جوانان

اعلام آمار نرخ تورم

تورم نقطه به نقطه ۴۲.۳ درصدی دی ماه که باعث شد بانک مرکزی از انتشار نرخ تورم منع شود، دو ماه بعد در آمار تورم مرکز آمار ایران منعکس شد. دولت روحانی بار دیگر نشان داد که به‌جای برنامه‌ریزی بهینه برای کاهش فشار بر مردم، رویکرد منفعلانهٔ مخفی کردن آمار را در دستورکار قرار داده است…
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، همان طور که پیش‌بینی می‌شد، نرخ تورم نقطه به نقطه اعلامی مرکز آمار ایران در بهمن ماه به همان عددی رسید که بانک مرکزی در آذر ماه به آن رسیده بود.دولت به دلیل عبور نرخ تورم نقطه به نقطه از مرز ۴۰ درصد در آمار بانک مرکزی، دستور به حذف و عدم انتشار این آمار داد و به نظر می‌رسد، اگر مرکز آمار مجاز به تهیه آزادانه گزارش تورم باشد، یک ماه و حداکثر دو ماه آینده به همان عدد بانک مرکزی خواهد رسید و باید دید در آن زمان دولت چه واکنشی نسبت به ارقام گزارش تورم مرکز آمار خواهد داد.
هم‌اکنون آن پیش‌بینی محقق شد و نرخ تورم به فاصله دو ماه به ۲۳.۵ درصد و تورم نقطه به نقطه به ۴۲.۳ درصد رسید.

همان طور که پیش از این مطرح شد، یکی از تفاوت‌های اصلی بانک مرکزی و مرکز آمار، علاوه بر تفاوت سبد کالا، تفاوت دامنه جغرافیایی و…  در محاسبه نرخ تورم، بازه‌های زمانی محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات است. طبق اطلاعات به دست آمده، مرکز آمار ایران تغییرات قیمت‌ها در طول سه هفته از یک ماه را محاسبه می‌کند، اما بانک مرکزی تغییرات قیمت‌ها را در طول یک ماه بررسی می‌کند.

به همین دلیل مرکز آمار با یک فاصله یک تا دو ماهه به نرخ‌هایی نزدیک به ارقامی می‌رسد که بانک مرکزی یک یا دو ماه قبل محاسبه کرده است.

در واقع با توجه به اینکه تغییرات قیمت‌ها در ماه‌های اخیر روندی صعود داشته است، تغییرات قیمت‌ها در هفته پایانی ماه در ارقام مرکز آمار محاسبه نمی‌شود. اما در ماه بعد، در سه هفته مورد بررسی تغییرات قیمت‌ کالاها و خدمات اضافه شده و تغییرات اعمال می‌شود. به همین دلیل است که نرخ تورم مرکز آمار در یک ماه بین اعداد تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی بین دو ماه قبل است.

..

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا