گوناگون

پیشنهاد ما افزایش ۳۰ درصدی دستمزد ۹۸ است

به گزارش روزنامه همدلی، یک فعال کارگری افزایش حداقل دستمزد برای کارگران در سال ۹۸ را ۳۰ درصد پیشنهاد داد و گفت: پیگیری می‌کنیم تعیین تکلیف دستمزد کارگران قبل از پایان سال انجام شود. جواد اکبری در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به صحبت‌هایی که درباره تعیین تکلیف دستمزد ۹۸ کارگران در سال آینده مطرح شده، اظهار کرد پیگیری می‌کنیم تعیین تکلیف دستمزد به سال آینده موکول نشود و طی مذاکراتی که با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتیم مقرر شد جلسات شورای عالی کار به صورت مستمر برگزار شود….
وی ابراز امیدواری کرد، با برگزاری مستمر این جلسات تکلیف دستمزد کارگران در سال ۹۸ تا انتهای سال جاری مشخص شود. عضو هیئت رئیسه کانون بازنشستگان کارگری کشور درباره میزان افزایش دستمزد کارگران برای سال ۹۸ نیز یادآور شد: به عقیده ما باید دستمزد کارگران حداقل ۳۰ درصد افزایش یابد تا جوابگوی بخشی از هزینه‌های زندگی آنها باشد.
اکبری احتمال پذیرفته شدن پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی دستمزد ۹۸ را کم دانست و تاکید کرد: اینکه دولت ۲۰ درصد افزایش دستمزد کارمندان را برای سال آینده در نظر گرفته، کار کارگران را کمی دشوار کرده است. دبیر پیشین خانه کارگر کرمانشاه با بیان اینکه کارفرمایان نیز حق را به کارگران می‌دهند، اما در عمل هنگامی که افزایش ۳۰ درصدی را پیشنهاد می‌کنیم اعلام می‌کنند که با این افزایش دستمزد ورشکست خواهند شد، گفت: اینکه تولیدکنندگان قیمت تمام شده محصولات خود را بالا ببرند اما دستمزد کارگر را بالا نبرند منطقی نیست. متاسفانه اکنون ارزان‌ترین هزینه برای تولیدکنندگان دستمزد کارگر است.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اعلام می‌شود با افزایش ۳۰ درصدی دستمزد کارگران شاهد افزایش نقدینگی و تورم در جامعه خواهیم بود که برای این منظور نیز پیشنهاداتی را ارائه دادیم. اکبری افزود: پیشنهاد دادیم بخشی از افزایش دستمزدی که برای کارگران در نظر گرفته می‌شود شامل افزایش هزینه خواروبار، افزایش حق مسکن و یا پرداخت سبد کالا به صورت جنس به آنها باشد تا هم باعث تزریق نقدینگی نشود و هم بخشی از نیازها و هزینه‌های آنان را پوشش دهد. به‌علاوه می‌توان مانند هر سال افزایش دستمزد حداقل بگیران را بیشتر از سایر سطوح کارگری اعمال کرد. وی اشاره‌ای هم به افزایش هزینه‌های زندگی کارگران به دنبال افزایش قیمت انواع کالاها داشت و اظهار کرد: حداقل دستمزدی که اکنون کارگران دریافت می‌کند کفاف ۳۰ درصد هزینه‌های زندگی آنها را می‌دهد و برای اینکه کارگران بتوانند نیازهای زندگی خود را تامین کنند حقوق آنها نیازمند افزایش سه برابری است که متاسفانه این امر امکان تحقق ندارد.
رئیس کانون بازنشستگان کارگری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه نرخ حداقل دستمزد کارگران هر سال بر اساس نرخ تورم و سبد معیشت خانوار کارگری مشخص می‌شود، ادامه داد: نرخ تورم که مشخص است و حداقل هزینه‌های کارگری نیز اکنون به سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و بر این اساس باید دستمزد کارگران با نرخی عادلانه تعیین شود.
به گفته اکبری هم اکنون بیش از ۶۰ درصد کارگران و کارگران بازنشسته حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند و چشم آنها به تصمیمات شورای عالی کار است تا وضعیت معیشت آنها کمی بهتر شود.
وی ابراز امیدواری کرد، نتیجه منطقی برای افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۸ با همکاری نماینده دولت، نماینده کارگران و نماینده کارفرما تعیین شود تا کارگران بتوانند با خیال راحت به انجام فعالیت‌های خود بپردازند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا