گوناگون

واکنش هراس آلود سپاه به ضرب‌الاجل FATF

روزنامهٔ جوان وابسته به سپاه پاسداران امروز در واکنش به بیانیه روز جمعه گروه ویژه اقدام مالی نوشت: ماجرای اف‌.ای‌.تی‌اف و نظام در این مدت به‌صورت کامل در کانال سیاسی‌بازی آمریکا افتاده و به همین جهت هم لحن بیانیه‌ اف‌.ای‌.تی‌اف کمی تندتر از گذشته بوده و تنها مهلت چهار ماهه به ایران نداده بلکه برای نظام این خط‌ و نشان را هم کشیده که اگر نظام به‌ درخواست‌هایش عمل نکند و به‌خصوص آن دو لایحه را تصویب نکند، شعب بانک‌هایش تحت نظارت دقیق‌تری قرار می‌گیرند…
این روزنامه با نگرانی از تنگ‌تر شدن حلقهٔ تحریم‌ها نوشت: مسأله بر سر این است که اروپا در گیرودار تحریم‌های آمریکا و فشار ناشی از این تحریم‌ها بر نظام چه می‌کند تا استفاده ابزاری آمریکا از اف‌.ای‌.تی‌اف مبدل به فشار مضاعف بر تحریم نشود و آخرین رمق را از برجام نگیرد.

در همین حال.عراقچی، معاون ظریف گفته: برای کاهش فشار تحریم باید با اف‌آتی‌اف همکاری کنیم. وی لازمه کاهش فشارهای سخت تحریم‌های آمریکا را تصویب لوایح مرتبط با FATF عنوان کرد.

از سوی دیگر ظریف نیز از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام خواست در مورد دو لایحه باقیمانده بر اساس واقعیات تصمیم بگیرند.

در این ارتباط، مشاور امنیت ملی آمریکا،دیروز شنبه، از تصمیم اخیر گروه ویژه اقدام مالی (FATF) درباره رژیم ایران استقبال کرد و در توئیتر خود نوشت: وقت تقریبا تمام است. پس از گذشت دو سال بدون هیچ پیشرفتی، گروه ویژه اقدام مالی پذیرفت درصورتی که رژیم ایران الزامات مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی را اجرایی نکند، نخستین اقدامات تقابلی عمده مالی را در ماه ژوئن (تیرماه) بار دیگر وضع کند. تبریک به‌ خاطر این گام به جلو.

روز جمعه گروه ویژه اقدام مالی در پایان نشست خود که در سطح وزیران در پاریس برگزار شد، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: تا زمانی که رژیم ایران اقدامات لازم برای رسیدگی به نواقص مشخص شده در ارتباط با تامین مالی مبارزه با تروریسم در برنامه اقدام را اجرا نکند،همچنان نگرانی FATF نسبت به ریسک تامین مالی تروریستی ناشی از رژیم ایران و تهدیدی که این کار برای سیستم مالی بین الملل ایجاد خواهد کرد، ادامه خواهد داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا