بین‌المللی

سازمان ملل: افغانستان در سال ۲۰۱۸ شاهد بالاترین آمار تلفات غیرنظامیان بود

سازمان ملل در گزارشی روز یکشنبه اعلام کرد که افغانستان در سال ۲۰۱۸ شاهد بالاترین تعداد تلفات غیرنظامیان بوده است. بیشتر این غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی ائتلاف آمریکا یا حملات انتحاری کشته شدند….

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، درگیری‌های سال ۲۰۱۸ در افغانستان جان سه‌هزار و ۸۰۴ غیرنظامی شامل ۹۲۷ کودک را گرفت. این بالاترین آمار تلفات غیرنظامیان و کودکان در سال گذشته میلادی است.

به گزارش هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) آمار تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد ۱۱ درصدی داشته است.

یک مقام ارشد سازمان ملل در افغانستان گفت: «بهترین راه برای متوقف کردن کشتار و ناقص‌سازی غیرنظامیان این است که درگیری را متوقف کنید. به همین دلیل است که اکنون نیاز مبرمی به ستفاده از همه توان‌مان برای آوردن صلح وجود دارد.».

جنگ افغانستان ۱۷ سال پیش با حمله نظامی آمریکا به این کشور برای سرنگونی طالبان و گرفتن انتقام ۱۱ سپتامبر آغاز شد، این جنگ با وجود آغازِ گفتگوهای صلح میان امریکا و نمایندگان طالبان، شدت بیشتری گرفته است.

نیروهای نظامی افغانستان به پشتیبانی مستشاران آمریکایی در ماه‌های اخیر بالاترین تعداد حملات هوایی و یورش (از سال ۲۰۱۴) را علیه رهبران و جنگجویان طالبان انجام دادند.

به گزارش یوناما، حملات انتحاری و عملیات هوایی هر کدام بالاترین میزان تلفات غیرنظامیان را موجب شدند. درگیری‌های زمینی بین نیروهای طرفدار دولت و گروههای ضد دولتی دومین عامل کشته‌شدن غیرنظامیان است.

این گزارش تصریح می‌کند که بر اثر عملیات نیروهای دولتی و طرفدار دولت، یک‌هزار و ۱۸۵ غیرنظامی کشته، و یک‌هزار و ۴۲۷ غیرنظامی مجروح شدند. عملیات هوایی این نیروها موجب کشته شدن ۴۹۲ کودک شده است، زیرا بسیاری از حملات دولتی علیه نیروهای ضد دولتی انجام شده که در میان غیرنظامیان مخفی شده اند.

یک کمیسیونر عالی سازمان ملل رکورد بالای کشته شدن کودکان در سال ۲۰۱۸ را بیش از سایر آمارهای به دست آمده شوک‌کننده خواند.

گزارش همچنین نشان می‌دهد که طالبان مسئول کشته شدن یک هزار و ۷۵۱ غیرنظامی بوده است، سال پیش از آن اما ۹۱۶ غیرنظامی به دست طالبان کشته شده بودند. این در حالی است که گروه داعش در سال گذشته در مجموع مسئول کشته یا زخمی شدن دوهزار و ۱۸۱ غیرنظامی بوده است.

به گزارش سایت زمانه، بیش از همه اقلیت شیعه هزاره هدف حملات سنگین گروههای نزدیک به داعش بوده اند.گزارش یوناما در میانه‌ی تلاش‌های طرفهای درگیری برای مذاکره و یافتن صلحی پایدار در افغانستان منتشر می‌شود.

زلمای خلیل‌زاد فرستاده ویژه ایالات متحده روز دوشنبه در قطر با مذاکره‌کنندگان طالبان دیدار خواهد کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا