گوناگون

واکنش‌ها به استعفای ظریف

استعفای ظریف آخرین پرده شکست پروژه اعتدال – میانه روی است؟!

پایگاه خبری بهار نیوز: در شبی که دولت میزبان رئیس‌جمهور سوریه بود مرد اول دیپلماسی کشور استعفایش را رسما تقدیم رئیس جمهور کرد. ظریف در آخرین ساعات قبل از استعفا دیداری داشت با فعالان صلح در جهان که به نظر می رسد آخرین فعالیت او در مقام وزیر امور خارجه ایران بود.
وزیر امور خارجه در پیامی اینستاگرامی خبر از استعفایش داد و خطاب به ملت دلاور ایران نوشت: «از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می خواهم».

✅خبر استعفای ظریف تیتر یک رسانه های بین المللی شد
رویترز: ظریف استعفا داد. او نقشی مهم در توافق هسته ای داشت، اما با خروج آمریکا از این توافق از سوی مخالفان مورد حمله قرار گرفت.
اورشلیم پست: ظریف وزیر امور خارجه ایران کناره گیری کرد.
آسوشیتدپرس: ظریف وزیر امور خارجه ایران استعفا داد. او عامل اصلی در به ثمر رسیدن توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ بود.
هاآرتص اسرائیل: ظریف اعلام کناره گیری کرد.
الجزیره: ظریف استعفا داد.
ان بی سی: ظریف استعفا داد، اما هنوز مشخص نیست که آیا استعفای او پذیرفته شده یا خیر.
واشنگتن پست: ظریف وزیر امور خارجه ایران استعفا داد.
اسپوتنیک: ظریف با انتشار پستی در اینستاگرام استعفایش را اعلام کرد.

تیتر بزنید ؛ به یک وزیرِ خارجه ساده نیازمندیم
فرزین جنت صادقی
بعد از یک روزِ سخت و پُر تنش رفتم حالتِ افقی به خود بگیرم و کمی از این خستگی و بی حوصلگی ها کاسته شود. اما در ژستِ کَنکاش با خود به سَر میبُردَم که خبرِ استعفای دکتر ظریف را دیدم و یک دو سه همه ی کانال ها و شبکه های داخلی و خارجی سراسر پوشش خبر هایشان شد پایانِ ظریف ، ابتدا نقل و قول و پُستِ دکتر در اینستاگرام و گاماس گاماس تایید ها شروع شد. یک چیز برایم جالب بود و اینکه برعکس خیلی از خبرهای روزمره ایران تکذیبی پیرامون این خبر ندیدم تا اینکه گفتند تایید شده و . . .

? کمی با خودم فکر کردم و به حالتِ خودم در ژستِ افقی نگاه کردم. (کتفِ دستِ راستم را جراحی کرده و بازوی دست چپم را واکسن زده ام) مجبورم به پشت دراز بکشم و به سقف خیره شوم ، نه به چپ نه به راست یعنی هیچ راهی ندارم و جز همین پوزیشن. لبخندی زدم و مجدد خبر در خاطرم آمد. او راهی ندارد و وقتی مجبور باشد یا مجبورش کُنند طاقت سَر میرسد و کلافگی ها راهی نمی گذارند جز استعفا. روزهای آینده پشتِ پرده آشکار خواهد شد. حال بدلیل حضور بشار اسد و عدم حضور دکتر ظریف یا فشار های مسائل پیوستن به FATF یا مسائل دیگر. در آستانه ی ۹۸ ظریف توسطِ کُلُفت های دلسوزِ به ظاهر دلسوز پایان یافت و بعید نیست قبل از ۱۴۰۰ روحانی هم نیمه تمام ، تمام شود. هرچه که هست تیتر بزنید به یک وزیرِ امورِ خارجه ساده (حرف گوش کن) نیازمندیم.

? وقتی وزیر های خارجه پنهان داریم چه دلیلی باید برای ماندن داشته باشد؟!؟ (اگر خبر موثق و رسمی و تایید نهایی شد ، آقای ظریف لطفا بَرنگرد).
#با_اجازه
هفتم اسفند ماه سال یک هزار و سیصد و نود و هفت
شماره ی چهل و هشت

کاش بعد از ظریف، روحانی هم استعفا دهد
✍️مصطفی داننده
?می‌گویند ظریف استعفا داده است.
این بهترین کاری بود که وزیر خارجه ایران می‌توانست انجام دهد.
?وقتی می‌بینید نمی‌توانید کاری کنید باید کنار بروید.
?ظریف در این سال‌ها تلاش کرد، با دیپلماسی، درهای ایران را به سوی جهان باز کند. خیلی‌ها این رفتار او را دوست نداشتند.
?خیلی‌ها ظریف را متهم به خیانت کردند. خیلی‌ها چشم دیدن متخصص‌ترین وزیر خارجه ایران را نداشتند.
?ظریف در این چند ماه به دنبال پیوستن ایران به FATF بود. تلاش برای مبارزه با پول‌شویی.
?دولت موافق، مجلس موافق اما …
?واقعا با این شرایط چرا باید ظریف، به کار خود ادامه دهد؟ چرا وقتی نمی‌تواند یا بهتر بگویم اجازه نمی‌دهند، باید در مسند وزارت خارجه بماند؟
نه تنها ظریف، بلکه فکر می‌کنم روحانی هم باید استعفا بدهد.
?استعفا رسم خوبی است. وظیفه روحانی مذاکره و توافق بود. به نظر می‌رسد حالا درهای دیپلماسی بسته است. بهتر است کنار برود. در همین ایران، نخست وزیران بعد از اینکه نمی‌توانستند به اهداف خود برسند کنار می‌رفتند، نمونه بارز آن جناب قوام.
?امیدوارم اگر این خبر راست باشد، نروند و ظریف را راضی نکنند که به کار خود ادامه دهد.
?بگذاریم این سبک استعفا در ایران نهادینه شود. بگذاریم همه بر هر قیمت در مسند کار نباشند. ظریف به این نتیجه رسیده است، تلاش‌هایش جواب نمی‌دهد و وزرای خارجه پنهان ایران به دنبال هدف خود هستند پس چه ممنون آقای ظریف به خاطر این استعفا.احتیاجی به ماندن است.
ممنون آقای ظریف به خاطر این استعفا…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا