حقوق بشر

گزارش سالانه اعدام در سال ۲۰۱۸ در ایران

برای لغو احکام اعدام و پایان دادن به فضای تهدید و وحشت آفرینی متحدا مبارزه کنیم. خواست آزادی فوری همه زندانیان سیاسی، عقیدتی و پایان دادن به سرکوب از اولویت های مبارزاتی جنبش مردمی در مرحله حساس کنونی است!….

یازدهمین گزارش سالانه مجازات اعدام از سوی سازمان حقوق بشر ایران (IHR) و با هم علیه مجازات اعدام (ECPM) که ارزیابی و تجزیه و تحلیل روند مجازات اعدام در سال ۲۰۱۸ در جمهوری اسلامی ایران را ارائه می‌کند، نخستین گزارش از نوع خود بعد از اجرای قانون جدید مبارزه با مواد مخدر در این کشور است.

این گزارش تعداد اعدام‌ها را در سال ۲۰۱۸ مشخص کرده و روند آن را در مقایسه با آمار سال‌های گذشته، چارچوب قانونی و دادرسی، اتهامات و توزیع جغرافیایی اعدام‌ها، مورد بررسی قرار می‌دهد. لیست زنان و کودک-مجرمان اعدام شده در سال ۲۰۱۸ نیز در جداولی جداگانه ارائه شده است. همچنین اعدام‌های مربوط به مواد مخدر یک سال پس از اجرای اصلاحات جدید در قانون مبارزه با مواد مخدر بررسی شده‌اند و قانون قدیمی مبارزه با مواد مخدر و اصلاحات جدید همراه با نقاط قوت و ضعف آن مورد بحث قرار گرفته است.

این گزارش همچنین به جنبش لغو مجازات اعدام در ایران، از جمله جنبش بخشش و گذشت و نقش آن در محدود کردن استفاده از اعدام و همچنین برخی اطلاعات در مورد سرکوب مدافعان حقوق بشر اشاره کرده است.

از آنجایی که در سال ۲۰۱۹ ایران چهارمین بررسی ادواری جهانی (UPR) خود را در پیش دارد و هیچ‌کدام از توصیه‌های ارائه شده در خصوص مجازات اعدام در بررسی ادواری قبلی از سوی ایران پذیرفته نشد، لذا این توصیه‌ها مجددا در انتهای گزارش درج شده‌اند.

همچنین به‌مانند گزارش‌های قبلی ما، گزارش سال ۲۰۱۸ نتیجه کار سخت اعضای سازمان حقوق بشر ایران و داوطلبانی است که هر کدام بخشی از کار این گزارش از جمله گزارش‌دهی، مستند سازی، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و نگارش را برعهده گرفتند. ما همچنین از منابع خود که در داخل ایران با گزارش اعدام‌های اعلام‌نشده و مخفیانه در ۲۶ زندان مختلف، خطر بسیاری را به جان می‌خرند، سپاسگزاری می‌کنیم.

با توجه به شرایط بسیار دشوار، عدم شفافیت، خطرات و محدودیت‌هایی که مدافعان حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران با آن روبه‌رو هستند، این گزارش تصویری کامل از اعمال مجازات اعدام در ایران را نمایش نمی‌دهد. موارد اعدام گزارش شده‌ای وجود دارند که به دلیل فقدان جزئیات مورد نیاز و یا عدم توانایی تایید موارد از طریق دو منبع جداگانه، درج نشده‌اند. با این حال گزارشی که پیش روی شماست تلاش می‌کند تا کامل‌ترین و واقع‌گرایانه‌ترین آمار ممکن را در شرایط کنونی ارائه دهد.

گزارش سالانه ۲۰۱۸ در یک نگاه

دست‌کم ۲۷۳ نفر در سال ۲۰۱۸ اعدام شدند که این تعداد در مقایسه با سال ۲۰۱۷، ۴۸٪ کاهش را نشان می‌دهد.
۹۳ مورد اعدام‌ها (۳۴٪) توسط منابع رسمی اعلام شده‌اند. در سال ۲۰۱۷، تنها ۲۱٪ از اعدام‌ها از سوی منابع رسمی اعلام شده بودند.
تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش‌شده در گزارش ۲۰۱۸ یعنی ۱۸۰ مورد اعدام از سوی مقامات اعلام نشدند.
دست‌کم ۱۸۸ اعدام (۶۹٪ از کل اعدام‌ها) با اتهام قتل عمد بوده است.
دست‌کم ۲۴ نفر (۹٪ از کل اعدام‌ها) برای اتهامات مربوط به مواد مخدر اجرا شده‌اند که این میزان ۲۰۷ نفر کمتر از سال ۲۰۱۷ است.
هیچ یک از اعدام‌های مرتبط با مواد مخدر از سوی منابع رسمی اعلام نشده‌اند.
۱۳ اعدام در فضاهای عمومی اجرا شده‌ است.
دست‌کم ۶ کودک-مجرم در میان اعدام شدگان وجود دارند.
حداقل ۵ زن اعدام شده‌اند.
حداقل ۶۲ مورد از اعدام‌ها در سال ۲۰۱۸ و بیش از ۳۵۲۶ اعدام از سال ۲۰۱۰ بر اساس احکامی که از سوی دادگاه‌های انقلاب صادر شده، اجرا شده‌اند.
دست‌کم ۲۷۲ زندانی محکوم به قصاص نفس (اعدام) توسط خانواده قربانیان بخشیده شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا