اخبار

ادامه واکنش ها به کناره گیری ظریف

با وجود واکنش های گسترده داخلی و خارجی به استعفای ظریف اما ابهامات جدی در خصوص این اقدام و دلایل اصلی آن برای افکار عمومی همچنان باقی است.

توضیحات سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد دلایل استعفای ظریف

بهرام قاسمی با اشاره به استعفای محمد جواد ظریف گفت: همان گونه که دفتر ریاست محترم جمهوری امروز اعلام داشتند این استعفا مورد پذیرش قرار نگرفته است.

به گزارش ایسنا، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره تفسیرها و گمانه زنی‌های مختلف در خصوص دلایل استعفای محمد جواد ظریف افزود: هر گونه تفسیر و تحلیل علل این استعفا، غیر از آنچه ایشان در صفحه اینستاگرام شخصی خود آورده‌اند نادرست و عاری از هر گونه حقیقت است و همان گونه که دفتر ریاست محترم جمهوری امروز اعلام داشتند این استعفا مورد پذیرش قرار نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه بهره برداری و سوءاستفاده سیاسی – جناحی برخی محافل خاص از اقدام وزیر امور خارجه امری کاملاً مذموم و مردود است، گفت: دغدغه و تمام تلاش ایشان از بدو تصدی وزارت امور خارجه ارتقای اقتدار، اعتبار و صلابت سیاست خارجی کشور بوده و تقلیل اندیشه و ایده والای تقویت و پاسداری از سیاست خارجی به رفتارهای عاطفی، احساسی و شخصی جلوه دادن مسائل ملی و کلان امری غیرمنصفانه، ناعادلانه و خلاف آرمان‌های مقدس انقلاب و اخلاق اسلامی و منافع و مصالح عالیه کشور است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تکذیب خبر برخی رسانه‌های خبری مبنی بر قصد استعفای جمعی از مدیران و سفرای جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: همانگونه که آقای دکتر ظریف اشاره کرده‌اند وزارت امور خارجه و همه مدیران و سفرای جمهوری اسلامی ایران با کمال صلابت و جدیت تمام به ادای وظایف خطیر خود در جهت پیشبرد سیاست خارجی کشور و مصالح، منافع و امنیت ملی ایران ادامه خواهند داد.

قاسمی در پایان گفت: آقای دکتر ظریف به عنوان وزیر امور خارجه با تمام توان و با بهره گیری از دانش، مهارت و تجارب گرانسنگ و طولانی خود در حوزه مسائل دیپلماسی و امور بین المللی تاکنون سعی وافر و بدون وقفه‌ای در مسیر ارتقای جایگاه و منزلت سیاست خارجی در عرصه روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی به عمل آورده‌اند و بی شک مردم فهیم و آگاه ایران قدردان تلاش و کوشش‌های مؤثر ایشان هستند و به آن ارج می‌گذارند و بدان واقفند.

متن انتشار یافته از استعفای وزیر امور خارجه دستکاری شده و ناقص است

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی با اشاره به اینکه متن انتشاریافته از استعفای وزیر امور خارجه مورد تأیید نیست، گفت: متن انتشار یافته در برخی از رسانه‌ها تحت عنوان «استعفانامه آقای محمدجواد ظریف خطاب به ریاست جمهوری اسلامی ایران» مورد تأیید نیست.این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: متأسفانه متن انتشاریافته دستکاری شده و ناقص می‌باشد.

پالس‌هایی برای بهبود شرایط ایران در عرصه بین‌الملل در حال ارسال است.

اعتمادآنلاین: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه آخرین ساعات پایانی دیشب استعفا کرد. استعفای او که با متنی در صفحه شخصی او در اینستاگرام منتشر شد در فضای رسانه‌ای و سیاسی و عمومی مثل بمب ترکید و به سرعت دست به دست شد.

به نظر می‌رسد تغییرات در وزارت امور خارجه می‌تواند سرنوشت سیاست خارجی دولت را هم مشخص کند. راهبردها و مهره‌های دولت در شرایط فعلی گویا تامین‌کننده نظرات نیست و بر همین اساس پالس‌هایی برای بهبود شرایط ایران در عرصه بین‌الملل در حال ارسال است…

گمانه زنی در باره دلیل استعفای ظریف

یورونیوز:محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به احتمال استعفای برخی مدیران وزارت خارجه و دیپلمات‌ها برای نخستین بار به دلیل استعفایش اشاره کرد.

آقای ظریف خطاب به دیپلمات‌های ایرانی گفت: «برای بنده خدمت در کنار شما افتخار بود و امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی‌اش در روابط خارجی باشد.»…

ظریف همچنین در پاسخ به خبرگزاری آریا درباره دلایل استعفایش گفت: «استعفای من صرفا به منظور دفاع از شان و جایگاه وزارت امور خارجه در روابط خارجی بوده است که آن را در کنار سایر توانمندی‌ها برای امنیت ملی ایران حیاتی می دانم. من ناراحتی و دلخوری شخصی ندارم و نیازی به دلجویی ندارم. به عنوان وزیر خارجه وظیفه داشتم به‌خاطر منافع ملی و اقتدار کشور در برابر رعایت نشدن جایگاه وزارت خارجه واکنش نشان دهم. بقیه گمانه زنی ها صرفا زاییده تخیلات افراد است.»…

ظریف در گفت‌وگو با روزنامه جمهوری اسلامی که روز سه شنبه منتشر شد هم به برجام و عدم اجماع داخلی بر سر آن تاکید کرده و هم درباره عواقب نپیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) نکاتی را مطرح ساخته است.

وزیر خارجه ایران درباره برجام به روزنامه جمهوری اسلامی گفته است: «ما اولاً باید سیاست خارجی را از موضوع دعوای حزبی و جناحی خارج کنیم. سم مهلک برای سیاست خارجی این است که سیاست خارجی بشود موضوع دعوای حزبی و جناحی. باید اعتماد به کارگزاران سیاست خارجی در سطح ملی وجود داشته باشد. بدون اعتماد به کارگزار سیاست خارجی، همه چیز برباد می‌رود. در شرایط کنونی سوال این است که آیا اجماعی برای این قضیه که مذاکره می‌تواند پشتوانه قابل اعتماد و اطمینانی برای صحنه میدانی باشد، وجود دارد یا خیر؟»

آقای ظریف همچنین درباره عدم تصویب پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به این روزنامه گفته است: «نپیوستن به FATF باقیمانده راه‌های تنفسی ما را می‌بندد. اگر می‌خواهیم بانک‌های دنیا با ما تعامل کنند، لازم است به FATF بپیوندیم. مشکل این است که دوستان به ما اعتماد ندارند. مساله FATF دو سه بار در نشست سران ۳ قوه مطرح شده و آنها هم نظر موافق دولت را دارند که با تحفظ‌ هایی پیوستن به FATF به صلاح کشور است…»

سخنگوی موگرینی: فعلا درباره استعفای ظریف اظهارنظر نمی‌کنیم

یورونیوز:هرچند کمیسیون اروپا در کنفرانس روزانه واکنشی رسمی به این استعفا نشان نداد اما مایا کوسیانچیچ، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال نیما قدکپور، خبرنگار یورونیوز در بروکسل که از او پرسید آیا اتحادیه اروپا درباره استعفای وزیری که نقش تعیین کننده‌ای در امضای توافق هسته ای داشته است، واکنشی نشان خواهد داد یا نه، گفت: «اتحادیه اروپا تا زمانی که استعفای محمد جواد ظریف تایید نشده باشد هیچ واکنشی نشان نخواهد داد.»

خانم کوسیانچیچ، سخنگوی اول فدریکا موگرینی به خبرنگار یورونیوز گفت: «اتحادیه اروپا قرار نیست درباره این موضوع که بیشتر داخلی است اظهارنظری بکند اما به هرترتیب به دلیل همکاری های متعددی که با وزیر خارجه ایران داشتیم همچنان نگران این استعفا هستیم.»

مایا کوسینیاچیچ دو بار در سخنان خود تاکید کرد که محمد جواد ظریف برود یا بماند سیاست های اتحادیه اروپا در ارتباط با برجام تغییر نخواهد کرد.

وزیر خارجه امریکا:سیاست واشنگتن در قبال ایران تغییر نیافته است

به گزارش ایسنا :سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که “این کشور گزارش‌های مربوط به استعفای محمدجواد ظریف را از نزدیک و به دقت دنبال می‌کند”.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در واکنش به خبر استعفای محمدجواد ظریف، عنوان کرد: «ما گزارش‌های استعفای وزیر امور خارجه ایران را به دقت رصد می‌کنیم. در حال حاضر اظهارنظر دیگری نداریم.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم به خبر استعفای ظریف واکنش نشان داد. رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در صفحه توئیتر خود با تأکید بر اینکه “سیاست واشنگتن در قبال ایران تغییر نیافته است”، نوشت: «از استعفای ظریف مطلع شده و خواهد دید که این استعفا پذیرفته می‌شود یا خیر.» او افزود :«همه تصمیم‌های نهایی را آیت‌الله علی خامنه‌ای می‌گیرد.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا