گوناگون

رفع نگرانی از اروپایی‌ها

ظریف ماند! دیروز صبح حسن روحانی به استعفای وزیر خارجه پاسخ منفی داد و از محمدجواد ظریف خواست تا به حضورش در وزارت خارجه ادامه دهد. پیش از انتشار پاسخ رحانی به استعفای ظریف، واعظی اعلام کرده بود: «باعث خوشوقتی است که اعلام کنم به‌رغم ذوق‌زدگی دشمنان قسم‌خورده انقلاب و نظام، با عدم پذیرش استعفای  ظریف از سوی روحانی، مجموعه دولت همچنان از حضور ایشان بهره‌مند خواهد بود»….

دو روز دلهره برای تصمیم ظریف

روز دوشنبه محمدجواد ظریف در اینستاگرامش نوشت: «با عرض تبریک به مناسبت میلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا سلام‌ا… علیها، روز مادر و روز زن، از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولان محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید.» واکنش‌ها به استعفای ظریف متفاوت بود و صرف نظر از برخی‌ها در خارج از کشور، کسانی همچون رسایی، کریمی‌قدوسی و حسینیان از این تصمیم استقبال کرده و خوشحالی خود را ابراز کردند. اما بسیاری از مجلسیان، اعضای دولت، رئیس‌ و نایب رئیس و اعضای شورای شهر خواستار منصرف شدن ظریف از تصمیمش برای ترک وزارت خارجه شدند و برای ترغیب او به ماندن به چالش‌های کشور در حوزه روابط بین‌الملل و موضوعاتی مانند برجام، پالرمو و FATF اشاره کردند. روز سه‌شنبه همگان در انتظار واکنش رئیس‌جمهور به استعفای ظریف بودند اما روحانی تنها دو جمله در سخنرانی خود اظهار داشت: «وزارتخانه‌های امور خارجه و نفت و بانک مرکزی، خط مقدم ما در مبارزه و مقابله با آمریکا هستند و من از آقایان ظریف، زنگنه و همتی به عنوان کسانی که در این خط مقدم مبارزه ایستاده و تحت فشارند، قدردانی می‌کنم.» آگاهان به مشی روحانی می‌دانستند که سکوت رئیس‌جمهور معنادار است و او در تلاش برای راضی کردن ظریف برای ادامه حضور در وزارت خارجه است که در همین راستا با استعفای ظریف مخالفت کرد.

مخالفت رئیس‌جمهور

متن نامه رئیس‌جمهور به وزیر امور خارجه به این شرح است: «جناب آقای دکتر ظریف؛ وزیر محترم امور خارجه سلام علیکم. نامه استعفای مورخ ششم اسفندماه ۹۷ جنابعالی را دیدم. اهتمام جنابعالی به حفظ شأن و اعتبار وزارت امور خارجه و جایگاه شخص وزیر امور خارجه به عنوان بالاترین مقام مسئول در اجرای سیاست خارجی کشور، قابل درک و مورد تایید اینجانب است. وزارت امور خارجه عهده‌دار روابط خارجی و زمینه‌ساز تحقق امنیت و منافع ملی است. لذا همانطور که بارها دستور داده‌ام تمامی دستگاه ها، اعم از دولتی و یا حاکمیتی، باید در هماهنگی کامل با این وزارت، در زمینه روابط خارجی باشند. از زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه جنابعالی در دوران تصدی مسئولیت سنگین وزارت امور خارجه، در دولت یازدهم و دوازدهم قدردانی می‌کنم و از آنجا که شما را به تعبیر مقام معظم رهبری امین، غیور، شجاع و متدین و در خط مقدم ایستادگی در برابر فشارهای همه‌جانبه آمریکا می‌دانم، پذیرش استعفای جنابعالی را بر خلاف مصالح کشور می‌دانم و با آن موافقت نمی‌کنم. اینجانب نسبت به فشارهای وارده به دستگاه دیپلماسی کشور، دولت و حتی رئیس‌جمهور منتخب مردم به خوبی آگاهم. ما به عهدی که با خدا و ملت بسته‌ایم، تا پایان وفادار می‌مانیم و اطمینان دارم که به فضل الهی از این مرحله سخت عبور خواهیم کرد. موفقیت‌های وزارت امور خارجه فقط طی ماه‌های اخیر در مقابله با توطئه‌های آمریکا در نیویورک، وین، بروکسل، لاهه، ورشو، مونیخ و… پیروزی‌های سیاسی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی قابل توجه بوده است. شادی و پایکوبی دشمنان قسم خورده این مردم همچون رژیم صهیونیستی، از استعفای جنابعالی بهترین گواه بر موفقیت محمدجواد ظریف و بزرگترین دلیل برای استمرار فعالیت شما در سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است.
آرمان- مطهره شفیعی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا