گوناگون

از رشد ۲۳۱ درصدی قیمت رب تا افزایش ۹۸ درصدی نرخ گوشت

ثبت تورم ۵/۲۳ درصدی در ۱۲ ماه منتهی به بهمن سال جاری گلایه بسیاری از شهروندان را نسبت به نحوه محاسبه نرخ تورم در پی داشت و حتی اقشاری در این زمینه مرکز آمار را متهم به دستکاری آمار کردند. موضوعی که گاهی ناشی از ناآگاهی از محاسبات اقتصادی است و مواقعی هم نشان از ایجاد تشکیک و سوءظن نسبت به دولت دارد. زیرا در اعلام نرخ تورم بیش از ۴۰۰ قلم کالا دخالت دارند و نمی‌توان به دلیل گرانی بیش از حد کالایی همچون گوشت در یک ماه گزارش‌های موجود را زیرسوال برد. به‌ویژه آنکه مرکز آمار ایران برای به دست‌آوردن میانگین نرخ تورم ماهانه ۳۵۰ هزار قیمت را در سطح کشور بررسی می‌کند که ۲۲۰ هزار آن در مناطق شهری و ۱۳۰هزار در مناطق روستایی قرار دارد. در چنین شرایطی اگر کالایی همچون مسکن رشد قیمت چندانی نداشته باشد، تاثیر بسزایی در پایین نگه‌داشتن نرخ تورم می‌گذارد. بر این اساس در پایان یازدهمین ماه سال جاری، مرکز آمار درصد تغییر شاخص کل تورم نسبت به بهمن سال قبل را ۲/۴۳ درصد اعلام کرد….

روز گذشته نیز این مرکز نرخ تورم را به تفکیک آمار در دسترس عموم قرار داد تا هر نوع شک و سوءظنی درباره نحوه محاسبه میانگین نرخ تورم از بین برود. در بین اقلام خوراکی، رب گوجه‌فرنگی با ثبت بیش از ۲۳۱ درصد افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل پیشتاز است و عدس با ثبت ۷/۵ درصد افزایش قیمت کمترین تغییر را نسبت بهمن سال قبل دارد. نکته حائز اهمیت در این آمار افزایش قیمت تمام اقلام خوراکی مورد محاسبه است. با این حال بعضی از کالاها از جمله تخم‌مرغ ماشینی، برنج خارجی درجه یک، رب، موز، چای خارجی بسته‌ای و عدس نسبت به دی ماه روند ‌کاهشی را طی کرده‌اند. در این بین پیاز، خیار، گوجه‌فرنگی و گوشت گوسفندی به ترتیب با ۱/۲۲، ۳/۲۱، ۱/۲۰ و ۶/۱۵ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به دی ماه ثبت کرده‌اند تا اقلام خوراکی نقش مهمی در افزایش تورم ماهانه بیافرینند.

تامین غذا و خوراکی یکی از نیازهای اولیه هر انسانی است. شاید افزایش قیمت ارز، طلا، سکه، خودرو و حتی مسکن مردم را وادار به خروج از بازار و سرکوب تقاضا کند، اما در بازار مواد غذایی هر چه قیمت‌ها افزایش یابد، باز هم تقاضا وجود دارد. زیرا حیات انسان به این کالاها وابسته است. از این رو کوچک‌ترین افزایش قیمت در بازار مصرفی مواد عذایی بلافاصله در زندگی و معیشت اقشار مختلف جامعه تاثیر می‌گذارد و شهروندان پیش از هر بازاری تغییرات این بازار را لمس می‌کنند. در مدت اخیر نیز به دنبال افزایش قیمت بسیاری از کالاهای خوراکی از جمله گوشت، برنج، رب، روغن، تخم‌مرغ و… معیشت برخی از اقشار جامعه، به‌ویژه قشر کم‌برخوردارتر جامعه تحت تاثیر قرار گرفته است. در این راستا عده‌ای نیز با سوءاستفاده از شرایط سعی در سودجویی و پرکردن جیب خود دارند و قیمت‌های کذایی را برای فروش اقلام خود می‌گذارند و یا با احتکار کالا نقش مهمی در نجومی‌شدن قیمت‌ها ایفا می‌کنند. اما هر آنچه هست، امروز به دنبال کمبود کالا، احتکار، تحریم و نبود نظارت‌ها هزینه‌های موجود شکاف معناداری با درآمد مردم پیدا کرده‌اند. به همین علت هر گاه که آماری از نرخ تورم منتشر می‌شود، مردم آن را چندان قبول ندارند و معتقدند که فشار معیشتی بیش از اعداد و ارقامی است که اعلام می‌شود. در این زمینه بانک مرکزی از آذر سال جاری ترجیح داد تا دیگر عدد و رقمی درباره نرخ تورم منتشر نکند. مرکز آمار ایران هم که هر گاه گزارشی منتشر می‌کند با مخالفت‌های متعددی مواجه می‌شود که این بار هم پس از انتشار اخبار مربوط به تورم بهمن ماه انگشت اتهام به سمت این مرکز گرفته شد. اما انتشار آمار تورم مربوط به افزایش قیمت اقلام خوراکی میزان افزایش قیمت این مواد را نسبت به دی و ماه مشابه سال قبل به خوبی نشان می‌دهد.

تورم دسته‌جمعی اقلام خوراکی

بررسی قیمت ۲۴ قلم مواد خوراکی در بهمن سال جاری نشان می‌دهد همه کالاها نسبت به بهمن پارسال، رشد محسوسی را تجربه کرده‌اند. استناد به گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در بهمن ۵/۲۰ درصد افزایش و نسبت به دی نیز رشد ۸/۰ درصدی یافته است. همچنین نرخ تورم سالانه برنج خارجی درجه یک در حالی ۴/۳۵ درصد بوده که در یک ماه اخیر کاهش ۳/۲ درصدی را تجربه کرده است. گوشت گوسفندی نیز تورم حدود ۹۸ درصدی را در حال تجربه می‌کند که طی یک ماه دی تا بهمن رشد ۶/۱۵ درصدی داشته است. هر کیلوگرم گوشت گوساله نیز تورم ماهانه ۳/۱۰ درصدی را تجربه کرده است. نرخ تورم سالانه این کالا به ۷/۸۷ درصد می‌رسد. نرخ تورم ماهانه و سالانه مرغ ماشینی نیز به ترتیب ۱/۷ و ۷/۸۶ درصد بوده است. اما قیمت تخم‌مرغ ماشینی طی یک ماه کاهش ۸/۵ درصدی داشته و نسبت به بهمن ماه سال گذشته ۸/۲۱ درصد افزایش یافته است. در این بین رب گوجه‌فرنگی با ثبت تورم بیش از ۲۳۱ درصد رکورددار نرخ تورم سالانه بین اقلام خوراکی است و همچنان مسیر صعودی خود را طی می‌کند. چای، شیر، ماست، پنیر، کره، روغن، موز، سیب، پرتقال، خیار، گوجه، سیب‌زمینی، پیاز، لوبیا، عدس، قند و شکر دیگر کالاهای مورد بررسی هستند که جملگی نسبت به سال قبل تورم محسوسی را تجربه کرده‌اند.
آرمان- امیر داداشی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا