زنان

قوهٌ قضاییه به‌مثابه اهرم اعمال فشار به جنبش زنان میهن ما

موضوع “زندانی سیاسی” در تاریخ معاصر میهن ما نمادی از همبستگی و مقاومت شده است. به‌دلیل وجود دیکتاتوری‌های حاکم بر میهن، “زندانی سیاسی” همیشه توجه افکارعمومی را به‌خود جلب کرده و احساس همبستگی با آن را برانگیخته است. زندانیان سیاسی‌ای که در راه خود جان‌‌باخته‌اند در تاریخ کشور و نزد افکارعمومی از احترامی عمیق برخوردارند. در این ارتباط قوه قضائیه در حوزه زندانیان سیاسی زنان، گزارش‌هایی انتشار داده است که بنا بر آن‌ها (معصومه عسگرای معلم باز نشسته را به ۵ سال زندان و همچنین برای غزاله باقری طاری، شهروند بهایی، را به حکم ۵ سال حبس تعزیریمحکوم کرده و به شعبه اجرای احکام ارسال گردیده است….

 

غزاله باقری طاری شهروند بهایی به ۵ سال زندان محکوم شد

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده که غزاله باقری طاری، شهروند بهایی ساکن تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. جلسه دادگاه غزاله باقری طاری ۲۶ آذرماه سال جاری در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. او ۲۹ مهرماه سال گذشته و در جریان مراسم دویستمین سالگرد تولد بهاالله، پیامبر آیین بهایی، در منزلش بازداشت و ۲۳ روز بعد با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. اتهام این شهروند بهایی «اقدام علیه امنیت کشور از طریق عضویت و اداره تشکیلات بهایی» عنوان شده است.
***

معلم زن بازنشسته به ۵ سال حبس محکوم شد

معصومه عسگری معلم بازنشسته به ۵ سال حبس محکوم شد

دادگاه انقلاب تهران معصومه عسگری معلم بازنشسته را به جرم شرکت در تظاهرات صنفی معلمان به ۵ سال حبس محکوم کرد. شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه روز ۲۹ بهمن معصومه عسگری را به «اجتماع و تبانی» متهم کرده است. به گزارش کانال‌های خبررسانی معلمان در تلگرام، معصومه عسگری در جریان اعتراضات سراسری مردادماه، روز ۱۱ مردادماه در اعتراضات خیابانی در تهران بازداشت و به زندان قرچک منتقل و پس از چند روز بازداشت آزاد شد. وی در آذرماه یک بار دیگر بازداشت و این بار به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. او یک ماه در سلول‌های انفرادی مورد بازجویی قرار گرفت. معصومه عسگری که تنها سرپرست پسر ۱۴ ساله‌اش است هم‌اکنون در بند زنان زندان اوین زندانی است.

حکم ۱۰ سال زندان برای زنی به اتهام جاسوسی

رقیه حاجی ماشاالله، شهروند ایرانی الاصل تبعه بحرین که در زندان اوین محبوس است توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام “جاسوسی برای کشور بحرین” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی در فروردین ماه سال جاری بازداشت و پس از دو ماه و نیم بازجویی در بازداشتگاه سپاه در مشهد و تهران به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، رقیه حاجی ماشاالله، شهروند ایرانی الاصل بحرینی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “جاسوسی برای کشور بحرین” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

رقیه حاجی ماشاالله زندانی ۳۷ ساله محبوس در بند زنان زندان اوین در تاریخ ۳۱ فروردین ماه سال جاری در شهر مشهد بازداشت شد.

وی پس از بازداشت به مدت ۱۲ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه مشهد تحت بازجویی قرار گرفت و در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین در تهران منتقل شد.

این زندانی نهایتا پس از دو ماه بازجویی در سلول‌های انفرادی این بازداشتگاه به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

پیشتر یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به هرانا گفته بود: “خانم حاجی ماشاالله می گوید هر ساله صرفا برای زیارت امام هشتم شیعیان از بحرین به مشهد سفر می‌کرده اما اطلاعات سپاه مدعی است دولت بحرین از وی خواسته است تا نیروهای طرفدار عیسی قاسم (از رهبران اپوزیسیون بحرین) را در ایران شناسایی و به آن‌ها معرفی کند”.

گفته می‌شود رقیه حاجی ماشاالله پیش از برگزاری دادگاه از تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۷، به مدت یک ماه در بند ۲ الف سپاه تحت بازجویی مجدد بوده است.

وی هم اکنون در بند زنان زندان اوین در حال تحمل حبس است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا