فرهنگی

عباس آخوندی: ۱۹ میلیون جمعیت شهری در فقر مطلق هستند

بحران اقتصادی و تعطیلی فزایندهٔ مراکز تولیدی، فشار بیشتری بر قشرهای محروم جامعه وارد می‌کند. در این ارتباط عباس آخوندی،عضو هیات علمی دانشگاه تهران  ، می گوید: «به صورت ملی ۱۹ میلیون نفر جمعیت شهری در فقر مطلق زندگی می کنند که یک سوم جمعیت شهری ایران و یک چهارم کل جمعیت ایران است.»

به گزارش ایرنا، عباس آخوندی روز سه شنبه در نشست بازآفرینی شهری و مدیریت شهری در سالن همایش کتابخانه مرکزی افزود: از این رو هیچ راهی در ایران به جز بازآفرینی شهرها وجود ندارد زیرا با وجود اجرای طرح های مختلف از جمله مسکن مهر باز هم شاهد ۱۹ میلیون بد مسکن در کشور هستیم که نشان می دهد در تعاریف مشکل داشتیم.

وزیر اسبق راه و شهرسازی با اشاره به مشکل بعد از انقلاب با توجه به رشد سریع شهرنشینی خاطر نشان کرد: جمعیت شهری ایران ۱۰ برابر شد و اختلال بسیار گسترده بین روابط بین مردم شهرها به وجود آمد که این اختلال گسترده نیاز به یک بازآفرینی شهری دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: باید بتوانیم در ۲ سطح امور محلی و ملی سرمایه گذاری کنیم و این موارد را به صورت ارگانیک نه به صورت اداری بهم متصل کنیم که این موضوع با داشتن ایده محقق می شود.

به گفته آخوندی ۴.۷ میلیون خانه خالی و خانه دوم در کشور وجود دارد که در هفته چندین مرتبه هم به این منازل سرزده نمی شود.

وی اضافه کرد: براساس آمار سال ۷۴، ۲۸۰ هزار هکتار به سطح اراضی شهری اضافه شده است که ظرفیت پذیری حداقلی آن ۲۸ میلیون نفر جمعیت جدید را شامل می شود.

بیش از یک سوم مردم ایران در بافت های ناکارآمد شهری زندگی می کنند و در برنامه احیای بافت های فرسوده شهری قرار است ۲ هزار و ۷۰۰ محله در مدت ۱۰ سال آینده نوسازی شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا