گوناگون

دادستان: خرید و فروش دلار و یورو جرم است

دادستان تهران در حاشیه ششمین جلسه مقابله با گرانفروشی که امروز (چهارشنبه ۱۵ اسفندماه) برگزار شد، در جمع خبرنگاران در رابطه با ارز اظهار کرد: یکی از اقدامات شعب ویژه تمرکز بر متهمان ارزی است. برخی از متهمان ارز دولتی گرفتند که یا کالا وارد نکردند و یا ارز را در بازار آزاد فروختند. بخش دوم پرونده‌های مربوط به دلالان است که دلالان ارز به خرید و فروش ارز در کنار خیابان اقدام می‌کردند و پلیس و بانک مرکزی باید بیشتر نظارت کنند. در این زمینه ۱۵ طرح عملیاتی برای جمع‌آوری دلالان اجرا شده است و برای دلالان ارزی تاکنون ۸۰ کیفرخواست صادر شده است و ۶۰ نفر به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور در زندان تحمل حبس می‌کنند….
جعفری دولت‌آبادی تصریح کرد: کسانی که خرید و فروش ارز می‌کنند توجه داشته باشند که این کار جرم است و ما اعتقاد داریم که خرید و فروش ارز باید در بانک‌ها و تحت نظارت بانک مرکزی باشد.

افزایش تقاضا در بازار ، دلار گران شد

امروز قیمت دلار نسبت به قیمت روز قبل ۶۵۰ تومان افزایش پیدا کرد. قیمت یورو نیز نسبت به قیمت صبح روز قبل ۴۵۰ تومان افزایش داشته است.

به گزارش خبرآنلاین، افزایش فاصله قیمتی بین فروش دلار در صرافی و فروش دلار در بازار آزاد سبب شد امروز صف های طویلی مقابل صرافی‌های بانکی برای خرید دلار شکل گیرد.

افزایش ۶۵۰ تومانی قیمت دلار از پس کاهش چند روزه قیمت در هفته جاری رخ داده است. بر اساس این گزارش رشد قیمت ارز در صر افی ها زمینه را برای افزایش دوباره قیمت دلار در بازار آزاد فراهم کرد.

صرافان می گویند رشد قیمت دلار تحت تاثیر رشد سریع تقاضا در بازار رخ داده است و همین امر سبب شده است روند کاهش معکوس شود.

مقام حکومتی: باید مراقب ترامپ باشیم

رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی با اشاره به دلایل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر، گفت: انتشار چند خبر منفی مانند بحث FATF و یک سری جوسازی‌ها منجر به افزایش قیمت ارز شد.

همتی اضافه کرد: گاهی برخی از نمایندگان مجلس، همکاران ما در دولت و کارشناسان بحث‌هایی را مطرح می‌کنند که جو منفی روانی به وجود آورده و بی‌ثباتی را در پی خواهد دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی نمی‌تواند همه مسائل را حل کند، گفت: باید این مساله را پذیرفت که بخش‌های دیگر مسئولیت‌هایی دارند و همچنین باید مراقب ترامپ نیز باشیم.

پشت پرده افزایش مجدد قیمت دلار

تقریبا سال گذشته همین موقع‌ها بود که نوسانات بازار ارز آغاز شد و در ابتدای سال ۹۷، قیمت دلار بیش از ۵ برابر افزایش پیدا کرد. حالا بعد از گذشت یک سال و یک ثبات نسبی که در بازار ایجاد شده بود، حالا مجددا دلار در فاصله زمانی کوتاهی حدود ۱۵۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرد و این نگرانی ایجاد شده است که شاید قرار است مجددا اتفاقات سال گذشته تکرار شود.

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: «متاسفانه طی این مدت تلاش‌های بانک مرکزی نادیده گرفته شد و با وجود اینکه آن‌ها توانستند دلار را به ۹ هزار تومان هم برسانند، اما عدم همکاری و انسجام تیم اقتصادی دولت یعنی وزارت اقتصاد، وزارت صمت و سازمانه برنامه و بودجه، وجود فساد و دست‌های پشت پرده باعث شد تمام تلاش‌ها بی فایده شود و مجددا قیمت دلار بالا برود. الان آنچه که رخ داده صرفا بی تدبیری وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه است.»

وحید شقاقی شهری تحلیلگر مسائل اقتصادی افزود: اقتصاد ما الان نیازمند تصمیمات سخت و جدی است. وقتی نتوانیم جلوی واردات را بگیریم، نتوانیم با قاچاق مقابله کنیم و نتوانیم نقشه راه مناسب و مشخصی برای تولید داشته باشم، به التهابات جامعه افزوده می‌شود. همه این‌ها در بازار ارز تاثیرگذار است و تا زمانی که ما نتوانیم این مسائل را رفع کنیم، نمی‌توانیم ارزش پول ملی را بالا ببریم و قیمت ارز را پایین بیاوریم. واقعیت این است که به نظر من تیم اقتصادی دولت درک مشخصی از موقعیت فعلی ندارد

دست نامرئی در بازار ارز

روزنامه شرق: در ایران دست نامرئی بازار به صورتی عمل می‌کند که در یک سو منابع و رانت‌های چندصد هزار میلیارد تومانی از محل افزایش نرخ ارز ایجاد و توزیع می‌کند و در سوی دیگر کارکردِ مخرب آن و اعمال سیاست‌های بی‌سابقه ریاضتی به مردم، تشدید رکود و پس از آن سکته اقتصادی و فلاکت عامه مردم را در پی داشته است. در اقتصادی که بیش از ۹۰ درصد عرضه ارز در دست دولت و بخش‌های شبه‌دولتی است، بازار آزاد به معنای آزادی فریبِ افکار عمومی است.

قیمت دلار به ۱۴ هزار تومان رسید

به گزارش اسپوتنیک، بهای ارز و سکه در بازار آزاد ایران افزایش یافت و قیمت یک دلار آمریکا به ۱۴ هزار تومان و بهای سکه طلا نیز به مرز ۵ میلیون تومان رسید.

همچنین گزار شده قیمت یورو نیز در بازار آزاد تهران به ۱۶ هزار افزایش یافته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا