گوناگون

عزم جلیقه زردها برای بازگشت به روزهای آغازین تظاهرات

روزنامه فرانسوی «لوموند» از تصمیم ‘قاطع’ معترضان سیاست های اقتصادی دولت پاریس موسوم به جنبش «جلیقه زردها» برای بازگرداندن موج اعتراض ها به ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸ خبر داد….
به گزارش ایرنا، لوموند امروز (شنبه) و در آستانه هفدهمین شنبه اعتراض های جلیقه زردها در تارنمای خود نوشت: هدف ماه مارس بازگشت به روح ابتدایی است، زمانی که جنبش (جلیقه زردها) در روز ۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۸، ۲۸۲ هزار نفر را در سراسر فرانسه جمع کرد.
شبکه تلویزیونی «بی اف ام تی وی» فرانسه ۱۳ اسفند اعلام کرد: برای وقایع آخر هفته هفدهم، جلیقه زردها برای برگزاری نشستی در قلب پاریس در روزهای ۸، ۹ تا ۱۰ مارس آماده می شوند.
لوموند نوشت: جلیقه زردها در آستانه ۱۶ مارس روز بزرگ ملی و به مناسبت گردهمایی روز جهانی زن، در پایان هفته ۱۷ اعتراض ها، بدنبال برگزاری نشستی به مناسبت پایان طرح گفت وگوی ملی در نزدیکی برج ایفل هستند.
طرح گفت وگوی ملی یک بحث عمومی است که در دسامبر ۲۰۱۸ اعلام و در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ از سوی ‘امانوئل مکرون’ رئیس جمهوری فرانسه به اجرا گذاشته شد تا جنبش جلیقه های زرد را در فرانسه متوقف کند.
به نوشته لوموند، پس از تقریبا’ چهار ماه از آغاز جنبش جلیقه زردها، میزان جمعیت شرکت کننده در اعتراض ها با کاهش تدریجی مواجه بوده به گونه ای که در دوم مارس(هفته شانزدهم اعتراض ها) ۳۹ هزار و ۳۰۰ نفر از جمله چهار هزار نفر بنا به اعلام وزارت کشور فرنسه، به خیابان ها آمده بودند.
بر این اساس، جلیقه زرد ها قصد دارند در میدان ‘شان دو مارس’ (Champ de Mars) واقع در بین برج ایفل و مدرسه نظامی پاریس گردهمایی برپا کنند؛ کلمه ‘مارس’ نماد جنگ در رم باستان است.
به گزارش ایرنا، میدان مارس محل برگزاری مراسم ‌ها و وقایع تاریخی مهمی مانند نخستین جشن ملی فرانسه در ۱۴ ژوئیه ۱۷۹۰ میلادی، قتل ‌عام مردم در جریان انقلاب فرانسه در ۱۷ ژوئیه ۱۷۹۱ و گردن زدن ‘ژان سلیوین بایلی’ نخستین شهردار پاریس در ۱۲ نوامبر ۱۷۹۳ بوده ‌است.
لو موند نوشت: در اوایل جمعه شب، حدود ۳۰ معترض که تلاش داشتند برخی از سازه ها را در نزدیکی برج ایفل نصب کنند، متوقف شدند و پلیس تمام این سازه ها را از بین برد.
به نوشته این روزنامه فرانسوی، در صفحه فیس بوک این رویداد که ۱۴۰۰ نفر برای آن ثبت نام و ۶ هزار نفر دیگر نسبت به آن ابراز علاقه مندی کرده اند اعلام شده که در صورت عدم آگاهی از اقدامات واقعی دولت، در تمام تعطیلات آخر هفته و در صورت ضرورت، در آخر هفته به تجمع های خود استمرار خواهند داد.
رئیس جمهوری فرانسه در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹ (۲۴ دی امسال) که دو ماه از آغاز نخستین اعتراض های جلیقه زردها گذشته بود، با انتشار نامه ‌ای از مردم فرانسه دعوت کرد تا به منظور پایان دادن به اعتراض و تنش فراگیر در این کشور در برنامه ‘گفت وگوی ملی’ شرکت کنند.
امانوئل مکرون در این نامه سرگشاده خطاب به مردم فرانسه، حدود ۳۰ مشکل اصلی کشور را در قالب چهار پرسش برای شهروندان فرانسوی مطرح کرد که این پرسش‌ها در مورد مالیات‌ها، ساختار حکومت و نهادهای همگانی، تغییرات زیست ‌محیطی و تقویت دوباره دموکراسی و حقوق شهروندی بود.
پیشتر، دولت مکرون پیش از این با حذف مالیات بر سوخت و برخی دیگر از مالیات‌های مورد اعتراض مردم و نیز افزایش حداقل دستمزد ماهانه به میزان صد یورو در برابر مطالبات جلیقه‌ زردها اندکی عقب‌نشینی کرده بود.
تلاش مکرون برای آرام کردن مخالفان با ایجاد طرح ‘گفت وگوی ملی’ در حالیست که نظرسنجی موسسه افکار سنجی ‘اوپلنیون وی’ نشان می دهد که بیش از دو سوم فرانسوی ها (۶۷ درصد) اعلام کردند در طرح ‘گفت و گوی ملی'(بحث بزرگ) ، خواستار انجام اصلاحات بنیادین هستند.
همچنین ۶۵ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی انتظار برگزاری همه پرسی در فرانسه را دارند.
بر اساس این نظرسنجی که به سفارش روزنامه ‘لوپوئن’ و رادیو بین المللی فرانسه انجام شده، فقط ۴۷ درصد پرسش شوندگان برای شرکت در طرح ‘گفت و گوی ملی’ مکرون ابراز علاقه کرده اند و ۵۲ درصد قصد ندارند در آن مشارکت کنند.
بر همین اساس، ‘میشل باشه’ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز چهارشنبه گذشته خواستار تحقیق درباره استقاده پلیس فرانسه از سلاح های مرگبار در سرکوب جلیقه زرد ها شده و گفته بود: گزارش هایی مبنی بر استفاده نیروهای پلیس فرانسه از سلاح های نامتعارف در اعتراض های جلیقه زردها به کمیسیون عالی حقوق بشر رسیده است.
از آغاز تظاهرات علیه دولت فرانسه تاکنون دستکم ۲ هزار تظاهرکننده و یکهزار نیروی پلیس زخمی شده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا