حقوق بشر

مادر اسماعیل بخشی خواهان آزادی فرزندش و تنها نان‌آور خانواده شد

مادر اسماعیل بخشی، نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به ادامه بازداشت فرزندش در مقابل حراست شرکت هفت تپه تجمع کرد. گروهی از کارگران نیز او را همراهی کردند. تاکنون دستمزد اسماعیل بخشی پرداخت نشده. تنها منبع درآمد خانواده همان دستمزد اوست….

اسماعیل بخشی یکشنبه ۲۷ آبان همزمان با چهاردهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه همراه با سپیده قلیان، فعال مدنی بازداشت شد. او ۴ دی، پس از آزادی با وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی از شکنجه خود در دوران بازجویی در اطلاعات اهواز پرده برداشت. سپیده قلیان نیز ضمن تأیید شکنجه اسماعیل بخشی اعلام کرد که او را هم در اطلاعات اهواز شکنجه داده‌اند. این افشاگری‌ها الهام‌بخش کارزار «#من_هم_شکنجه_شدم» برای لغو شکنجه شد.

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ابتدا از «ضرورت رسیدگی به این ادعاها» خبر دادند و سپس به تکذیب موضوع پرداختند. سرانجام شنبه ۲۹ دی اعتراف‌های اجباری بخشی و قلیان در یک برنامه امنیتی به نام «طراحی سوخته» از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد و مأموران امنیتی آنها را یک بار دیگر بازداشت کردند.

به گزارش کانال مستقل کارگران هفت تپه، دوشنبه ۲۰ اسفند گروهی از کارگران این شرکت همراه با مادر اسماعیل بخشی و در حمایت از او مقابل حراست نیشکر هفت‌تپه تجمع کردند. تجمع‌کنندگان خواهان آزادی اسماعیل بخشی شدند.

تاکنون دستمزد اسماعیل بخشی به حسابش واریز نشده است. همان دستمزد ناچیز کارگری تنها منبع درآمد خانواده است.

خانواده اسماعیل بخشی یکشنبه ۲۸ بهمن نیز برای پیگیری وضعیت نماینده بازداشت‌شده کارگران نیشکر هفت‌تپه به دادستانی شوش مراجعه کرده بودند. اما با دستور دادستان، مأموران به اعضای خانواده بخشی حمله کردند. مادر این کارگر زندانی از هوش رفت و به بیمارستان منتقل شد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه اعلام کرده که وزارت اطلاعات اسماعیل بخشی را برای نوشتن تکذیبیه در مورد شکنجه و اذیت و آزار روحی و روانی در حین دستگیری و بازداشت تحت فشار قرار داده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا