گوناگون

بخش خصوصی قادر به تامین کالاهای اساسی نیست

یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت برای بهره‌مندی مردم از توزیع کالاها باید برخورد جدی داشته باشد به عبارت دیگر یک پلیس سر هر تصمیم گذاشته شود. این در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز صادق است و تا زمانی که دولت رفتار ملایم داشته باشد و خواهش کند که ارز صادرات بازگردد هرگز این اتفاق روی نخواهد داد.

 

آلبرت بغزیان در گفت‌وگو با ایلنا در مورد تحقق اهداف تخصیص‌ ارز ۴۲۰۰ تومانی و توزیع کالاهای اساسی گفت: مثل روز روشن بود که در شرایط لجام گسیخته ارزی، تامین کالاهای اساسی که با کمبود مواجه است توسط بخش خصوصی موفق نخواهد بود، چون واردات نه به اندازه خواهد بود و نه این بخش جوابگوی دولت است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی دولت بجای صرف نظر کردن از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی‌، توزیع کالاهای اساسی مردم را همانند دوران جنگ بر دوش بخش بازرگانی خود قرار دهد. البته این به معنای استفاده از کوپن نیست که در آن همه مردم تنها به واسطه یک کارت ملی از آن بهره‌مند شوند.

بغزیان افزود: همچنین دولت برای بهره‌مندی مردم از توزیع کالاها باید برخورد جدی داشته باشد به عبارت دیگر یک پلیس سر هر تصمیم گذاشته شود. این در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز صادق است و تا زمانی که دولت رفتار ملایم داشته باشد و خواهش کند که ارز صادرات بازگردد هرگز این اتفاق روی نخواهد داد.

این استاد دانشگاه ضمن مخالفت با حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی گفت: اولین اشتباه این بود که هیچ فکری در مورد توزیع کالاهای ارز ۴۲۰۰ تومانی نشد، با وجود این حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز اشتباه بعدی خواهد بود. اگر این نرخ حذف شود، چه ارزی به عنوان مبنا خواهد بود؟ اگر واردکنندگان برای تامین ارز به بازار آزاد رجوع کنند که دوباره نرخ بالا خواهد و ما دوباره ارز دیگری ارائه خواهیم کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه ما هنوز شرایط کشور را بخوبی درک نکرده‌ایم که با کمبود ارز مواجه هستیم، در شرایطی که فروش نفت و درآمد مربوط به آن مبهم است و موضوع FATF حل نشده نباید ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کرد.

این کارشناس اقتصادی در مورد رژیم ارزی کشور گفت: در سوپرمارکت ارزی چندین رژیم ارزی وجود دارد که هر یک بسته به شرایط و اقتضائات موفق یا ناموفق عمل کرده‌اند. سیستم ارزی کشور پیش‌تر دستوری بود و در ظاهر بازاری داشت اما با آمدن آقای همتی سیستم ارزی ما به سمت شناور مدیریت شده حرکت کرد. در این سیستم کانال ارزی که فکر می‌شود به نفع جامعه است را حفظ می‌کنند حتی کشورهایی که در زمینه اقتصاد ادعایی برای خود دارند اجازه نمی‌دهند که بازار تعیین کننده باشد. بازار در محدوده خاص عمل می‌کند اما بازیگر اصلی بانک مرکزی است و مواظب حدود نرخ است.

وی ادامه‌ داد: مثلا بانک مرکزی نرخ دلار بین ۱۱ تا ۱۳ هزار تومان را در نظر می‌گیرد که نوسان در این محدوده ایرادی ندارد اما اگر از این محدوده خارج شود بانک مرکزی می‌تواند ورود کند. اما در حال حاضر در نظام ارزی ما مدیریت شناور شده است یعنی بجای نرخ، مدیریت ما شناور شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا