گوناگون

بوتفلیقه تسلیم می شود!

پیروزی اعتراضات گستردۀ مردم: رئیس جمهورالجزایرازحضور در دفترکارش خودداری می کند. انتخابات به حال تعلیق درآمد، باردیگر دولت تغییرکرد.

بحران در الجزایر

پرزیدنت عبدالعزیز بوتفلیقه روز دوشنبه (۱۱ مارس)، در برابر تظاهرات اعتراضی عظیم مردم الجزایراعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری را برای ۱۸ آوریل به تعویق خواهد انداخت. بوتفلیقۀ ۸۲ ساله همچنین در پیامی که ازطریق سرویس خبری الجزایر(ای.پی.اس)، Algeria Press Service (APS (، برای مردم فرستاد، گفت: “من تحولات را پیگیری کرده ام… و انگیزۀ بسیاری ازشهروندان را که از این شیوۀ بیان استفاده می کنند، درک می کنم.”

صدها هزار نفر درهفته های اخیر درالجزایر تظاهرات کردند. بسیاری ازآنها دانشجویان بودند. بوتفلیقه می گوید: جمهوری جدید با سیستم جدید باید ایجاد شود. “این جمهوری جدید و این سیستم جدید در دست نسل جدید الجزایری ها خواهد بود.”

به گزارش ای.پی.اس، همچنین نخست وزیراحمد اویحیی، استعفای خود را تقدیم کرد. رئیس جمهور، وزیر کشور پیشین، نورالدین بدوی را به عنوان جانشین وی منصوب و اونیزکمیسیونی برای اعلام دولت جدید تشکیل داد. بوتفلیقه، همچنین طی حکمی پست معاونت نخست وزیر را ایجاد کرد. رئیس جمهور برای ادارۀ این پست، رمطان لعمامره، وزیرامورخارجه اسبق را منصوب کرد.

اعلام بوتفلیقه که می خواهد برای پنجمین دوره رئیس جمهور شود مسبب تظاهرات هفته های اخیر شد. تنها در روز یکشنبه او از یک اقامت طولانی مدت ازبیمارستان در سوئیس به الجزایر بازگشت. بوتفلیقۀ ۸۲ ساله پس از آسیب دیدن ازیک سکته در سال ۲۰۱۳ بر صندلی چرخدار نشسته است. او دیگر به سختی درانظارعمومی دیده شد. بسیاری از الجزایری ها به او تنها با دید یک عروسک نخبگان تجاری، نظامی و قبایل الجزیره نگاه می کنند.

یونگه وِلت: ۱۱ مارس ۲۰۱۹

برگردان: جهانسوزمهربخش ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

https://www.jungewelt.de/artikel/351203.krise-in-algerien-bouteflika-gibt-auf.html

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا