گوناگون

مخالفان اورتگا بار دیگر در پایتخت نیکاراگوئه تظاهرات کردند

مخالفان دولت نیگاراگوئه روز گذشته در خیابان های پایتخت این کشور دست به تظاهرات زده و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی شدند….
به گزارش  ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، این تظاهرات جدید معترضان دولت ‘دانیل اورتگا’ رئیس جمهوری نیکاراگوئه می تواند منجر به تشدید بحران سیاسی که از سال گذشته در این کشور آغاز شد، شود.
سازمان دهندگان این تظاهرات و شاهدان اعلام کردند که شماری از معترضان که در برخی مناطق شهر ماناگوآ پایتخت نیکاراگوئه گردهم آمده بودند، با خشونت پلیس مواجه شدند. پیش از این گفته شده بود که از نوامبر گذشته برگزاری اعتراض های خیابانی در نیکاراگوئه ممنوع است.
در همین حال پلیس ملی نیکاراگوئه ضمن دفاع از دستگیری ۱۰۷معترض در تظاهرات روز گذشته اعلام کرد که دستگیرشدگان در تظاهراتی شرکت کردند که مجوز نداشت و در نظم عمومی و فعالیت های تجاری اختلال ایجاد کردند. پلیس چند ساعت بعد در بیانیه دیگری اعلام کرد که تمامی این بازداشت شدگان آزاد شدند.
اعتراض‌ها در نیکاراگوئه از آوریل ۲۰۱۸ میلادی (فروردین۹۷) و زمانی آغاز شد که دولت طرحی را برای تغییر نظام تامین اجتماعی با هدف تامین کسری بودجه پیشنهاد داد. این طرح بعدها منتفی شد، اما اعتراض‌ها علیه اورتگا همچنان ادامه یافت.
معترضان خواستار کناره گیری اورتگا از قدرت شده اند اما وی بر ماندن در سمت ریاست جمهوری تاکید کرده است.
گروه های حقوق بشری مدعی هستند که از زمان آغاز اعتراض ها در آوریل ۲۰۱۸ طی اعتراض ها بیش از ۳۲۰ نفر کشته و حدود ۶۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند اما دولت این آمار را رد می کند.
به دنبال درخواست ها برای ازادی زندانیان سیاسی دولت نیکاراگوئه نیز در مراحل مختلف شماری از این زندانیان را آزاد کرد. جمعه گذشته ۵۰ معترض از زندان آزاد شدند. اواخر فوریه نیز حدود ۱۰۰معترض دیگر از زندان آزاد شده بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا