گوناگون

رئیس جمهوری قزاقستان بعد از سه دهه، از مقام خود کناره گیری کرد

نور سلطان نظربایف ۷۹ ساله رئیس جمهوری قزاقستان پس از حدود ٣۰ سال در دست داشتن قدرت، امروز سه شنبه در اظهاراتی تلویزیونی استعفای خود را از این سمت اعلام کرد…

به گزارش ایرنا ، کناره گیری نظربایف از قدرت در حالیست که ۲۲ فوریه (سوم اسفند) کابینه وزرای این کشور را برکنار کرد.
نظربایف در توجیه این اقدام غیرمنتظره خود گفته بود: در سال‌های اخیر وضعیت حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی تغییری نکرده لذا من امروز تصمیم مهمی برای کشور گرفتم. شهروندان نیازمند به کمک‌های اجتماعی به دلیل کم‌کاری وزرا، تحت پوشش دولت قرار نگرفتند. اعضای دولت ارتباط مستقیم با مردم ندارند و از مشکلات آنان خبردار نیستند.’
نظربایف از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از ۲۵ آذر ۱۳۷۰ تاکنون رییس جمهوری قزاقستان بوده است.
بر اساس قانون اساسی قزاقستان در صورت استعفای رئیس جمهوری، این وظیفه را تا تعیین رئیس جدید رئیس پارلمان آن کشور به عهده خواهد گرفت.
دسامبر سال ۱۹۹۱ نظربایف در نخستین انتخابات سراسری ریاست جمهوری قزاقستان بدون رقیب، با کسب بیش از ۹٨ درصد آرا پیروز‌ شد. سال ۱۹۹۵ زمان ریاست او بر اساس یک همه پرسی بیشتر شد. نورسلطان نظربایف، همین طور، در انتخابات ریاست جمهوری سالهای ۱۹۹۹، ۲۰۰۵، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ با اکثریت آرا پیروز شد.
در سال ۲۰۱۰ قزاقستان قانونی را در باره رئیس جمهوری تصویب کرد که بر اساس آن به نظربایف عنوان «ایلبس» یا پیشوای ملت» داده شد.
قزاقستان با حدود ۱۶ میلیون نفر جمعیت با کشورهای روسیه، چین،‌ قرقیزستان و ازبکستان مرز مشترک دارد. این کشور به دریای مازندران نیز مرتبط است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا