بین‌المللی

برگزیت؛ عاقبت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه خواهد شد؟

به گزارش یورونیوز، رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل در مقابل خواست انگلیس برای به تعویق انداختن تاریخ خروج این کشور از اتحادیه که بر اساس توافق اولیه ۲۹ مارس (۹ فروردین) بود، دو پیشنهاد را مطرح کردند.
بر اساس طرح رهبران این اتحادیه، چنانچه نمایندگان پارلمان انگلیس هفتۀ آینده با توافق ماه نوامبر لندن و بروکسل در موضوع برکسیت موافقت کنند، آنگاه تاریخ برکسیت تا ۲۲ ماه مه (۲ ماه دیگر، یک روز پیش از آغاز انتخابات پارلمانی اروپا) به تعویق خواهد افتاد.

اما اگر این توافق برای سومین بار در پارلمان رد شود، آن گاه تاریخ اجرایی شدن برکسیت تا ۱۲ آوریل (تنها ۲۲ روز) به تعویق خواهد افتاد و تا قبل از پایان این فرصت انگلیس باید بطور روشن اعلام کند که چه تصمیمی در موضوع برکسیت خواهد گرفت.

در همین حال، ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس بیش از یک ساعت و نیم با رهبران اروپا گفتگو کرد و گزارش‌ها حاکی از آن است که رهبران اروپا نگرانی خود را درباره این که طرح خانم می برای برای سومین و آخرین بار در مجلس انگلیس رأی نیاورد ابراز کرده و از وی خواسته‌ بودند موضع خود را در مورد این احتمال روشن کند.

دولت انگلیس پیش‌تر خواستار آن شده بود که سران اتحادیه اروپا برای انجام برکسیت «سه ماه» بیشتر به این کشور فرصت بدهند.

کارشناسان می‌گویند این احتمال مطرح است که اگر طرح نخست‌وزیر برای سومین بار در مجلس رد شود، وی به جای به تعویق انداختن خروجِ روشمند، گزینه خروج بدون توافق را برگزیند که بدترین گزینه با پیامدهای ناگوار اقتصادی و سیاسی است.

در این میان رئیس جمهوری آمریکا هم پا به میدان نهاده و گفته که آماده است با انگلیس قرارداد تجارت آزاد امضا کند. به گفته ترامپ ظرفیت این قرارداد بی حد و حصر خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا