گوناگون

اعتراض جهانی به تصمیم ترامپ در مورد بلندهای جولان

سازمان ملل، اتحادیه ی اروپا، روسیه، اتحادیه عرب و ترکیه خواسته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را «غیرقانونی» خواندند …

سازمان ملل، اتحادیه ی اروپا، روسیه، اتحادیه عرب و ترکیه خواسته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را «غیرقانونی» خواندند.

احمد ابولغیط، دبیرکل اتحادیه عرب روز پنج‌شنبه اول فروردین در اظهارات خود بلندی‌های جولان را «سرزمین اشغالی» نامید و نقطه نظر دونالد ترامپ را «بی‌ربط» و «غیرقانونی» خواند.
وی عنوان کرد: «کشورهای اتحادیه عرب کاملا از حق سوریه در رابطه با این سرزمین اشغال‌شده حمایت می‌کنند. موضع ما در این زمینه کاملا واضح و همسو با قطعنامه‌های بین‌المللی است.»
ساعاتی پیش از آن، دونالد ترامپ در توییتی نوشته بود: «پس از ۵۲ سال زمان آن رسیده است که ایالات متحده حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به طور کامل به رسمیت بشناسد.»
احمد ابولغیط نیز در اظهارات روز پنج‌شنبه گفت طبق قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت، بلندی‌های جولان منطقه اشغال شده است و به سوریه تعلق دارد.

همچنین ترکیه نخستین قدرت منطقه بود که به توییت دونالد ترامپ واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.
مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در توییتی نوشت: «تمامیت ارضی کشورها مهم‌ترین اصل قوانین بین‌المللی است.»
وی اضافه کرد: «تلاش‌های ایالات متحده برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات اسرائیل علیه قوانین بین‌المللی صرفا به خشونت‌ و رنج بیشتر در منطقه می‌انجامد.»
چاووش‌اوغلو در نهایت تاکید کرد که «ترکیه از تمامیت ارضی سوریه حمایت می‌کند».

توییت دونالد ترامپ با استقبال فراوان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مواجه شده است.

اسرائیل از سال ۱۹۶۷ در پی جنگی با کشورهای عربی، بلندی‌های جولان را به تصرف خود درآورده، امری که در تعارض با خواست سازمان ملل است چنان که قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت بلندی‌های جولان را منطقه اشغالی می‌نامد و از اسرائیل می‌خواهد که آنجا را به سوریه بازگرداند.
اسرائیل گرچه سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را تصرف کرد اما در سال ۱۹۸۱ بود که در مصوبه‌ای این منطقه را به طور رسمی ضمیمه خاک خود ساخت، اما سازمان ملل آن را نپذیرفته است.

اعتراض معاون سنخنگوی دبیرکل سازمان ملل
فرحان حق معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد پنجشنبه شب گفت: ما همچنان به قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی که اشغال بلندی های جولان سوریه توسط اسرائیل را یک اقدام غیر قانونی می داند، پایبندیم.
به گزارش ایرنا، حق این سخنان را در گفت وگوی ویژه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته است.
وی اضافه کرد: موضع سازمان ملل متحد پس از اعلام دونالد ترامپ مبنی بر حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان هیچ تغییر نکرده است.
پیش از این نیز اتحادیه اروپا، روسیه و ترکیه اعلام کردند هرگز حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی سوریه را به رسمیت نخواهند پذیرفت.
آمریکا پیش از این نیز ۲۴ اردیبهشت ۹۷ در اقدامی تحریک آمیز، سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کرد.
این اقدام با مخالفت و تحریم بسیاری از کشورهای جهان از جمله اتحادیه اروپا همراه شد.

روسیه تغییر وضعیت جولان را نقض تصمیمات سازمان ملل خواند
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به اظهارات روز پنجشنبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره بلندی های جولان گفت: تغییر موقعیت حقوقی بلندی های جولان بدون تصمیم شورای امنیت نقض تصمیمات سازمان ملل متحد است.
ماریا زاخارووا روز جمعه در گفت وگو با رادیو «کامرسانت.اف.ام» با بیان این مطلب افزود: موضع روسیه در این باره اصولی است و از قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت مورخه سال ۱۹٨۱ در این باره حمایت می کند و نظر روسیه در خصوص ماهیت تصمیم های غیرقانونی اسرائیل برای تصاحب بلندی های جولان (به عنوان قانون در سال ۱۹٨۱) تغییری نکرده است.

سوریه: سخنان ترامپ درباره جولان نقض قطعنامه های سازمان ملل است
وزارت خارجه سوریه روز جمعه سخنان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره بلندی های جولان اشغالی را غیر مسئولانه خواند و ضمن محکوم کردن آن اعلام کرد که این مواضع نقض قطعنامه ۴۹۷ شورای امیت سازمان ملل متحد است.
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت خارجه این کشور با صدور بیانیه ای، به ادعاهای روز پنجشنبه رئیس جمهوری آمریکا درباره شناسایی حق حاکمیت رژیم اسرائیل بر جولان اشغالی، پاسخ داد.
یک منبع مسئول در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که دمشق سخنان غیر مسئولانه رئیس جمهور آمریکا درباره جولان اشغالی را به شدت محکوم می‌ کند.
این منبع افزود: سخنان ترامپ بار دیگر بر جانبداری کورکورانه آمریکا از رژیم اشغالگر اسرائیل و حمایت نامحدود واشنگتن از رفتار خصمانه آن تأکید دارد.
وزارت خارجه سوریه افزود: این موضع آمریکا در قبال جولان اشغالی به روشنی بیانگر این است که آمریکا مشروعیت بین ‌الملل را به سخره گرفته و قطعنامه‌ های آن را نقض می‌ کند؛ به ویژه قطعنامه ۴۹۷ شورای امنیت مصوب سال ۱۹٨۱ که اکثریت اعضا از جمله آمریکا به آن رأی دادند.
وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: برای جامعه بین ‌الملل روشن شده که آمریکا با سیاست های خود که تصورات سلطه ‌گرانه و قلدرمآبانه بر آن حاکم است، عامل اصلی ایجاد تشنج در عرصه بین ‌الملل و تهدیدی برای صلح و ثبات بین ‌الملل است.

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب نیز پنجشنبه شب در واکنش به این اقدام واشنگتن، سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره جولان اشغالی را کاملا خارج از حقوق بین الملل و مردود توصیف کرد.
اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که حاکمیت اسرائیل را بر بلندی های جولان به رسمیت نمی شناسد.
مایا کوسیانچیچ» سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه شنبه شب گفت: موضع ما در قبال این که بلندی های جولان به کجا تعلق دارد تغییر نکرده است.

گفتنی است، بلندی‌های جولان اشغالی بخشی از استان قنیطره سوریه است که اسرائیل در سال ۱۹۶۷ و در جریان جنگ ۶ روزه اشغال کرد و در سال ۱۹۸۲ آن را به عنوان بخشی از قلمرو خود اعلام کرد. این در حالی است که سازمان ملل و شورای امنیت این ادعای رژیم اسرائیل را رد کرده و همیشه در قطعنامه‌های خود جولان را بخشی از خاک سوریه و منطقه اشغالی اعلام می‌کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا