اخبار

مصیبت ادامه دار سیل در برخی استان های کشور

تخریب محیط زیست به شکل سیستماتیک در چهارچوب برنامه های کلان اقتصادی-اجتماعی جمهوری اسلامی صورت می گیرد و سیلاب های ویرانگر از نتیجه های این تخریب است. بسیاری از متجاوزین زمین های اطراف رودخانه افراد صاحب نفوذ در حاکمیت هستند.

اقتصادآنلاین-لیلا میبان؛ جدای از چرایی نادیده گرفتن اعمال قوانین سرسختانه در حفظ حریم رودخانه ها، زمان وقوع حادثه و مدیریت بحران یکی از مسائلی است که باید در سیل اخیرمازندران مورد بررسی قرار گیرد. کوتاهی در اطلاع رسانی و اعلام دیرهنگام تخلیه منازل و حضور در پناهگاه های امن، در سیل هفته گذشته علاوه بر خسارت جانی و مالی، خسارت روحی بسیاری نیز برای سیل زدگان مازندران به همراه داشته است.

عدم اطلاع رسانی بموقع، مردم را درمنازل حبس کرد

با وجود آنکه امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است، اما به گفته مردم محلی، عمده کمک رسانی ها به صورت مردمی در حال انجام است، عدم اطلاع رسانی به موقع درباره تخلیه منازل و حضور در مناطق امن، یکی از مسائلی است که با وقوع سیلاب و محاصره مردم در سیل، بحران های زیادی را برای ساکنین شهرهای سیل زده از جمله شهرستان سیمرغ به همراه داشته و منجر به حبس آنها در منازل شد. این در حالی است که اطلاعیه سازمان هواشناسی از چندین روز قبل صادر شده بود.

هشداری از سوی اداره آب و فاضلاب تا زمان وقوع سیل دریافت نکردیم

یکی از ساکنین شهرستان سیمرغ که خانه اش درپی سیلاب اخیر دچار آبگرفتگی شده است به خبرنگار اقتصادآنلاین می گوید: شب قبل از شروع بارش، تنها به ساکنین حاشیه رودخانه تلار درباره احتمال وقوع سیلاب هشدار داده بودند، ساعت حدود ۹:۳۰ صبح روز ۲۷ اسفند، از طریق یکی از بستگان در اداره برق شهرستان سوادکوه درجریان احتمال وقوع سیل قرار گرفتیم و خانه را تخلیه کردیم، به فاصله نیم ساعت خیابان ما کاملا زیر آب بود. خانواده های بسیاری در محاصره سیل بودند و تا شروع امداد رسانی از آنها خواسته شد درب منازل را بازنکنند تا آب وارد خانه ها نشود. او با اشاره به قطعی کامل آب و برق و گاز در دو روز ابتدایی بارش ها می گوید: هشداری از سوی اداره آب و برق و حتی مدیریت بحران دریافت نکردیم و وقوع سیلاب جدی گرفته نشد.

بیشتر خسارت ها زیرساختی است

مهندس نجاتی عضو کارگروه شورای عالی سمن های استان مازندران، با حضور معاون استاندار مازندران به بررسی مناطق سیل زده شهرستان سیمرغ رفته است در این باره می گوید: ۹۰ درصد کمک رسانی از جانب مردم محلی درحال انجام است. او با اشاره به خسارت های وارده به این شهرستان که یکی از کانون های بحران در سیل هفته اخیر مازندران بوده می گوید: بیشتر خسارت های زیرساختی به بخش کشاورزی و مسکونی وارد شده است و در بعضی از منازل تاحدود ۱.۵ متر آب وارد شده است.

نجاتی با اشاره به اینکه شهرستان سیمرغ شرایط بحرانی را پشت سر گذاشته است می گوید: آنچه اکنون جای نگرانی دارد، مساله بهداشت است. آلودگی محیطی به دلیل مرگ بسیاری از احشام در منطقه بسیار زیاد است که به صورت بسیار فراگیری در سطح شهر و روستاهای اطراف سیمرغ پخش است.

بارها نسبت به تعیین حریم رودخانه به اداره آب تذکر داده شده است

او با اشاره به اینکه معیوب بودن زیرساخت ها منجر به وقوع سیلابی به این شدت شده است می گوید: بحث مهم چرایی اتفاق چنین حوادثی است، طبق ارزیابی هایی که بارها نسبت به آن متذکر شده ایم، اداره آب و فاضلاب حد و حریم رودخانه ها را مشخص نمی کند، زیرا بسیاری از متجاوزین زمین های اطراف رودخانه افراد صاحب نفوذی هستند و با اداره آب همکاری ندارند و توان مقابله با آنها وجود ندارد.

سیل بیش از یک هزار میلیارد ریال به جاده های گلستان خسارت زد

معاون وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان گلستان گفت: بررسی های میدانی حاکی است که به ۵۰ کیلومتر از محورهای درگیر در سیل و رانش زمین با برآورد اولیه بیش از یک هزار میلیارد ریال خسارت وارد شده است.

به گزارش ایرنا، «عبدالهاشم حسن نیا» افزود: با ورود سامانه بارشی جدید در ۷۲ ساعت آینده احتمال تشدید خسارت در این محورها وجود دارد. از ۲۸ اسفند پارسال، رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب انسداد محورهای آزادشهر- خوش‌ییلاق – شاهرود و گرگان- توسکستان – شاهرود شد.

به گفته این مقام مسئول، در هشت نقطه ریزش سنگ و در بیش از پنج نقطه رانش، موجب نا امنی، کاهش عرض محور و در نهایت انسداد کامل محور شد. همچنین بر اثر سیل و آب بردگی در مسیرهای یاد شده، خسارت های شدیدی به زیرساخت‌های محور مواصلاتی وارد و موجب انسداد شده است.

استقرار نیرو هایی امنیتی در مناطق سیل‌زده

ایلنا :عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور پس از بازدید از منطقه سیل‌زده کوی ساحل گنبدکاووس گفت: بر اساس تقسیم کار مصوب در ستاد مدیریت بحران، مسئولیت تخلیه و هدایت آب با سپاه پاسداران، تأمین تجهیزات و ماشین آلات با وزرات راه، پشتیبانی با استانداری گلستان، کمیته اطلاع رسانی صداوسیما و مسائل امنیتی و مراقبتی بر عهده معاون سیاسی امنیتی استانداری است.
وی افزود: کمیته تعیین خسارت با مدیریت ستاد بحران کشور طی ۱۰ روز آینده میزان خسارات سیل را برآورد می‌کند.وزیر کشور تاکید کرد: آبگرفتگی موجب وارد آمدن خسارات سنگینی به منازل مسکونی شده که برخی بیمه‌نامه دارند و متاسفانه برخی فاقد بیمه هستند؛ اما باید خسارت‌ها جبران شود.رحمانی فضلی تصریح کرد: تا بازگرداندن آرامش به مردم در گلستان مستقر هستم.

گزارش سیل اخیر و میزان قصور دستگاه‌های مربوطه به رئیسی ارسال می شود!

اعتمادآنلاین: قاضی سراج وارد استان گلستان شده است در ادامه سفر از مناطق سیل‌زده آق‌قلا در استان گلستان بازدید کرد و ضمن همدردی با مردم حادثه دیده، با آن‌ها به گفت‌وگو پرداخت.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ضمن تشکر از حضور در صحنه نیروهای جهادی بسیج، سپاه، ارتش و نیروی انتظامی و تأکید بر ضرورت یک مدیریت واحد در بحران افزود: حضور ناهماهنگ و پی‌درپی مسئولان ملی نباید لحظه‌ای در خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده، وقفه ایجاد کند. اولویت اول رفع مشکلات اولیه مردم حادثه‌دیده است و هیچ مسئول استانی حق ندارد به بهانه همراهی مسئولین کشوری از رسیدگی فوری به نیازهای اولیه مردم سیل‌زده غفلت کند.

قاضی سراج گفت: به زودی گزارش دقیق و جامعی از حادثه اخیر و میزان قصور هر یک دستگاه‌های مربوطه تقدیم حضرت آیت‌الله رئیسی رییس معزز قوه قضاییه می‌شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا