گوناگون

اروپا مقابل چین قدرت نمایی می‌کند

اروپا اعلام کرد برای مقابله با آنچه نفوذ نظامی فزاینده چین خوانده است توان عملیاتی خود را در منطقه اقیانوس هند و آرام افزایش خواهد داد.

به گزارش ایرنا تارنمای روزنامه اس سی هنگ کنگ روز یکشنبه نوشت این اتحادیه خاطر نشان کرده است که در جریان سفر شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین به فرانسه و ایتالیا این موضوع را با مقام های چینی مورد رایزنی قرار داده است.
کشورهای اروپایی افزوده اند که حضور آنها در منطقه اقیانوس آرام و هند با افزایش کشتیرانی و اعزام ناوهایشان به این منطقه بیشتر خواهد شد و این برای مقابله با چین اقدامی ضروری محسوب می شود.
این اتحادیه تاکید کرده است حضور بیشتر در منطقه یاد شده از هم اکنون در دستور کار قرار گرفته است و سیاست کشورهای این قاره مقابله با نفوذ فزاینده چین در دریای جنوبی است.
ارزش تجارت منطقه دریای جنوبی چین معادل ۳ تا ۵ هزار میلیارد دلار در سال است که گفته می شود این رقم معادل یک سوم از تجارت جهانی است.
برخی از اعضای اتحادیه اروپا هم صدا با آمریکا از ساخت و سازهای چین در دریای جنوبی و نفوذ فزاینده نظامی این کشور در این منطقه ابراز نگرانی کرده اند.
فرانسه از سال ۲۰۱۴ میلادی کشتیرانی و گشت زنی در این دریا را افزایش داده و آمریکا نیز شمار بیشتری از جنگنده ها و ناوهایش را به این پهنه آبی اعزام کرده است.
قرار است در سال جاری میلادی فرانسه و دانمارک شماری از کشتی ها و ناوهایشان را در حمایت از کشتیرانی آزاد به اقیانوس هند و آرام اعزام کنند.
برخی از گزارش ها حاکی است که در اروپا موضوع برگزاری رزمایش های مشترک با هند و ژاپن در منطقه مطرح شده است تا به این شکل به پکن پیامی ارسال شود مبنی بر اینکه نمی تواند صاحب بلامنازع دریای جنوبی باشد.
از جمله اینکه فرانسه قصد دارد به همراه ارتش ژاپن یک رزمایش برگزار کند و انگلستان در کنار اعزام ناو به دنبال ایجاد یک پایگاه در اقیانوس آرام است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا