گوناگون

تظاهرات علیه ناتو در صربستان

فعالان و هواداران حزب رادیکال صربستان روز یکشنبه در مراسم بزرگداشت بیستمین سال بمباران یوگسلاوی سابق از سوی سازمان آتلانتیک شمالی ، پرچم های ناتو و اتحادیه اروپا را در بلگراد به آتش کشیدند.
به گزارش ایرنا، ‘وویسلاو ششل’ رهبر حزب رادیکال صربستان روز یکشنبه در این تظاهرات پس از به آتش کشیدن پرچم های ناتو و اتحادیه اروپا گفت: با چنین اقدامی می خواهیم نشان بدهیم که خواهان انحلال ناتو و اتحادیه اروپا هستیم.
همچنین به مناسبت سالگرد بمباران یوگسلاوی سابق، نمایندگان دیپلماتیک هشت کشور عضو ناتو در صربستان در بیانیه مشترکی با ابراز تاسف از بمباران یوگسلاوی سابق در ۲۴ مارس سال ۱۹۹۹ گفتند که از این روز به عنوان روز شکست دیپلماسی یاد می شود.
این بیانیه از طرف نمایندگان سفارت خانه های کانادا، ایتالیا، آلمان، هلند، نروژ، انگلیس و آمریکا در بلگراد به امضا رسید.
مقام های سیاسی، نظامی، فرهنگی، مذهبی و شهروندان صربستان در بیستمین سالگرد عملیات نیروهای ناتو علیه صربستان با برگزاری برنامه های ویژه در کلیسا و دیگر مکان های این کشور به قربانیان این حملات ادای احترام کردند.
بعد از مذاکرات ناموفق در رامبویه برای پایان دادن به بحران کوزوو و درگیری نیروهای مسلح صربستان و آلبانی های کوزوو، نیروهای ناتو در ساعت ۱۹و ۴۵ دقیقه ۲۴ مارس سال ۱۹۹۹میلادی یوگسلاوی سابق را بمباران کردند.
دولت یوگسلاوی سابق در آن زمان فورا تشکیل جلسه داد و در همان شب وضعیت اضطراری در کشور اعلام کرد.
بعد از اینکه حکومت بلگراد قرارداد رامیویه را که برای پایان دادن به بحران کوزوو نپذیرفت، ˈخاویر سولاناˈ دبیر کل ناتو در آن زمان دستور حمله هوایی به یوگسلاوی سابق را صادر کرد.
بر اساس گزارش های مختلف، در توافقنامه رامبویه که بیشتر به یک توافقنامه نظامی شبیه بود، عملا اشغال یک قسمت از سرزمین یوگسلاوی سابق ( کوزوو) پیش بینی شده بود.
فرودگاه های نظامی در کوزوو، مونته نگرو، فرودگاه باتانیتسا در بلگراد و فرودگاه اوژیتسه در شرق صربستان و مراکز نظامی در شهرهای کورشوملیا، نووی ساد، پانچوا، کراگویواتس از اولین اهداف بمباران هواپیماهای جنگنده و موشک های هدایت شونده نیروهای ناتو در یوگسلاوی سابق بودند.
در حملات هوایی ناتو علیه یوگسلاوی سابق و صربستان که ۷۹ روز ادامه داشت، ۱۹ کشور عضو ناتو شرکت داشتند و شمار زیادی از مردم کشته شدند.
بنابر آمارهای اعلام شده از سوی نهادهای مختلف در صربستان، در حملات ناتو حداقل۲ هزار و ۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر مجروح شدند.
در عملیات هوایی ناتو علاوه بر صدمات جانی،حدود ۲ هزار و ۵۰۰ خانه مسکونی، ۱۴ فرودگاه، ۱۹ بیمارستان، ۲۰ درمانگاه، ۱۸ مهد کودک، ۶۹ مدرسه، ۱۷۶ مکان فرهنگی و تاریخی و ۴۴ پل ویران شد.
ناتو ۲ هزار و ۳۰۰ حمله هوایی علیه ۹۹۵ هدف در سراسر این کشور انجام داد و در این مدت یک هزار و ۱۵۰ هواپیمای جنگی ۴۲۰ هزار موشک و بمب به وزن نزدیک به ۲۲ هزار تن را بر نقاط مختلف یوگسلاوی سابق فرو ریختند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا