اجتماعی

سیل شمال فروکش نکرده، سیلی دیگر در راه

پیش‌بینی بارش شدید؛ هشدار وقوع سیل در ۱۰ استان؛ هنوز غم و خسارت های سیل شمال فروکش نکرده، سیلی دیگر در راه است. این بار با گستردگی بیشتر و در مناطقی که بافت خاک آنقدرها توان زهکش آب در حد و اندازه شمال کشور را ندارد. هموطنان و بخصوص مسافران، طی حداقل ۷۲ آینده بشدت محتاط و هوشیار باشند و لطفا با دقت متن این یادداشت را مطالعه کنید….

کارشناس هواشناسی در یادداشتی نوشت: یک غول چرخندی کم فشار که در مدیترانه جانی دوباره یافت به مرزهای غربی ما رسیده، دنباله ی دامن پر چین و بلندش بصورت مورب تا دریای سرخ هم کشیده شده و غیر از رطوبت مدیترانه رطوبت دریای سرخ و شمال افریقا را نیز سمت منطقه ما گسیل می دارد…فقط یک واچرخند کم داشتیم که او هم در منطقه جنب حاره شکل گرفت و با حرکتی واچرخندی رطوبت فوق اشباع دریای عرب و اقیانوس هند را بی وقفه سمت ما می فرستد! حالا منطقه ما شده مانند “ساعت”! و چرخندها و واچرخندها همانند چرخ دنده های داخل ساعت می چرخند و رطوبتی فوق اشباع را بی امان در تمامی لایه های جو بالای سرمان پخش می کنند! نتیجه چه می شود؟!

ابتدا بارش هایی که یکشنبه ۴ فروردین در نیمه غربی آغاز شده از نیمه شب تا صبح دوشنبه در تمامی استان های غربی، شمال غربی، جنوب غربی و دامنه های زاگرس بصورت وحشتناک و همراه با آذرخش، ریزش تگرگ یا وزش باد شدید خواهد بود. بتدریج از روز دوشنبه در سواحل خزر، جنوب، دامنه های البرز، مرکز، و بصورت نقطه ای در شرق نیز بارش با شدت کمتری آغاز می شود تا پیش از ظهر دوشنبه اگرچه بارش در سراسر نیمه غربی شدید خواهد بود اما اوج بارش در چهارمحال، لرستان، ایلام، شمال و شرق خوزستان، غرب اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد رخ می دهد که آن ها را منطقه با هشدار درجه یک نام می نهیم و این مناطق قطعا با طغیان رودها و در مناطق سردسیری با بارش فوق سنگین مواجه خواهند شد!

از بعدازظهر دو شنبه تا سه شنبه بجز مناطقی از سیستان و بلوچستان در سایر مناطق کشور بارش خواهیم داشت که همچنان در استان های یاد شده بارش بصورت بی امان و سیل آسا ادامه دارد!

بی شک همه رودها در مناطق هشدار درجه یک، طغیان خواهد کرد که این رخداد در حوضه رود کرخه، کارون و دز شدیدتر خواهد بود! در بلندی های چهارمحال، بلندی های شمال و شرق خوزستان، غرب اصفهان و بلندی های لرستان بارش برف بحدی خواهد بود که در بازه زمانی یاد شده در سراسر جهان چنین بارش برف و کولاکی نخواهیم داشت! این بدان معنا نیست که بارش برف و کولاک در سایر کوهستان ها عادی است، بلکه این مناطق اوج بارش را دارند و در سایر قله ها و کوهستان ها نیز شرایط وخیم و نا ایمن خواهد بود!

حتی چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه نیز به تناوب در مناطقی از کشور بارش ها ادامه خواهد داشت که در نوشتاری جداگانه به آن خواهیم پرداخت. هموطنان بدانند که طی ۷۲ ساعت آینده در حداقل نیمی از شهرهای کشور آبگرفتگی در حد متوسط تا شدید، برخورد آذرخش، وزش تندبادهای لحظه ای، طغیان رودها، ریزش تگرگ و کولاک تهدیدشان می کند! این یعنی: ” جمعیتی چند ده میلیونی در خطر است!”

بهارنیوز -احسان مرادی
***

سیل شیراز؛ دهها کشته / شهردار نیست

 بی‌اعتنا به درد و رنج مردم فقط به فکر

دادستان عمومی شیراز اعتراف کرد که کشته و مجروح شدن تعدادی از هموطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است و گفت: شهردار هم اکنون در شیراز نیست.

فیلم زیر: لحظات هولناک از وقوع سیلاب شدید در دروازه قرآن شیراز و گرفتار شدن مردم و خودروها در سیل ویران‌گر

سیل ویرانگر امروز برخی نواحی غرب کشور و جنوب ایران بویژه شهر شیراز را در نوردید. سیل شدید و بی‌سابقه در شیراز صدها خودرو را در دروازه قرآن با خود برد. به علت بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب ورودی‌های شمال شهر شیراز و دروازه قرآن مسدود شده‌اند.

براساس گفته یکی از افراد حاضر در محل، مردم در حال حرکت بودند و عده‌ای اطراف دروازه قرآن نشسته بودند که سیل ناگهانی همه را غافلگیرکرد و ماشین‌هایی را همراه با سرنشین آن با خود برد. بازار تاریخی وکیل شیراز نیز زیر آب رفته است.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=I5tvi19FcbM

فیلم؛ سیل وحشتناک شیراز: مسافران گرفتار شدند

براساس گفته شاهدان عینی که همزمان با وقوع سیل اطراف دروازه قرآن تردد داشتند، سیل شدید و ناگهانی در دروازه قرآن شیراز رخ داده و سیلاب تعدادی از ماشین‌ها را با خود برده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا