اخبار

آماده باش در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی

بر خلاف تبلیغات پر سرو صدا ٬ سیلاب های ویرانگر اخیر در چهار گوشه کشورنشان داد حکومت به دلیل سرشت واپس گرای خود فاقد برنامه ای مدون برای مواجهه با تغییرات اقلیمی و بطور کلی تامین امنیت مردم در هنگامه بروز بحران هاست.

خطر سیل تهران را تهدید می کند!

استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در حاشیه جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، در جمع خبرنگاران به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در مجموعه استانداری در زمینه پیشگیری و مواجهه با سیل در پایتخت پرداخت و اظهار کرد: از صبح دوشنبه ستاد مدیریت بحران در همه شهرستان‌های استان تهران تشکیل و تدابیری اتخاذ شد تا اگر خدای نکرده با جاری شدن سیل مواجه شدیم، پیش از وقوع این حادثه سیل با تقویت عوامل محافظ و کاهش عوامل خطر، خسارات احتمالی کاهش یابد…

از سویی دیگر رودخانه‌هایی در نزدیکی شهر تهران قرار دارند که بنا به گزارش آب منطقه‌ای و هواشناسی اگر به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با بارش رگباری و تندی مواجه شویم، این استعداد را دارند تا طغیان کنند و سیل جاری شود؛ بر همین اساس لایروبی مسیل های داخل شهر در دستور قرار گرفت و مناطق ۲۲ گانه شهرداری این کار را انجام دادند.

استاندار تهران خاطر نشان کرد: بر اساس جمع بندی‌های انجام شده در ستاد مدیریت بحران، در صورت سرریز آب از سد کرج، در مسیر رودخانه کرج مسیرهای انحرافی برای ایمن شدن شهرهای غربی طراحی شده و از تعدادی از معادن شن و ماسه که قبلاً مورد استفاده قرار می‌گرفتند، به عنوان ذخیره گاه‌های آب استفاده می‌شود؛ در حال حاضر دبی رودخانه کرج را نصف کرده ایم و نیم دیگر آب رودخانه به سمت این حوضچه‌ها هدایت می‌شوند.

محسنی بند پی افزود: همچنین در داخل شهر مناطقی شناسایی شده اند که احیاناً اگر با سرریز آب به داخل شهر مواجه شدیم، این مناطق موانعی خواهند بود که امکان پس زدن آب را ایجاد خواهند کرد؛ بر همین اساس قرار است بعد از پایان جلسه ستاد مدیریت بحران، گروه‌هایی برای بررسی شرایط به این مناطق اعزام شوند؛ اگر تشخیص داده شود که این مناطق می‌توانند به عنوان یک عامل بازدارنده از حرکت آب جلوگیری کنند، نسبت به تخریب آن پل یا سازه اقدام خواهد شد…

استاندار تهران در ادامه تاکید کرد: … همچنین با کمک نیروی انتظامی از اماکنی که در حاشیه رودخانه‌ها قرار دارند خواسته شده که فعالیت‌هایشان را به مدت ۴۸ ساعت متوقف کنند تا ان شاءالله در صورت جاری شدن سیل، ا آمادگی کامل، مراقبت لازم و همکاری مردم شاهد تلفات و خسارات انسانی و مالی نباشیم.

محسنی بند پی با تاکید بر اینکه احتمال وقوع سیل در تهران طی ساعات آتی را نه می‌توان رد کرد و نه می‌توان بار اطمینان درباره وقوع آن سخن گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی که در دنیا با مواجه هستیم، ممکن است بارانی که قرار است در ۶ ماه ببارد، طی ۲ ماه، دو روز یا ۲ ساعت ببارد؛ در این شرایط با توجه به هشدار هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید از بعد از ظهر سه شنبه تا ظهر چهارشنبه، در این ساعات باید آمادگی کامل خود را حفظ کنیم تا بتوانیم نگرانی‌ها و دغدغه مردم را برطرف نمایم…

تعطیلی مجموعه سعدآباد و رستورانهای دربند و درکه به دلیل احتمال وقوع سیل

به گزارش ایسنا، سیاوش شهریور فرماندار شمیرانات شامگاه دوشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام شده در شهرستان شمیرانات برای پیشگیری و مواجهه با سیل در این شهرستان اظهار کرد: از صبح دوشنبه هشدارهای لازم را به کلیه شهروندان حوزه شهر تجریش و بخش‌ها داده و کلیه رستوران‌ها را تعطیل و تخلیه کرده و دستور داده ایم که این اماکن تا فردا شب تعطیل باشند.

وی با بیان اینکه کاخ موزه سعد آباد و همه اماکنی که ممکن است در آنجا سیلاب ایجاد شود، فردا تعطیل خواهند بود، افزود: کلیه رستوران‌های حوزه دربند و درکه را نیز تعطیل کردیم تا تجمع و دپوی انسانی در این اماکن وجود نداشته باشد…

افزایش ۳ برابری حجم آب رودخانه کرج

مدیرعامل آب منطقه ای البرز اعلام کرد که با توجه به بارش های اخیر، حجم آب رودخانه کرج سه برابر شده و مردم و مسافران نوروزی به این رودخانه نزدیک نشوند.

رویداد۲۴ داود نجفیان شامگاه دوشنبه در گفت وگویی اظهارداشت: حجم آب نرمال رودخانه کرج ۱۶ متر مکعب در ثانیه است که اکنون سه برابر شده است.

وی بیان داشت: اکنون به خاطر شرایط خاص، ۱۵ متر مکعب آب در ثانیه از سد کرج رها سازی می شود تا از طغیان رودخانه پیشگیری به عمل آید…سدهای کرج و طالقان تامین کننده آب آَشامیدنی استان های البرز و تهران هستند.

افزایش آمار کشته های سیل

رییس اورژانس کشور از مصدومیت ۹۵ نفر و کشته شدن ۱۹ نفر بر اثر وقوع سیل در سه استان کشور خبر داد.

پیرحسین کولیوند در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره آخرین آمار مصدومان سیل در ۳ استان کشور با اشاره به اینکه سه استان فارس، کرمانشاه و لرستان متاثر از سیل بودند، گفت: ۹۵ نفر در استان فارس مصدوم شدند که ۹۴ نفر در شیراز و یک نفر نیز در کوهدشت بود.

وی با اشاره به آمار کشته‌شدگان در سیل امروز تصریح کرد: ۱۹ براثر وقوع سیل در مناطق مختلف جان خود را از دست دادند که ۱۷ نفر در شیراز، یک نفر در کوهدشت و یک نفر در سرپل ذهاب بوده است.

بحرانی شدیدتر از گلستان در انتظار خوزستان

باوجود هشدارهای هواشناسی در خصوص وقوع سیلاب در استان خوزستان،امکانات و اقدامات سازمان‌های ذیربط در این استان برای مقابله با سیلاب احتمالی بسیار نا امید کننده است وبحرانی شدیدتر از استان گلستان در انتظار خوزستان است.

اقتصادآنلاین – مریم علیزاده؛ با گذشت یک هفته از بروز سیلاب ویرانگر در استان گلستان همچنان شاهد کندی امدادرسانی به مناطق سیل زده هستیم. این در حالی است که سیل استان گلستان از قبل پیش بینی شده بود و اصل غافلگیری مطرح نبوده است. این بار اما هواشناسی درباره بروز سیلابی شدیدتر از استان گلستان در خوزستان هشدار داده است اما گزارش ها حاکی از آن است که تحرک خاصی از سوی مسئولین وزارت نیرو واستانداری خوزستان برای بسیج امکانات در این منطقه تاکنون صورت نپذیرفته است…

باز کردن دریچه ها بیش از ظرفیت دشت های پایین دست کارون از روز قبل سبب هراس و اضطراب ساکنین منطقه شده است… باوجود اینکه ظرفیت آب سد کرخه سه برابر سد دز است اما در حال حاضر مسئولین استانی وضعیت قرمز را برای سد کرخه اعلام کرده اند که این نشان می دهد سد دز نیز دیگر توانایی نگهداشت حجم بارش ها را ندارد و از این رو مردم پایین دست این سدها یعنی دشت آزادگان،خرمشهر وهویزه در استرس و نگرانی از بروز سیلابی شدیدتر از گذشته هستند…

بسیج امکانات برای مقابله با سیلاب احتمالی در حد هشدارها و اعلامیه های هواشناسی نیست و بیم وضعیتی وخیم تر از سیلاب دو ماه پیش می رود. از این رو تدارکات وتحرکات در جهت سامان دهی وحضوری قوی برای مقابله با وضعیت بحرانی متناسب نبوده و کشاورزان نگران آثار ناشی از رهاسازی بیش از ۷۰۰ متر مکعب آب در ثانیه از سد کرخه هستند.

به گفته ساعدی اگر وضعیت رسیدگی وامکانات به همین منوال پیش برود یقینا با رسیدن موج اول سیل، همه دشت آزادگان را آب در بر می گیرد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا