احزاب و شخصیت‌ها

حزب چپ ایران (فدائیان خلق): به یاری هموطنان سیل زده بشتابیم!

همه‌ی شواهد حاکی از آن است که تنها بارندگی شدید و جاری شدن سیل عامل این همه ویرانی نیست.


سیل در سه استان گلستان، خراسان شمالی و مازندران باعث طغیان رودخانه گرگان‌رد، چهل‌چای، قره سو و اوغان و سرریز شدن سدهای استان گلستان مانند سد بوستان، گلستان و نرماب شده و شهرها و روستاهای زیادی زیر آب رفته است. ده شهر این استان از جمله گنبد، آق قلا، کلاله، مینودشت،‌ مراوه تپه و روستاهایی هم چون چنسولی، سیدلر، میرزاعلی یلقی، سلاق یلقی، قرنجیک پورامان و مراتع سقر یلقی و قسمتی از روستای قانقرمه از آن جمله اند. ۷۰ درصد آق قلا زیرآب رفته است. مردم در محاصره آب قرار دارند. یک هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده و راه های ارتباطی، آب، برق و گاز بیش از ۲۰۰ روستا قطع شده اند.

خبرگزاری ها و شاهدان عینی از سقوط تیرهای برق، تخریب جاده ها، آبگرفتگی جاده‌ها و زمین‌های کشاروزی، سرریز آب سدها گزارش می دهند. پروازها به استان لغو شده و حرکت قطارها متوقف شده است. گفته می شود، سیل تاکنون ۹ کشته و یک مفقود برجای گذاشته است.

همه‌ی شواهد حاکی از آن است که تنها بارندگی شدید و جاری شدن سیل عامل این همه ویرانی نیست. آن چه که بر ابعاد خسارات فاجعه بار سیل بر مردم در استان های شمالی و به ویژه استان گلستان افزوده است، مصیبت ناشی از مدیریت «جهادی» باندهای سودجوی حاکم است که با تخریب طبیعت، دست‌بردن در بستر رودخانه‌ها، عدم لایروبی رودخانه ها و سدها، ساختن بی رویه‍ی سدهای متعدد، تخریب جنگل‌ها و … است. تاوان فاجعه بار این سیاست ها، اکنون بر دوش مردم منطقه آوار شده است.

دستگاه‌های مسئول حکومت با وجود ابعاد گسترده خسارت ناشی از سیل بی سابقه، اقدامی جدی و به موقع در جهت به کمک سیل زدگان انجام نداده‌اند. بهمین خاطر و به جهت غیبت مسئولان استانی و کشوری، موجی از انتقادها در روزهای گذشته علیه حکومتگران در شبکه های اجتماعی راه افتاده است. “مدیریت جهادی” که علی خامنه ای از آن به عنوان افتخارات جمهوری اسلامی نام می برد، این بار هم ناکارائی فاجعه‌بار خود را به نمایش گذاشته است. نهادهای حکومتی هر کجا که وارد کمک رسانی شده اند، قبل از اینکه به مردم مصیبت دیده بیاندیشند، به فکر دزدی و پر کردن کیسه های خود از کمک های مردمی بوده اند.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) با سیل زدگان ابراز همدردی می کند و از هم وطنان عزیز که امکان یاری به سیل زدگان در سه استان شمالی کشور را دارند، درخواست می کند که به کمک سیل زدگان کشور بشتابند. تجربه زلزله کرمانشاه موثر بودن کمک های مردمی را از طریق ایجاد نهادهای مستقل کمک رسانی نشان داد. نباید اجازه داد که بی مسئولیتی گردانندگان جمهوری اسلامی بیش از این به مردم سیل زده خسارت وارد آورد.

هیئت سیاسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
۴ فروردین ۱۳۹۸ (۲۴ مارس ۲۰۱۹)

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا