گوناگون

حزب حاکم آلمان خواستار تشکیل ‘اف بی آیِ اروپایی’ شد

حزب محافظه کار حاکم آلمان در آستانه انتخابات آتی پارلمان اروپا با پیشنهاد طرح تشکیل ‘اف بی آی اروپایی’، خواستار تقویت حمایت از همکاری امنیتی بین کشورهای این اتحادیه شد.

به گزارش روز سه شنبه تارنمای آلمانی دویچه وله، حزب حاکم آلمان با ارائه دیدگاه جدید در آستانه انتخابات ماه مه پارلمان این کشور، خود را برای آینده اروپا بدون حضور ‘آنگلا مرکل’ صدر اعظم کنونی آلمان آماده می کند.

«آنه گرت کرامپ کارل باوئر» رئیس جدید حزب حاکم اتحادیه دموکرات مسیحی (سی دی یو) آلمان روز دوشنبه با ارائه چنین طرحی موضع مشترک خود را با شرکای حزبی اش از اتحادیه سوسیال مسیحی (سی اس یو) مطرح کرد.
وی در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره دفاع از اروپا در مقابل ‘پوپولیست’ های راست و چپ که به گفته او نابودی دموکراسی را هدف قرار می دهند، سخن گفت.
خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی در همین زمینه نوشت: برنامه انتخاباتی حزب حاکم آلمان برای اروپا شامل تشکیل نیروهای اروپایی تا سال ۲۰۳۰ و تقویت سیاست دفاعی، خارجی، امنیتی اروپا و آژانس مرزی اروپا موسوم به ‘فرانتکس’ است که در صورت اجرای چنین طرحی شامل ۱۰ هزار نیروی جدید خواهد بود.
تشکیل سامانه اطلاعاتی مشترک و تبادل گسترده اطلاعات بین کشورهای عضو اتحادیه، یکی از بخش های چنین پیشنهادی است که هدف از آن ایجاد امنیت بیشتر در اروپا، مقابله با جرایم سازمان یافته و تروریسم است.
احزاب هم ائتلافی حزب حاکم آلمان همچنین تشدید کنترل مهاجرتی و ایجاد استانداردهای مشترک در خصوص روند پذیرش پناهجو و ممانعت از امکان تقاضای پناهندگی در چند کشور اتحادیه اروپا را پیشنهاد داده اند.
مرکل که تا دسامبر سال ۲۰۱۸ ریاست ‘سی دی یو’ را برعهده داشت و «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه سال گذشته ایده تشکیل ارتش اروپایی در اتحادیه اروپا را ارائه دادند که بخشی از چارچوب گسترده تر ائتلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواهد بود.
با این حال «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوامبر گذشته با این پیشنهادمخالفت کرد و «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو هشدار داد که تلاش های اتحادیه اروپا نباید با ائتلاف ناتو رقابت کند.
وی ناتو را بستر امنیت اروپا توصیف کرد.
با این حال، مکرون و مرکل در ۲۲ ژانویه گذشته توافق دوجانبه جدیدی را امضا کردند که تقویت سیاست خارجی و همکاری مشترک اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و همکاری در زمینه مسائل آب و هوایی را هدف قرار می داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا