اخبار

ناکارآمدی نظام ؛سیلاب همچنان تهدید می کند!

حجم تخریب و خسارات جانی و مالی وارده بر اثرسیلاب های ویرانگر اخیردر سراسر کشور بیش از حد تصور است. نهادهای مختلف قادر به مدیریت بحران و تامین امنیت مردم نیستند.

مردم بی دفاع ؛ امکان جاری شدن سیلاب همچنان وجود دارد

رئیس سازمان هواشناسی کشور از تداوم بارش ها در برخی مناطق کشور تا ۱۲ فروردین خبر داد و گفت: همچنان احتمال وقوع سیلاب وجود دارد.

به گزارش ایسنا، سحر تاج بخش، رئیس سازمان هواشناسی کشور در برنامه “تیتر امشب” شبکه خبر، وضعیت جوی کشور را در روزهای باقیمانده از تعطیلات نوروز و بهار ۹۸ پیش بینی کرد.
وی با اشاره به اینکه براساس مدل ها از پنجم تا ۱۱ فروردین بارش ها، با تمرکز روی حاشیه زاگرس مرکزی ۸۰ میلی‌متر بیشتر از نرمال خواهد بود، گفت: پیش بینی می شود، در هفته دوم یعنی از ۱۲ تا ۱۸ فروردین بارش ها نسبت به هفته اول کمتر باشد اما میزان بارش با تمرکز بر حاشیه زاگرس ۲۰ تا ۴۰ میلی متر بیشتر از نرمال خواهد بود. همچنین در هفته سوم فروردین همچنان در نیمه غربی بارش های بیش از نرمال را پیش بینی می کنیم و در هفته چهارم از ۲۶ فرودین تا یکم اردیبهشت بارش ها در شمال غرب و شمال شرق تقریبا بیشتر از نرمال خواهد بود.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سامانه فراگیری که تمام استان ها را درگیر کرده بود از نیمه شرقی در حال خروج است، ادامه داد: برای امروز هشتم فروردین، شدت باش ها قابل ملاحظه نیست اما در بیشتر مناطق کشور بارش های متناوب و احتمالاً بارش های رگباری با تمرکز بر دامنه رشته کوه های زاگرس و البرز، بخش هایی از شمال شرق و جزایر هرمزگان رخ می دهد.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: پنجشنبه تا جمعه شدت بارش در شمال غرب است. روزهای جمعه و شنبه (۹ و ۱۰ فروردین) سامانه بارشی جدیدی از بخش های غربی وارد شده و روز شنبه دامنه بارش ها به حاشیه جنوبی خزر کشیده می شود.

به گفته تاج بخش، این سامانه طی روزهای جمعه و شنبه ۹ و ۱۰ فروردین در شمال غرب و غرب کشور فعال خواهد بود، گفت: از روز یکشنبه ۱۱ فروردین، استان های کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، همدان و شمال خورستان درگیر بارش خواهند بود.وی تاکید کرد: به دلیل بارش های اخیر و کاهش شرایط نفوذ پذیری زمین، امکان جاری شدن سیلاب همچنان وجود دارد.

تعداد قربانیان سیل در ایران به ۴۰ نفر رسید!

پایگاه خبری بهار نیوز: بر اساس آخرین خبرها و به گزارش پزشکی قانونی در ایران از روز نخست بروز سیل در ایران تا کنون ۴۰ نفر جان خود را از دست داده اند. در سومین روز از دور دوم بارندگی‌های سنگین بهاری در ایران، بارش برف و باران در ۱۵ استان ادامه دارد و گزارش‌ها از رخداد سیلاب و تلفات جانی در استان‌های گلستان و سمنان حکایت دارد…

گزارش پزشکی قانونی
به گزارش روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور «در موج دوم بارندگی ها ۱۹ نفر در شهر شیراز (استان فارس)، ۱ نفر در استان خوزستان، ۱ نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد، ۵ نفر در استان گلستان (واژگونی قایق)، ۲ نفر در استان لرستان (ریزش آوار)، ۱ نفر در استان سمنان و ۱ نفر نیز در سرپل ذهاب استان کرمانشاه بر اثر وقوع سیل جان خود را از دست دادند.» جانشین مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی کشور در مورد آمار مرگ های موج اول بارندگی (پیش از حادثه دو روز گذشته شیراز) نیز اعلام کرد: «در موج اول بارش‌ها متاسفانه ۹ نفر از هموطنان در استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی جان خود را از دست دادند.» همچنین بارش باران در ۲۵ استان کشور و وقوع سیل در برخی مناطق طی روزهای اخیر خساراتی به منازل مسکونی، مزارع و تاسیسات زیربنایی وارد کرده است…

مقصرانی که هیچگاه معرفی نمی‌شوند

رویداد ۲۴: معمولا عاملان یک حادثه موقع نه نامی از این افراد به میان می‌آید و نه دادگاهی برای آن‌ها تشکیل می‌شود. برخوردهای گزینشی باعث می‌شود سیستم مدیریتی کشور بیش از گذشته دچار اختلال شود و نهادهای مختلف بدل به حیات خلوت مدیرانی شود که سال‌هاست در سمت‌های مختلف مشغول فعالیت هستند…

فرقی هم نمی‌کند که این حوادث چه باشند. برخورد قطار، از بین رفتن نفتکش، سقوط هواپیما در یاسوج یا کم‌فروشی در ساخت مسکن‌های مهر که در زلزله خود را نشان داد. برای تمامی این حوادث دستوری از سوی روسای قوا برای پیگیری صادر می‌شود یکی دو مدیرکل از کار برکنار می‌شوند و همه چیز به دست فراموشی سپرده می‌شود.

آنگونه که اعلام شده خرابی‌های سیل گلستان به علت بی‌مبالاتی مسئولان بوده است؛ سد گلستان و وشمگیر از مدت‌ها قبل نیاز به لایروبی داشته و شانزده گزارش احتمال سیل نیز به دست مدیران رسیده است. یک نماینده مجلس گفته اگر به هشدارها توجه می‌شد، تا هفتاد درصد خسارت سیل کاهش می‌یافت. با اینهمه بعید است اتفاقی بیفتد که مدیران نالایق در این حادثه شناسایی و به دادگاه معرفی شوند. آنها معمولا از این میز به میز دیگر جابجا می‌شوند…معمولا عاملان یک حادثه موقع نه نامی از این افراد به میان می‌آید و نه دادگاهی برای آن‌ها تشکیل می‌شود. برخوردهای گزینشی باعث می‌شود سیستم مدیریتی کشور بیش از گذشته دچار اختلال شود و نهادهای مختلف بدل به حیات خلوت مدیرانی شود که سال‌هاست در سمت‌های مختلف مشغول فعالیت هستند. به همین خاطر است که در افکار عمومی هیچ‌کس دستورهایی که برای برخورد با متخلفان صادر می‌شود را جدی نمی‌گیرد چون این برخوردها از اساس جدی نیست. همیشه کار با برکناری یکی دو مدیران میانی پایان می‌پذیرد تا اتفاقی دیگر و حادثه‌ای دیگر.

پس چندان عجیب نیست که در حادثه سیل گلستان و شیراز کار با برکناری استاندار حل و فصل شود تا سایر مدیران عالی‌رتبه اجرایی از گزند انتقادات مصون بمانند. عملکرد مدیران اجرایی به قدری برای مردم باورناپذیر است که حتی مردم را به کل تصمیم‌های دولت بدبین می‌کند.

هشدار وقوع سیل در مناطق پایین‌دست سدهای کرخه و دز

سازمان آب و برق خوزستان شامگاه چهارشنبه(۷ فروردین) با صدور دو اطلاعیه فوری نسبت به وقوع سیلاب در مناطق پایین‌دست رودخانه‌های کرخه و دز به دلیل افزایش دبی خروجی این سدها هشدار داد.

به گزارش ایسنا منطقه خوزستان، در اطلاعیه‌های سیلاب این سازمان آمده است: با توجه به حجم آب ورودی به مخزن سد کرخه در اثر بارندگی‌های بالادست از شنبه ۹۷/۱/۱۰ سد کرخه به حداکثر امکان افزایش ارتفاع می‌رسد که با توجه به دستورالعمل‌ها و قوانین ایمنی سد کرخه و سیلاب محتمل پیش رو، نیاز مبرم و قطعی است که خروجی‌های آب از این سد افزایش یافته و بصورت پلکانی تا ۱۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد. افزایش خروجی به میزان فوق‌الذکر احتمال وقوع خسارات قابل توجه در پایین دست این سد را به شدت افزایش می‌دهد.

همچنین با پایش حجم آب‌های ورودی به مخزن سد دز از ۴۸ ساعت آینده به صورت پلکانی و تدریجی دبی خروجی از سد دز به ۲۰۰۰ مترمکعب و احتمال افزایش آن نیز محتمل خواهد بود از آنجایی‌که لازم است طبق دستورالعمل‌ها و قوانین ایمنی سیلاب محتمل پیش رو خروجی‌های آب از سد دز افزایش یابد و به‌صورت پلکانی به بیش از ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد، افزایش خروجی به میزان فوق‌الذکر احتمال وقوع خسارات قابل توجه در پایین دست این سد را به شدت افزایش می‌دهد…بارش باران که از چند روز پیش در ۲۵ استان کشور آغاز شده، سبب آبگرفتگی و در برخی استان‌ها خسارات فراوان به منازل مسکونی، مزارع و تاسیسات زیربنایی شده است.سیلابی که از آق‌قلا در حال خروج بوده وارد برخی از روستاهای شهرستان گمیشان شده و در شهر گمیش‌تپه نیز حدود ۳۰ درصد مناطق دچار آب‌گرفتگی شده است.‌‌ امیرشیر توماج ظهر امروز درباره آخرین وضعیت آب‌گرفتگی در این شهرستان اظهارداشت: با توجه به بارندگی‌های اخیر شاهد افزایش رواناب‌ها در مناطق مختلف این شهرستان هستیم.

رودخانه‌های استان زنجان سیلابی می‌شود؛مدیرکل هواشناسی استان زنجان از ورود سامانه بارشی از اوایل هفته آینده به استان خبر داد و گفت: فعالیت این سامانه، بارش‌های متناوبی را در روزهای یکشنبه و دوشنبه در استان خواهد داشت.‌هواشناسی استان زنجان نیز با صدور اطلاعیه‌ای از ورود سامانه بارشی جدید از اوایل هفته آینده به استان خبر داده است که آسمان استان از بعدازظهر روز شنبه ۱۰ فروردین در بیشتر مناطق ابری می‌شود…

نیروهای امنیتی و تهدید مردم

جانشین پلیس فتا پایتخت به مهر خبر داد؛برخورد قاطع با منتشرکنندگان تصاویر غیر واقعی از سیلاب.سرهنگ داوود معظمی گودرزی در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان و نیز مصدومان حوادث سیل به شایعه‌پراکنان درباره بروز سیل و توفان در پایتخت هشدار داد و گفت: پلیس فتا با افرادی که بخواهند با شایعه‌پراکنی آرامش را از مردم سلب کنند، برخورد می‌کند…

ادامه بحران در سایه نا کارآمدی نظام

وقتی یکی از عامل های بحران مورد تقدیر قرار می گیرد

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از اقدامات انقلابی و جهادی سپاه و بسیج در کمک به مردم سیل‌زده استان فارس تقدیر و تشکر کرد.محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر از خدمات سپاه پاسداران و بسیج به سیل‌زدگان استان فارس تقدیر و تشکر کرد.سپاه و بسیج در کنار مردم با مدیریت انقلابی در حال کار جهادی برای رفع آلام سیل‌زدگان هستند.

سفر نمایشی روحانی به مناطق سیل زده

در پی بارش شدید باران و ایجاد سیل در نقاط مختلف کشورمان حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رییس جمهوری به منظور بازدید از مناطق سیل زده و پیگیری روند کمک رسانی به سیل زدگان از روز چهارشنبه ( هفتم فرودین ماه) عازم مناطق سیل زده شد که اولین مقصد او استان گلستان بود.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه(۷ فروردین) در ادامه روند رسیدگی‌ها و ساماندهی اوضاع در مناطق سیل زده شمال کشور، به منظور دیدار با مردم و بازدید از مناطق سیل زده استان گلستان وارد فرودگاه گرگان شد. رئیس جمهور بلافاصله پس از ورود به استان گلستان عازم مناطق سیل زده این استان شد تا در بازدید میدانی، از نزدیک در جریان روند امدادرسانی به مردم، رفع مشکلات و میزان خسارت‌های وارد شده ناشی از سیل به بخش‌های مختلف قرار بگیرد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا