اخبار

کمک بلاعوض به سیل زدگان از ادعا تا واقعیت!

مسئولان حکومت تاکنون از انتشار میزان خسارت‌ سیلاب در نقاط مختلف کشور امتناع کرده اند. در حالیکه طبق برآوردهای اولیه میزان خسارت فقط در شهرک های صنعتی گلستان بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان است،رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت۱۳۰ میلیارد تومان در بخش عمرانی خبر داد.

اعتبار لازم برای جبران خسارات سیل در چه وضعیتی است؟

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: به ‌منظور جبران خسارات‌ ناشی از حوادث اخیر در کشور، پیشنهاد اعتبارات جبران خسارات‌ ناشی از حوادث در ده استان به هیأت وزیران ارسال شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره جبران خسارات ناشی از سیل های اخیر در کشورگفت: با اشاره به بارندگی‌های شدید و وقوع سیل‌های اخیر در شهرستان‌های استان گلستان، مازندران، خراسان شمالی، فارس و سایر استانها خساراتی به اماکن مسکونی و تأسیسات زیربنایی و بخش کشاورزی وارد شده است.
معاون وزیر کشور افزود: با عنایت به بررسی‌های بعمل آمده و به استناد بند (م) ماده ۲۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی ازمقررات مالی دولت (مصوب اسفند ۹۳) به منظور جبران خسارات ناشی از حوادث مزبور، اعتبارات مورد نیاز به منظور جبران خسارات به هیأت محترم وزیران ارسال گردید.
نجار تاکید کرد: پس از تصویب، این اعتبارات در اختیار شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‌های حادثه‌دیده و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می گیرد تا با رعایت ضوابط و مقررات و با نظارت سازمان مدیریت بحران کشور هزینه گردد…براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، وی تاکید کرد: با توجه به گستردگی مناطق آسیب‌دیده و حجم وسیع خسارات، مبالغ پیشنهادی بصورت علی‌الحساب بوده و پس از ارزیابی دقیق قابل اصلاح می‌باشد.

گستردگی مناطق آسیب‌دیده و حجم وسیع خسارات

به گزارش ایرنا :وزیر جهاد کشاورزی خسارت سیل به بخش کشاورزی استان مازندران را بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.در بخش زراعی ۱۰۷ میلیارد تومان، باغبانی ۲۶۶ میلیارد تومان، دام و طیور و آبزیان ۶۷ میلیارد تومان، آب و خاک و امور زیربنایی ۱۱۵ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی مازندران وارد شد.دو هزار و ۳۳۱ راس دام، ۱۲ واحد مرغداری و ۱۰ واحد پرورش ماهی در استان مازندران دچار خسارت شدند.
این وزارتخانه برآورد کرده در استان گلستان بیش از ۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و کلزا خسارت دیده‌اند.

طبق برآوردهای اولیه، خسارت سیلاب و آبگرفتگی در شهرک های صنعتی استان گلستان به ویژه در شهرستان آق قلا بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان است.

حجت‌الله خلیل زاده، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان اظهار داشت : از ۱۶۰ میلیارد تومان، ۱۳۰ میلیارد تومان به واحدهای صنعتی و ۳۰ میلیارد تومان به تاسیسات زیربنایی از جمله تصفیه‌خانه فاضلاب، سیستم های تأسیسات برق، مخابرات و آب رسانی وارد شده است…

استاندار خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگارایرنا گفت: سیل حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به زیرساخت‌ها، منازل مسکونی و حوزه کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است…

همچنین به گزارش تسنیم،معاون حمل و نقل وزیر راه با بیان اینکه ۱۲۸۰ میلیارد تومان برآورد خسارات اولیه بجز مسکن شده است، گفت: در مجموع ۱۲۰۰ میلیارد تومان برآورد خسارات راه ها شده است.

وی مهمترین خسارت ها را ۱۱۲ مورد تخریب و ریزش کوه و کولاک اعلام کرد و گفت: نزدیک به ۱۱ هزار کیلومتر اختلال در ترافیک و ۳۱۴ پل تخریب شده است.معاون حمل و نقل وزیر راه از بسته بودن ۵ شریان اصلی راه ها (شوسه) و تخریب ۷ نقطه خط آهن برای خروج آب در کشور خبر داد.او گفت: ۸۰ میلیارد تومان خسارت به خطوط ریلی وارد شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین؛مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی،برآورد اولیه خسارت سیل اخیر به زمین های کشاورزی خوزستان را ۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد ریال بیان کرد و گفت:گزارش وزارت جهاد کشاورزی از خسارت سیل خوزستان در ۲ روز آینده به ستاد بحران کشور اعلام می شود.

اهواز در محاصره کارون
با توجه به بارش‌های شدید چند روز اخیر در خوزستان و طغیان رود خانه کارون و احتمال فعال شدن حوضه‌های میانی در مسیر رود خانه‌های کرخه و دز، شهر اهواز و روستاهایی که در مسیر رودها هستند بیش از سایر مناطق در معرض سیلاب قرار دارند.برآورد اولیه خسارت به شبکه زیر ساخت های شهر اهواز بیش از ۳۰میلیارد تومان است…

پرداخت کمک‌ به سیل زدگان تا وقتی دیگر!

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر نوبخت در ارتباط با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با اعلام این خبر افزود: این کمک‌ها در قالب ۵۸۰ میلیارد تومان هزینه جاری و ۱۳۰ میلیارد تومان در بخش عمرانی پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت نیز برای آسیب دیدگان از سیل در نظر گرفته شده است که سازمان برنامه و بودجه مابه التفاوت سود این تسهیلات را به بانک‌ها پرداخت می‌کند…

مهدی رازجویان، معاون عمرانی استانداری مازندران در گفت و گو با اقتصادآنلاین میزان خسارت وارده در سیل اخیر استان مازندران را حدود ۱۳۴۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد…معاون عمرانی استاندار مازندران با اشاره به کمک ۱۵۰ میلیارد ریالی دولت تا این لحظه به مازندران گفت: در تلاش هستیم تا این کمک هرچند اندک را در بخش های مختلف توزیع کنیم…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا