گوناگون

ترامپ خواستار افزایش عرصه نفت اوپک شد

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به آسیب پذیر شدن بازار نفت و افزایش قیمت این حامل انرژی، خواستار افزایش عرصه نفت از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری خواستار افزایش عرصه نفت اوپک برای کاهش قیمت این حامل انرژی شد.
ترامپ نوشت: بسیار مهم است که اوپک جریان (عرصه) نفت را افزایش دهد. بازارهای جهانی آسیب پذیر شده اند و قیمت نفت در حال افزایش شدید است.
این در حالی است که اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی از سوی دولت ترامپ علیه ایران و ونزوئلا به عنوان دو کشور عضو اوپک یکی از دلایل کاهش تولید نفت این سازمان و افزایش قیمت آن است.
روز گذشته قیمت نفت افزایش شدیدی داشت که کارشناسان آن را ناشی از کاهش عرضه سازمان اوپک، افت میزان صادرات ونزوئلا و کاهش موجودی نفت آمریکا می دانند.
ترامپ با خروج از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته تحریم های رفع شده از سوی این توافق را علیه ایران بازگرداند. تحریم های نفتی علیه ملت ایران از ۱۴ آبان سال گذشته اعمال شد.
دولت ترامپ سیاست خود را به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کرده بود اما با نگرانی از افزایش شدید قیمت نفت، مجبور به دادن معافیت از این تحریم ها به ۸ کشور خریدار نفت ایران شد.
آمریکا همچنین پس از تشدید بحران سیاسی و اجتماعی در ونزوئلا در پی ادعای ریاست دولت موقت از سوی خوان گوایدو سرکرده مخالفان دولت این کشور، شرکت نفت دولتی ونزوئلا را نیز تحریم کرد.
رئیس جمهوری آمریکا پیشتر نیز خواستار افزایش عرضه اوپک بود اما با مخالفت اعضای این سازمان مواجه شده بود.
کشورهای عضو اوپک به همراه کشورهای غیراوپک در نشست آذرماه سال گذشته توافق کردند که عرضه نفت به بازار را به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش دهند اما ایران از این کاهش مستثنا شد.
اعضای اوپک و غیراوپک در نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق عرضه نفت در اسفندماه سال گذشته نیز ضمن اعلام پایبندی به توافق پیشین، بر تعهد خود مبنی بر تثبیت بازار نفت تاکید کردند.
بنابراعلام بیانیه پایانی این کمیته، میزان پایبندی به توافق کاهش عرضه نفت اوپک وغیراوپک از ۸۳ درصد در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی به ۹۰ درصد در ماه فوریه رسید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا