گوناگون

احتمال بازنگری در توافق کاهش تولید نفت میان اعضای اوپک پلاس

منابع آگاه پنجشنبه شب از احتمال بازنگری در توافق کاهش تولید نفت میان اعضای اوپک پلاس (اوپک و تولید کنندگان نفت غیر عضو اوپک) در آینده نزدیک خبر دادند…

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، منابع آگاه در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) اعلام کردند، ممکن است اعضای اوپک پلاس در نشست ماه «ژوئن» توافق کاهش تولید نفت را به جای ۶ ماه تنها برای سه ماه تمدید کنند.
این در حالی است که احتمال می رفت در نشست ژوئن توافق کاهش تولید نفت میان اعضای اوپک پلاس تا پایان سال ۲۰۱۹ تمدید شود.
خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد، دلیل تغییر مواضع اعضای اوپک وجود برخی تردیدها درباره موضع روسیه در این موضوع است.
یک منبع دیگر نیز اعلام کرده که ممکن است توافق کاهش تولید نفت اوپک ابتدا برای سه ماه و در صورت نیاز سه ماه دیگر نیز تمدید شود.
منبع دیگری نیز گزارش کرده که در دیدار اخیر «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه و «خالد فالح» وزیر انرژی عربستان در باکو آذربایجان، طرف روسی اعلام کرده که تضمینی برای تمدید توافق کاهش تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۹ وجود ندارد.
یکصد وهفتاد و پنجمین نشست اوپک پنجشنبه ۱۵ آذر (۶دسامبر) با حضور ۱۴عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار شد.
در این نشست در توافق با اعضای غیراوپک مقرر شد اعضای این سازمان ٨٠٠ هزار بشکه و کشورهای غیر عضو ۴٠٠ هزار بشکه (در مجموع یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه) میزان عرضه نفت خود به بازار را کاهش دهند. همچنین ایران با توجه به تحریم ها، مشمول معافیت از کاهش عرضه به بازار شد.
توافق اعضای اوپک و غیراوپک برای ۶ ماه است. قرار شده اعضای اوپک ۲.۵ درصد از تولید ماه اکتبر(مهر-آبان) ٢٠١٨ خود را کاهش دهند. ایران، لیبی و ونزوئلا از کاهش عرضه معاف شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا