گوناگون

انگلیس: «هواوی» همچنان تهدیدی علیه امنیت ملی است

مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که شرکت چینی مخابراتی و ارتباطی «هواوی» هیچ گامی برای رفع نقاط ضعف و حفره‌های امنیتی برنداشته و همچنان تهدیدی علیه امنیت ملی انگلیس به شمار می‌رود…
به گزارش ایرنا، این نهاد جاسوسی که زیرمجموعه ستاد ارتباطات دولت انگلیس ( اصلی‌ترین نهاد جاسوسی مخابراتی این کشور) محسوب می‌شود عنوان کرد نمی‌تواند ضمانت کند که تمام تهدیدهای امنیت ملی ناشی از فعالیت هواوی در شبکه‌های حساس انگلیس در درازمدت کاهش یابد.
هرچند آمریکا و چند کشور غربی دیگر همکاری با هواوی برای پیشبرد طرح اینترنت پرسرعت نسل پنجم را متوقف کرده‌اند، اما انگلیس هنوز به‌طور قطعی دراین‌باره تصمیم‌گیری نکرده است. چین هم اعلام کردکه این شرکت هرگز در فعالیت‌های جاسوسی علیه دیگر کشورها مشارکت نداشته است.
گزارش مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس تازه‌ترین تهدید دولت لندن در رابطه با فعالیت هواوی در این کشور به شمار می روداما به‌طور صریح درباره توقف فعالیت این شرکت اشاره‌ای نشده است. هواوی وعده داده است که بااعتباری به میزان ۲ میلیارد پوند قصد دارد تا نقایص امنیتی این شرکت را برطرف کند. بااین‌حال مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس می‌گوید هنوز شواهدی درباره میزان و چگونگی هزینه این اعتبار در دست نیست.
این نهاد جاسوسی انگلیس با اشاره به سابقه ناموفق هواوی برای اصلاح نقایص امنیتی این شرکت افزود: در حال حاضر چشم‌اندازی وجود ندارد که بتوان به قابلیت هواوی برای انجام تغییرات موردنظر اطمینان کرد.
منابع انگلیسی می‌گویند: هرچند گزارش مرکز ملی امنیت سایبری به طرح اینترنت پرسرعت نسل پنجم اشاره‌ای نمی‌کند اما یافته‌های آن برای ارزیابی قراردادهای اجرای طرح اینترنت نسل پنجم در انگلیس حائز اهمیت خواهد بود.
دولت انگلیس از سوی آمریکا و چند کشور غربی دیگر زیر فشار زیادی قرار دارد تا همکاریهای خود با هواوی را به دلیل احتمال جاسوسی این شرکت قطع کند. بااین‌حال گفته می‌شود که خدمات شرکت هواوی درزمینهٔ تلفن همراه و خدمات اینترنت پرسرعت بازار گسترده‌ای را در انگلیس در اختیار دارد.
گزارش‌ها حاکی است که اپراتورهای تلفن همراه در انگلیس مشغول بررسی و تطبیق فناوری‌های شرکت هواوی با اینترنت نسل پنجم هستند. آنها هشدار داده‌اند اگر دولت انگلیس این شرکت را تحریم کند، از سایر کشورهای رقیب در منطقه عقب خواهند افتاد.
پیش‌تر یکی از مدیران ارشد شرکت هواوی گفته بود که این شرکت برای هیچ فرد و یا کشوری تهدید امنیتی نیست.
‘گوا پینگ’ روز جمعه گذشته اظهارات مقام‌های آمریکا و شماری دیگر از کشورهای غربی مبنی بر اینکه پکن در لوای این شرکت از آنها جاسوسی می‌کند را «اتهام محض» و «بی‌اساس» خواند.
وی شبکه نسل پنجم هواوی را هوشمند، ساده و باقدرت توصیف کرد و ادامه داد: می‌دانیم که پیشرفت بدون امنیت معنایی ندارد لذا در این زمینه نه‌تنها تهدید نیستیم بلکه تدابیر امنیتی قوی نیز در نظر گرفته‌ایم و سرعت نسل پنجم این شرکت از هر رقیب دیگری بالاتر است.
او از شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی هم دعوت کرد که اگر نگرانی‌های امنیتی از این شبکه پرسرعت دارند آنها را با همتایان چینی خود در میان بگذارند و سپس مجوزهای لازم را برای عملیات هواوی صادر کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا