جوانان

با کدام مقررات بین المللی؛ آمریکا مجوز هسته ای به عربستان فروخته است ؟

وزیر انرژی ایالات متحده گفت؛ دولت این کشور ۶ مجوز برای انتقال فناوری و همکاری هسته ای به عربستان سعودی را صادر کرده است. وی از زمان دقیق صدور این مجوزها اظهار بی اطلاعی کرد …
کنگره آمریکا در حالی نسبت به تلاش های ریاض برای دستیابی به سلاح هسته ای ابراز نگرانی کرده اند که«ریک پری» وزیر انرژی ایالات متحده گفت؛ دولت این کشور ۶ مجوز برای انتقال فناوری و همکاری هسته ای به عربستان سعودی را صادر کرده است اما از زمان دقیق صدور آنها اظهار بی اطلاعی کرد.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس، پری در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا اظهار داشت، وزارت انرژی آمریکا از ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون ٣۷ مجوز هسته ای را تایید کرده که ۹ مورد آن با کشورهایی در خاورمیانه که ۶ قرارداد با عربستان و ۲ مورد دیگر با اردن بوده است.
سناتور دموکرات «تیم کین» از پری پرسد آیا صدور مجوز برای همکاری هسته ای با عربستان پس از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود در دوم اکتبر (دهم مهر ۱٣۹۷) تایید شده است یا نه. وزیر انرژی آمریکا پاسخ داد که زمان دقیق آن را نمی داند.
قانونگذاران آمریکایی ابرازنگرانی کرده اند در صورتی که فناوری هسته ای این کشور بدون اجرای دقیق پادمانها به عربستان منتقل شود ممکن است ریاض برای دستیابی به سلاح هسته ای تلاش کند.
در همین حال، سناتور دموکرات الیزابت وارن که عضو کمیته نیروهای مسلح سناست، به وزیر انرژی آمریکا گفت: با توجه به نقش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قتل خاشقچی «این فکر بدی است که انتقال فناوری هسته ای به عربستان حتی مورد بررسی قرار گیرد.» وارن بر جلوگیری از «دادن ابزار تولید سلاح هسته ای به دولت عربستان» تاکید کرد.
رویترز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که پری ۶ مجوز برای فروش فناوری هسته‌ای به عربستان و همکاری با این کشور در این زمینه صادر کرده است. به گزارش این خبرگزاری، دولت آمریکا به طور مخفیانه، طرح انتقال این فناوری به عربستان و ساخت دستکم دو نیروگاه هسته‌ ای در این کشور را دنبال کرده است.
تایید قراردادهای هسته ای که به مجوزهای موسوم به «بخش ٨۱۰» معروف است به شرکت ها امکان می دهد تا پیش از هر گونه توافقی برای ساخت نیروگاه هسته ای، همکاری و اقدامات اولیه در زمینه هسته ای را آغاز کنند.
پری جزئیات این مجوزها را محرمانه خواند و گفت: شرکت های آمریکایی که قرار است این کار را انجام دهند مایل هستند که اطلاعات مربوط به حقوق مالکانه آنها انتشار عمومی پیدا نکند.

**ترامپ متهم مخفی کردن مذاکرات با عربستان
«برد شرمن» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر در جریان جلسه استماعی در این مجلس گفته بود که مجوزهای هسته ای معمولا اعلان عمومی می شوند. او دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به تلاش برای مخفی کردن مذاکرات با عربستان متهم کرده بود.
به نوشته آسوشیتدپرس، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به گفته بود مقام های این کشور تلاش می کنند «تا تضمین کنند نیروی هسته ای که به عربستان داده می شود خطر (دستیابی آنها به سلاح هسته ای) را در بر نداشته باشد.» شرمن به پمپئو گفت که مجوزهای انتقال فناوری هسته ای به عربستان یا باید علنی شود یا دستکم به اطلاع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان برسد.
در همین حال، سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه از «اداره مسئولیت های دولتی» خواسته اند تا مذاکرات دولت ترامپ با عربستان را بررسی کند. گزارش ها حاکی است که برخی مذاکرات بدون توجه به نظارت های لازم و مندرج در «قانون انرژی اتمی» انجام شده است.
سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو و سناتور دموکرات باب منندز از اداره مسئولیت های دولتی درخواست کردند تا این گزارش ها را بررسی کند. این سناتورها همچنین گفتند این اقدامی غیرمعمول است که وزارت انرژی به جای وزارت خارجه مذاکرات هسته ای با عربستان را هدایت کرده است.
روبیو و منندز که هر دو عضو کمیته روابط خارجی سنا هستند، گفتند که «مشورت نکردن دولت با کنگره» آنها را نگران کرده است.
دولت ترامپ از مدتها پیش مذاکرات موسوم به «توافق ۱۲٣» با ریاض را آغاز کرده است. نام این مذاکرات برگرفته از بخشی از قانونی است که پارامترهای لازم برای همکاریهای گسترده هسته ای میان آمریکا و سایر کشورها را مشخص کرده است.
روبیو و گروهی از سناتورهای دموکرات در ماه اکتبر به ترامپ هشدار داده بودند در صورتی که دولت به این مذاکرات ادامه دهد آنها هر گونه توافقی را تاییدیه کنگره را نداشته باشد، ممنوع خواهند کرد. این سناتورها همچنین نسبت به تلاش عربستان برای غنی سازی اورانیوم و فرآوری پلوتونیوم ابراز نگرانی کرده بودند.

آلمان ممنوعیت فروش سلاح به عربستان را شش ماه دیگر تمدید کرد
همزمان، آلمان اعلام کرد که ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان سعودی را که پس از ماجرای قتل روزنامه نگار منتقد ریاض در استانبول درپیش گرفته بود تا پایان سپتامبر سال جاری میلادی تمدید خواهد کرد.
این تصمیم در حالی از سوی برلین اتخاذ شده است که شرکای تجاری آلمان به ویژه بریتانیا پیشتر خواستار پایان یافتن و یا محدود شدن این تحریم تسلیحاتی شده بودند.
جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا اوایل ماه جاری میلادی با ارسال پیامی برای همتای آلمانی خود هشدار داده بود که در صورت تداوم اعمال محدودیت ها در فروش سلاح به عربستان، وجهه و اعتبار آلمان به عنوان شریک تجاری بریتانیا بیش از پیش به چالش کشیده خواهد شد.
توجیه لندن برای طرح این درخواست این بود که قانون وضع شده از سوی برلین برای منع فروش سلاح به عربستان، لندن را نیز در فروش تجهیزات نظامی به عربستان سعودی با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.
بریتانیا تاکید کرده بود که بخشی از تجهیزات نظامی نظیر هواپیماهای جنگی «یوروفایتر تایفون» را که برخی قطعات آن ساخت کشور آلمان هستند را نمی تواند به دلیل این تحریم تسلیحاتی به عربستان بفروشد.
تحریم فروش سلاح به عربستان از سوی برلین پس از بالا گرفتن مسئله قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی مطرح و رسانه ای شد. پیتر آلتمایر وزیر اقتصاد آلمان پیشتر خطاب به شرکای اروپایی کشورش اعلام کرده بود که فروش تسلیحات تازمانی که جزئیات قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد ریاض مشخص نشده باید متوقف شود.
برغم فشارهای موجود از سوی کشورهایی که با فروش سلاح به عربستان از سود زیادی بهره مند می شود، اشتفان شیبرت؛ سخنگوی دولت آلمان روز پنجشنبه تصریح کرد: «حکم توقف فروش تسلیحات مجاز به عربستان سعودی که قرار بود پایان ماه جاری به پایان برسد برای شش ماه دیگر تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹ تمدید خواهد شد.»
این مقام مسئول در دولت آلمان همچنین یادآور شد در خصوص برنامه های جمعی و مجوزهای صادراتی مشترک به عربستان سعودی و امارات عربی متحده نیز پس از مشورت با شرکای تجاری تصمیم گیری خواهد شد.
به گفته سخنگوی دولت آلمان این مشاوره ها که به مدت ۹ ماه طول خواهد کشید برای اطمینان از این امر صورت می گیرد که تجهیزات نظامی تولید شده به طور مشترک در صورت فروش به عربستان در جنگ با یمن مورد استفاده قرار نگیرد.
برلین از این رو تاکید کرده است، آنچه را که لازم باشد انجام خواهد داد تا هیچ سلاحی که به صورت مشترک با دیگر کشورها تولید شده تا پایان سال جاری در اختیار عربستان و امارات عربی متحده قرار نگیرد.
تمدید قانون منع فروش سلاح به عربستان جدا از به سردی گرائیدن روابط میان برلین، پاریس و لندن در داخل آلمان نیز به اختلاف نظرهایی اساسی دامن زده است.
محافظه کاران حزب اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان تحت ریاست آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور برای لغو این محدودیت تلاش می کنند در حالی که سوسیال دمکرات ها معتقدند که کشورشان نباید دست به معامله تسلیحاتی با مناطق بحران زا و تحت حاکمیت دیکتاتورها بزند.
آلمان پس از آمریکا، روسیه و فرانسه جزو بزرگترین کشورهای صادرکننده سلاح درجهان به حساب می آید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا