زحمتکشان

چرا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام نمی شود ؟

میانگین دریافتی بازنشستگان پایین تر از نرخ واقعی تورم است. مدیرعامل نو گزیده صندوق بازنشستگی کشوری ضمن اشاره به مطالبه بازنشستگان برای افزایش وهمسان‌سازی حقوق در مورد چگونگی تحقق این خواسته به حق سکوت اختیار کرده است.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با انتقاد از اینکه پس از تعیین افزایش دستمزد، کارگران اولین دستمزد خود را بر مبنای افزایش تعیین شده دریافت می‌کنند، گفت: متاسفانه بازنشستگان حداقل ۳ ماه باید منتظر بمانند تا سازمان تامین اجتماعی افزایش حقوق را اعمال کند.

برزو روحبخش از کم لطفی‌های سازمان تامین اجتماعی به بازنشستگان انتقاد کرد و به خبرنگار ایلنا گفت: چشم امید کارگران بازنشسته به لطف سازمان تامین اجتماعی است به ویژه آنکه بیشتر بازنشستگان از حداقل‌های یک زندگی معمولی هم محروم هستند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی باید با کارگران بازنشسته مهربانتر باشد، گفت: حقوق بازنشستگان از سوی سازمان تامین اجتماعی تامین می‌شود و هیچ منبع درآمد دیگری ندارند به همین دلیل انتظار بیشتری از تامین اجتماعی دارند.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با انتقاد از اینکه بارها شاهد بودیم که افزایش حقوق بازنشستگان پس از گذشت ۷ ماه پرداخت شده است، گفت: آیا مدیران سازمان نمی‌دانند که بازنشستگان در چه شرایطی زندگی می‌کنند و آیا نمی‌دانند که بازنشسته با حقوق سال گذشته زندگی می‌کند درحالی‌که تورم امسال باعث می‌شود تا سفره خود و خانواده‌اش خالی باشد.

روحبخش با تاکید بر اینکه تاخیر در پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان آن همه به مدت ۷ ماه، وجهه سازمان تامین اجتماعی را نزد بازنشستگان خراب می‌کند، گفت: بازنشستگان گمان می‌کنند که مدیران تامین اجتماعی حقوق‌های بالا می‌گیرند و خودشان در بهترین شرایط زندگی می‌کنند بنابر این به فکر بازنشسته‌ای نیستند که می‌خواهد با حقوق یک و نیم میلیون تومانی در ماه با گرانی و تورم ۳۰۰ درصدی زندگی کند.

وی با ابراز تاسف از اینکه خدمات رفاهی برای بازنشستگان بسیار ناچیز است، گفت: بازنشستگان هیچ منبع درآمدی به غیر از حقوق ماهیانه ندارند و هزینه‌های زندگی آنان نیز گاهی به صورت ویژه بالا می‌رود. به عنوان مثال یک باره هزینه درمانی برایشان پیش می‌آید یا دختر یا پسرشان می‌خواهد ازدواج کند و باید به فرزندانشان کمک کنند، در این شرایط ناچار می‌شوند وام بگیرند و تنها امیدشان وام‌هایی است که کانون در اختیارشان قرار می‌دهد. اما وقتی همین بازنشسته که با هزاران امید به کانون مراجعه می‌کند، با جمله نداریم رو به رو می‌شود، از حال می‌رود یا تشنج می‌کند. بنابراین انتظار داریم توجه به بازنشستگان بالا باشد.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با یادآوری اینکه سال گذشته افزایش حقوق بازنشستگان با شش ماه تاخیر پرداخت شد، گفت: مگر بازنشستگان کالاهای مورد نیازشان را با قیمت سال قبل دریافت می‌کنند که باید با حقوق سال گذشته زندگی کنند.

وی سرپرست سازمان تامین اجتماعی را مخاطب قرار داد و گفت: درخواست ما این است که افزایش حقوق بازنشستگان از سوی تامین اجتماعی به سرعت تعیین و اعلام شود و در مرحله دوم در اولین ماه سال این افزایش حقوق پرداخت شود نه اینکه شش ماه منتظر بمانیم…

اصلاح روش با کدام راهکار

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه همسان سازی حقوق، مطالبه بحق بازنشستگان است که برای آن تلاش شده و با جدیت پیگیر آن هستیم، گفت: متوسط دریافتی بازنشستگان ماهی دو میلیون تومان است و بنده شرمنده آنها هستم، بازنشستگان هزینه زندگی‌شان بالاست.

به گزارش ایلنا، سید میعاد صالحی در مراسم معارفه‌اش به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه ۳۶ ساله‌ام و عمرم از عمر این صندوق کمتر است گفت: متواضعانه از همه کسانی که زحمت کشیده اند قدردانی و دست یاری ام را دراز می‌کنم. در یک کار اجرایی حتماً نقاط مثبتی هست و از آن سو مشکلاتی هم وجود دارد…

صالحی افزود: بخشی از بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه، زیان ده هستند. سازوکار و نحوه واگذاری این صندوق‌ها متفاوت است. با قوام بیشتری این امر را پیگیری می‌کنیم. شاید نتوانیم نسخه واحدی برای همه شرکت‌ها بگیریم اما باید با همیاری هیئت مدیره به تصمیم مناسبی برسیم.

وی با اشاره به اینکه پوشش حمایتی صندوق زیر یک است گفت: پیام آن کوچک شدن دولت است و بدیهی است که از شمار شاغلان کاسته و به شمار بازنشستگان افزوده شود. پیام این امر چابکی دولت است که بد نیست اما باید به گونه دیگری جبران هزینه و اصلاح روش کنیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه همسان سازی حقوق، مطالبه بحق بازنشستگان است که برای آن تلاش شده و با جدیت پیگیر آن هستیم گفت: متوسط دریافتی بازنشستگان ماهی دو میلیون تومان است و بنده شرمنده آنها هستم، بازنشستگان هزینه زندگی‌شان بالاست…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا