بین‌المللی

ادامه اعتراضات به نظام سرمایه‌داری؛معترضان فرانسوی بار دیگر به خیابان‌ها ریختند

معترضان فرانسوی علیه سیاست‌های دولت و نظام سرمایه‌داری باردیگر به خیابان‌ها ریختند. ماهیت شورش‌گرانهٔ جنبش در خواستِ بستن مالیات‌هایی بالاتر برای شرکت‌های بزرگ‌تر صنایع مختلف فرانسه و مالیات‌هایی پایین‌تر در مورد شرکت‌های کوچک و صنعتگران منعکس است، یعنی خواست‌هایی که کارگران را با صاحبان شرکت‌های کوچک- به‌خصوص در مناطق روستایی و شهرهای کوچک- متحد می‌کند. مطالباتی نظیر پایان دادن به فرار ثروتمندان از مالیات و همچنین تعیین یک حداکثر [یا سقف] درآمد، منعکس‌کننده گرایش عدالت‌خواهانه جنبش اعتراضی جاری در فرانسه است.
جنبش “جلیقه زردها” در اکتبر ۲۰۱۸ (مهرماه ۹۷) را در اساس رسانه‌های اجتماعی و در عکس‌العمل مقابل افزایش قیمت سوخت خودرو، به‌خصوص قیمت سوخت دیزل (گازوئیل)، دامن زدند و در مدتی کوتاه تحولات سیاسی فرانسه را به‌شدت تحت تأثیر قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، در فرانسه معترضان علیه نظام‌سرمایه‌داری برای بیستمین هفته متوالی در پاریس و برخی دیگر از شهرها تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

گفته شده پلیس با هدف مقابله با معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

بیستمین هفته اعتراضات علیه نظام سرمایه‌داری که از سوی معترضان موسوم به جلیقه زرد برگزار می‌شود، در شرایطی است که به تازگی پلیس فرانسه برپایی این اعتراضات را در برخی مکان‌ها از جمله در مجاورت و نزدیکی کاخ الیزه ممنوع اعلام کرده است.

از طرف دیگر دولت امانوئل ماکرون که با درخواست استعفا از سوی معترضان روبروست، تدابیر امنیتی و محدودیت‌ها برای برگزاری این گونه اعتراضات را افزایش داده است، هرچند با وجود این محدودیت‌ها اعتراضات همچنان ادامه یافته است.

اعتراضات ضد نظام سرمایه داری در فرانسه که به اعتراضات جلیقه زردها معروف است در ابتدا در اعتراض به افزایش قیمت سوخت برگزار شد، اما در ادامه معترضان خواستار استعفای دولت و تغییرات بنیادین در ساختار سیاسی شدند، هرچند این درخواست معترضان فرانسوی هنوز بی پاسخ مانده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا