گوناگون

۲۳ استان در آماده باش هجوم سیل

۲٣ استان کشور در آماده باش به سر می برند. سامانه بارشی تازه ای خطر جاری شدن سیلاب ها را تشدید کرده است. گزارش ها از جاری شدن سیلاب های تازه در مناطق مختلف خبر می دهند …
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «سید سلمان سامانی» درباره نحوه اجرای مصوبات نشست شورای عالی مدیریت بحران که به ریاست وزیر کشور برگزار شد، افزود: براساس دستور وزیر کشور، شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور از دیروز تا پایان عبور سامانه بارشی از کشور و رفع مشکلات در سطح ملی و همچنین شوراهای هماهنگی مدیریت بحران در ٢٣ استان تحت تاثیر این سامانه، به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند و در مواقع لزوم اتخاذ تصمیم می کنند.
وی افزود: استانداران و فرمانداران استان های تحت تاثیر و تمامی مدیران دستگاه‌های مسئول در محل مأموریت خود حضور فعال داشته و انجام وظیفه می کنند و مرخصی ها تا بازگشت شرایط به حالت عادی لغو شده است.
سخنگوی وزارت کشور با بیان این که نیروهای مسلح در مورد لایروبی رودخانه گرگان رود و بازگشایی کامل مصب رودخانه کماکان به کار خود ادامه می دهند، تصریح کرد: در هر مکانی که ضرورت تخلیه مردم از آنجا وجود دارد با دقت کامل شرایط بررسی و در صورت احراز این ضرورت سریعاً عملیات تخلیه انجام خواهد شد و در این خصوص تمامی دستگاه ها مکلف به همکاری هستند.
سامانی گفت: با عنایت به این که مقرر شد کارگروه اطلاع رسانی جهت حفظ آرامش و اطلاع رسانی صحیح و به موقع به مردم، با مسئولیت و محوریت صداوسیما تشکیل جلسه داده و سیاست های اطلاع رسانی را دنبال کند، انتظار می رود با هماهنگی که ایجاد می شود اطلاع رسانی متفرقه انجام نشود و تمامی اطلاع رسانی ها صرفاً از طریق مبادی رسمی خصوصاً صدا و سیما و اطلاعیه های وزارت نیرو، هواشناسی و ستاد مدیریت بحران انجام شود.

انفجارهای جدید برای مهار سیل در گلستان
بر اساس آخرین خبرها سپاه پاسداران برغم انتقاد های اخیر حسن روحانی بار دیگر برای باز کردن مسیر خروج آب در برخی از مناطق سیل زده در استان گلستان اقدام به تخریب انفجاری کرده است.
محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در جریان بازدید از مناطق سیل زده این استان به صورت ضمنی در پاسخ به انتقادهای اخیر حسن روحانی ابراز تاکید کرد: «امیدواریم با انفجارهایی که صورت می‌گیرد دیگر به ما تهمت اینکه آب را از این طرف به آن طرف انتقال می‌دهیم، نزنند؛ چون اینجا نقطه‌ای است که آب باید خارج شود.»
انفجار بخشی از مسیر خط آهن گرگان-اینچه‌برون در شمال شهر آق‌قلا و تخریب انفجاری جاده «چارقلی-گمیشان» که چند روز پیش توسط سپاه در استان گلستان صورت گرفته بود واکنش انتقاد آمیز حسن روحانی را به همراه داشت.
روحانی در بخشی از سخنان خود در جمع اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران تصریح کرده بود: «در آق قلا وقتی مصب رودخانه در لب دریا را دیدم مشخص بود که اختلاف زمین با دریا خیلی کم است. این اختلاف تنها شش متر است. من با هلی کوپتر رفتم دیدم. جاده ها و راه آهن را شکافتند و این هیچ تاثیری ندارد زیرا آب از جایی به جای دیگر رفته است.»
روحانی با طرح این انتقاد ها همچنین یادآور شد که شکافتن خط آهن و جاده ها تنها باعث جابجایی آب از آق قلا به گمیشان شده و کمک به تخلیه کلی سیلاب نکرده است.وضعیت به گونه‌ای وخیم است که حتی دست اندرکاران رژیم  مجبور شده اند به این ناهنجاریها اعتراف کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا