گوناگون

انتخابات ترکیه؛ شکست حزب اردوغان در آنکارا

یورونیوز گزارش داد: اردوغان از پیروزی قاطع حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات محلی ترکیه خبر داده ولی نتایج منتشر شده از شکست این حزب در دست‌کم ۲۹ شهر از جمله آنکارا حکایت دارد.

نوزدهمین دوره انتخابات محلی ترکیه که در جریان آن شهرداران، شوراهای شهر و روسای مناطق به مدت ۵ سال انتخاب شدند، از ساعت ۸ صبح یکشنبه به وقتی محلی آغاز شد و مطابق آمار رسمی از مجموع ۵۷ میلیون واجد شرایط شرکت در انتخابات، بیش از ۴۳ میلیون ۶۵۰ هزار نفر رای دادند که نشان از مشارکت نزدیک به ۸۴ درصدی واجدان شرایط در این انتخابات دارد.

نطق پیروزی اردوغان در حالی ایراد شد که حزب حاکم در رقابت برای کسب کرسی شهرداری آنکارا بازنده شد و به این ترتیب به یک ربع قرن حکومت جریان اسلام‌گرای محافظه‌کار بر پایتخت پایان داده شد. نامزد حزب خلق جمهوری‌خواه (CHP) به عنوان اصلی‌ترین حزب مخالف دولت موفق شد بیش از ۵۰ درصد آراء شهروندان پایتخت را از آن خود کند.

رقابت اصلی اما متوجه استانبول، مرکز قدرت در ترکیه بود. رقابت حزب عدالت و توسعه و حزب خلق جمهوری‌خواه رقابت تنگاتنگی را در این شهر داشتند. به طوری که در پایان شمارش ۹۸ درصد آراء این شهر، نامزد حزب عدالت و توسعه موفق شد تنها با فاصله کمتر از ۱ دهم درصد پیشی بگیرد و ۴۸.۷۱ درصد آراء را در مقابل سهم ۴۸.۶۵ درصدی رقیب خود تصاحب کند. البته نامزد حزب مخالف دولت مدعی است که ۲ درصد باقیمانده آراء متعلق به مناطق طرفدار حزب خلق جمهوری‌خواه است و او برنده نهایی رقابت استانبول است. اعلام نتایج نهایی استانبول فعلا متوقف شده است

به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه، در حالی که بینعالی ییلدریم نامزد شهرداری استانبول از حزب عدالت و توسعه پیروزی خود را در انتخابات اعلام کرد، نامزد ائتلاف معارضان هم خود را پیروز خواند و اعلام کرد در انتظار اعلام نتایج نهایی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا