گوناگون

بخشی از خسارت های پیش بینی شده

پیش‌بینی خسارت ۲۲۰۰میلیارد تومانی سیل به راه‌ها و بناها ،هزار خانه در سیل آسیب دیده‌اند

معاون دفتر ابنیه فنی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پیش‌بینی کرد سیل چند روز اخیر ۲۱۰۰میلیارد تومان به راه‌ها و ابنیه کشور خسارت وارد کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد راشد مدرس گرجی اظهار کرد: در ایلام، مجموعا ۲۵ میلیارد تومان خسارت به ۱۰۲ کیلومتر راه و ۳۹۵ دستگاه پل وارد آمده است. ۷۰ تا ۸۰ درصد راه‌ها و پل‌های روستایی استان از سیل خسارت عمده دیده اند.

وی ادامه داد: در کردستان ۲۳ میلیارد تومان خسارت به ۹۹ کیلومتر راه و ۲۰۱ دستگاه پل، در کرمانشاه ۱۴۸ میلیارد تومان خسارت به ۳۶۷ کیلومتر راه و ۱۸۲ دستگاه پل، در خراسان شمالی ۱۲۹ میلیارد تومان خسارت به ۱۳۵۳ کیلومتر راه و ۳۷۸ دستگاه پل و ابنیه فنی و در چهار محال و بختیاری ۵۴ میلیارد تومان خسارت به ۲۳۳ کیلومتر راه و ۵۵ دستگاه پل وارد آمده است.

لازم به ذکر است معاون دفتر ابنیه فنی سازمان راهداری اشاره به خسارت وارد شده به راه ها و ابنیه استان لرستان نکرده است.
***
هزار خانه در سیل آسیب دیده‌اند

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن گفت: بر اساس برآوردهای اولیه، سیل تاکنون به ۵۰ هزار خانه خسارت وارد کرده که حدود ۳۵ هزار واحد دچار خسارت و ۱۵ هزار واحد تخریب شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، مجید جودی ، اظهار کرد: تاکنون برای ۵۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور که از سیل اخیر دچار خسارت شده‌اند ارزیابی صورت گرفته که ۱۲ هزار واحد در استان گلستان، ۶۰۰۰ واحد در مازندران، ۳۰۰۰ واحد در لرستان (به علت شدت باران، ارزیابی متوقف شده است)، ۷۰۰۰ واحد در فارس، ۱۰۰۰ واحد در سمنان و ۲۷۰۰ واحد در خراسان شمالی به دلیل سیل دچار خسارت شده‌اند.

وی افزود: بر اساس مصوبه دولت، برای واحدهای احداثی شهری ۵۰ میلیون تومان وام و ۱۲ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود. به واحدهای روستایی نیز ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض اختصاص می‌یابد. واحدهای تعمیری شهری و روستایی نیز ۱۵ میلیون تومان وام و ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت خواهند کرد.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن تصریح کرد: در بارندگی‌های چند روز اخیر ۱۲ استان تحت تأثیر سیل قرار گرفته‌اند که نیروها و لجستیک بنیاد مسکن از روز اول بارندگی به کمک متولیان امداد و نجات آمده‌اند. همزمان بازسازی بافت روستایی و شهری و به اضافه آنجایی که شرایط محیطی اجازه می‌دهد، آواربرداری را شروع کرده‌ایم.

جودی با بیان اینکه به دلیل ادامه بارش‌ها بررسی خسارتها ادامه دارد، گفت: با توجه به مصوبه دولت تا آنجا که شرایط محیطی اجازه می‌دهد عملیات آواربرداری را آغاز کرده‌ایم اما در بسیاری از مناطق مثل آق‌قلا هنوز با آب‌گرفتگی مواجه هستیم و لذا نمی‌توان برآورد دقیقی از خسارتها ارائه داد.

مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن گفت: روز گذشته، اولین کلنگ احداث واحد مسکونی در استان‌های گلستان و مازندران زده شده ولی همانطور که گفتم با توجه به شرایط جوی در بسیاری از مناطق، فعالیت امکان‌پذیر نیست.

جودی تصریح کرد: اعتبارات دولتی تصویب شده ولی تا ابلاغ شود از منابع بنیاد مسکن برای بازسازی مناطق سیل زده استفاده می‌کنیم و همزمان با پایان بارندگی‌ها کار آواربرداری و احداث را آغاز خواهیم کرد.

***
تخلیه منازل برخی روستاهای دماوند

بخشدار مرکزی دماوند از انسداد جاده دلیچایی دماوند به دلیل ریزش کوه و تخلیه منازل برخی روستاهای این بخش دماوند خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مهدی حیدری دقایقی در دماوند اظهار کرد: جاده مسیر رودخانه دیچایی دماوند به دلیل ریزش کوه مسدود شده و مردم از تردد در این جاده خودداری کنند.

وی افزود: همچنین منازلی که در روستاهای دهنار، هویر، مومج،مشهد و رودافشان در حاشیه رودخانه هستند، تخلیه و به منازل بالادستی انتقال پیدا کنند.

بخشدار مرکزی دماوند گفت: آب رودخانه دلیچایی طغیان کرده و در حال وقوع سیل به سمت روستاهای پایین‌دستی است؛ عوامل راهداری و اورژانس برای جلوگیری از خطرات احتمالی به منطقه اعزام شده‌اند.

منطقه دلیچایی شامل ۶ روستا در شرق شهرستان دماوند و بین مرز با شهرستان فیروزکوه قرار دارد.

 احتمال تخلیه روستاهای حاشیه رودخانه دلیچایی؛ نیروهای امدادی آماده‌باش هستند

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان دماوند با اشاره به افزایش آب رودخانه دلیچایی گفت: منازل مسکونی حاشیه رودخانه در صورت خطر تخلیه می‌شوند.

مجید صفری، با اشاره به افزایش آب رودخانه دلیچایی اظهار داشت: با توجه به افزایش میزان بارندگی‌های اخیر شاهد شرایط اضطراری در حاشیه رودخانه دلیچایی هستیم که به همین دلیل نیروهای امدادی و ستاد مدیریت بحران در این منطقه به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر اگرچه شدّت بارندگی‌ها و خطر کاهش پیدا کرده است اما تأکید کردیم تا منازل مسکونی حاشیه رودخانه در روستاهای مومج، هویر، مشهد، کهنک، دهنار، یهر، لی‌پشت و غیره در صورت خطر تخلیه شوند.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان دماوند با اشاره به بازدید امروز از وضعیت رودخانه‌های شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی در این نواحی وجود نداشته و این طبیعی است در شرایط عبور از وضعیت خشکسالی، ورود آب‌های سطحی و کوهپایه افزایش پیدا کند که باید تمهیدات آبخیزداری را در اولویت کاری خود قرار دهیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا