گوناگون

رئیس‌جمهور الجزایر تسلیم معترضان خیابان شد

عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر استعفای خود را به شورای قانون اساسی این کشور ارائه کرد.بوتفلیقه در هفته های اخیر و به دنبال اعتراض مخالفان خود برای کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار داشت. این در حالیست که جمهوری اسلامی نگران کنار رفتن بوتفلیقه از قدرت بود….

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شهروندان الجزایری سه شنبه شب با آمدن به خیابان های پایتخت، استعفای عبدالعزیر بوتفلیقه را جشن گرفتند.

به گزارش بهار نیوز، در پی چند هفته اعتراضات خیابانی در الجزایر، رئیس‌جمهور مادام العمر این کشور به شورای قانون اساسی این کشور رسما اعلام کرد که دوران ریاست‌جمهوری وی به پایان رسیده و از قدرت کناره‌گیری می‌کند.

«عبدالعزیز بوتفلیقه»، رئیس جمهوری الجزایر شامگاه سه‌شنبه (۱۳ فروردین) رسما اعلام کرد که از قدرت کناره‌گیری می‌کند. خبرگزاری رسمی الجزایر گزارش داد که بوتفلیقه به شورای قانون اساسی این کشور رسما اعلام کرد که است که ریاست جمهوری او به پایان رسیده است. این تصمیم رئیس جمهوری الجزایر به فاصله یک روز پس از صدور بیانیه دفتر او مبنی بر عزم بوتفلیقه برای کناره‌گیری از قدرت قبل از پایان دوره ریاست جمهوری صورت می‌گیرد.۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) پایان دوران ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور ۸۲ ساله الجزایر است. اعتراض‌های مردمی در الجزایر از دهم فوریه گذشته به دنبال اعلام نامزدی رئیس‌جمهوری این کشور برای پنجمین دور متوالی آغاز شد و از آن روز این اعتراض‌ها ابعاد وسیعی به خود گرفت. بوتفلیقه از سال ۱۹۹۹ در منصب ریاست جمهوری الجزایر بوده و به رغم کهولت و سکته مغزی در سال ۲۰۱۳ که باعث شده به ندرت در انظار عمومی ظاهر شود، همچنان اصرار بر این دارد که برای بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری (۱۸ آوریل) شرکت کند.

معترضان و مخالفان بوتفلیقه می‌گویند او به دلیل شرایط جسمانی خود توانایی اداره کشور را ندارد و بهتر است از قدرت کناره‌گیری کرده و دیگر برای ریاست جمهوری نامزد نشود. مدت ریاست جمهوری در الجزایر پنج ساله و قابل تمدید است و رئیس جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام در هیات اجرایی این کشور، فرمانده کل قوا نیز به شمار می‌رود. ارتش الجزایر ساعتی پیش اعلام کرد که نمی‌تواند دست رو دست بگذارد و در برابر توطئه‌ها علیه کشور سکوت اختیار کند. رئیس ستاد ارتش الجزایر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از خواسته‌های قانونی مردم این کشور حمایت می‌کند و باید قانون اساسی در رابطه با رفع خلأ ریاستی سریعا اجرا شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا