اخبار

سیلاب های عظیم ادامه دارد ؛ خسارت های سنگین در استان های جنوب غربی کشور

مناطق حاشیه رودخانه‌های استان خوزستان از جمله شهر اهواز در وضعیت قرمز قراردارند. واحد های سپاه و یگان های نیروی انتظامی برای برقراری نظم وامنیت به شهر پلدختر فراخوانده شدند.همچنین درهراس از واکنش مردم جلسه ویژه بررسی روند کنترل شرایط با حضورخامنه‌ای برگزار شد.

تخلیه ده ها روستا و برخی از مناطق شهری در خوزستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از امدادرسانی به ۵ هزار و ۷۸۱ خانوار سیل‌زده در استان خبر داد.علی خدادادی در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، با اشاره به اردوگاه‌های برپا شده جهت اسکان اضطراری سیل‌زدگان، اظهار کرد: در شهرستان باوی هفت اردوگاه، شوشتر چهار اردوگاه، اهواز شش اردوگاه، دزفول پنج اردوگاه، شوش دو اردوگاه، دشت آزادگان پنج اردوگاه و هویزه پنج اردوگاه جهت اسکان اضطراری سیل‌زدگان برپا شده است…

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: در مجموع به ۵ هزار و ۷۸۱ خانوار شامل ۳۰ هزار و ۸۳۷ نفر امدادرسانی شده است. همچنین تاکنون ۱۸ باب منزل در معرض خطر سیل تخلیه، ۱۵ دستگاه خودرو از سیل رهاسازی شده و به ۳۷۶ نفر گرفتار در سیلاب امدادرسانی شده است…

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی شوشتر گفت: جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر در روستاهای شوشتر در معرض خطر سیلاب هستند.به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، دکتر نایب فدایی اظهار کرد: ۱۲ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۰ هزار نفر در معرض خطر سیلاب هستند.

همچنین به گزارش اقتصادآنلاین: با تکمیل ظرفیت سد کرخه و رهاسازی ۱۴۰۰متر مکعب آب در ثانیه از پشت سد، وضعیت اضطراری در شهرهای رُفیعِ، بستان، سوسنگرد و دشت آزادگان اعلام شد.

پس از عبور سامانه بارشی از غرب کشور و افزایش کم سابقه آب پشت سد کرخه، وضعیت مناطق پایین دست این سد، فوق‌العاده اعلام شد. در این بین قاسم ساعدی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی و نماینده دشت آزادگان در گفتگو با خبرنگار اقتصادآنلاین به تشریح آخرین وضعیت این منطقه پرداخت.

وی با خطرناک اعلام کردن موقعیت دشت آزادگان در خصوص سرریز سد کرخه گفت: در حال حاضر به دلیل بالاتر رفتن آب از حد تراز این سد، به ناچار آب با سرعت ۱۴۰۰ متر بر ثانیه از پشت این سد رها شده است که بسیار بالاتر از ظرفیت جذب مناطق پایین‌دستی همچون سوسنگرد، رفیع و هویزه است.

به گفته ساعدی دستور تخلیه تمام روستاهای منطقه دشت آزادگان صادر شده و وضعیت شهر بستان، سوسنگرد، رُفیعِ و هویزه در حالت اضطرار و قرمز قرار دارد. با بالا آمدن آب، مردم بسیار مضطرب و نگران اموال، خانه و زمین‌های کشاورزی خود هستند. وی همچنین افزود: تاکنون بیش از ۲۴ هزار هکتار از زمین‌های زراعی این منطقه زیر آب رفته و مابقی نیز تهدید به غرق‌آب شدن هستند…بیش از ۹۰ درصد مردم مناطق مذکور مشغول به کشاورزی و دامداری هستند. در مجموع باید جمعیت هلال احمر و استانداری استان فکر اساسی برای تخلیه صحیح و اسکان مناسب اهالی منطقه داشته باشند. چرا که حجم وسیع جمعیت به راحتی تخلیه و در منطقه دیگر قابل اسکان نیست. این در حالی است که دامداران استان خود سعی در جابجایی دام‌های خود به مناطق مرتفع نموده‌اند. اما همچنان نگران تامین علوفه و نگهداری دام خود و همچنین تامین امنیت اموال خود هستند…

بعلاوه شهردار اهواز از بسیج کلیه امکانات شهر برای مقابله با پیشروی رودخانه کارون خبر داد. منصور کتانباف در جلسه فوق العاده ستاد بحران شهرداری اهواز اظهار کرد: در پی بارندگی‌های بی سابقه، بالا آمدن سطح آب سدهای بالادست‌ و به تبع آن رهاسازی آب، بالا آمدن آب رودخانه کارون رخ داده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که تا پایان خرداد در چند مقطع این مساله تداوم دارد.

اعتراض های مردم در لرستان

جمعیت هلال احمر در اطلاعیه‌ای از مردم، معتمدین محلی و نیروهای نظامی و انتظامی خواست تا با ایجاد نظم و آرامش در شهر پلدختر، به تسریع در روند امدادرسانی مطلوب کمک کنند.

به گزارش ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: امدادرسانی به اغلب شهرهای درگیر سیل در استان لرستان از صبح‌گاه روز سه‌شنبه، ۱۳ فروردین ماه با شش بالگرد و تمامی امکانات، تجهیزات و نیروهای امدادی آغاز شد و خوشبختانه در اغلب شهرها با سرعت و گستردگی به نتیجه مطلوب رسید.

در این میان امدادرسانی در شهر پلدختر به دلیل برخی تنش‌ها و رفتارهای هیجانی و عدم نظم و آرامش لازم برای انجام فعالیت امدادگران، متأسفانه به رغم ده‌ها سورتی پرواز روند مطلوبی را طی نکرده است…

نقش مخرب سپاه پاسدران در فاجعه سیل ؛ موج سواری با رنج و محنت سیل زدگان

سردار پاکپور وضعیت مناطق سیل‌زده پلدختر را اسفبار توصیف کرد و گفت: مردم خیلی عصبانی و ناراحت هستند و همه زیرساخت‌های شهری و روستایی از بین رفته است.

سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از صبح امروز در مناطق سیل زده پلدختر حضور یافته است، در گزارشی اعلام کرد: مناطق سیل زده پلدختر جاده ندارند، فقط یک جاده باز شده است، در اغلب روستاها جاده رفته و تنها با بالگرد غذا به آنها رسیده می‌شود.
وی با بیان اینکه با توجه به خطر برق گرفتگی، برق در برخی نقاط قطع است، تصریح کرد: برق در همه روستاها قطع است چون کابل‌ها تخریب شده است.فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه مشکلات بسیار است و مدیریت نیست، افزود: مردم عاصی هستند، مردم خیلی ناراحت و عصبی هستند و وضع اسفباری دارند.

سردار پاکپور با اشاره به اینکه در روستاها و شهر وضعی خیلی خراب است، ادامه داد: الان فرمانده سپاه لرستان را در پلدختر گذاشته‌ایم و شهر را به چهار قسمت تقسیم کرده‌ایم و برای هر قسمت یک فرمانده گذاشته‌ایم، الان هم آمده‌ایم تا تعداد زیادی از بسیجیان را از خرم آباد برای توزیع و امدادرسانی به پلدختر بفرستیم.

پاسخ مرکز مدیریت بحران به اظهارات پاکپور

بهار نیوز : به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، این سازمان سه شنبه شب افزود: این درحالیست که ایشان ساعتی پس از رفع موانع گسترده مواصلاتی ناشی از بارش های طولانی مدت در منطقه و طغیان رودخانه کرخه در شهر پلدختر که به همت تمامی امدادگران حاضر صبح سه شنبه بازگشایی شد وارد این شهر شد و توصیف ایشان از شرایط منطقه نتیجه یک بحران بزرگ طبیعی در منطقه بود…

این درحالیست که ستاد مدیریت بحران و یا شورای تامین در مناطق با عضویت تمامی دستگاهها و نهادها برگزار می شود و در سطح ملی نیز شورای عالی مدیریت بحران و شورای امنیت کشور و شورای عالی امنیت ملی به همین منوال است و سپاه پاسداران نیز به عنوان یکی از اعضای این ستادها و شوراها حضور فعال و موثر و مفیدی دارد. انتظار می رفت فرمانده محترم نیروی زمینی سپاه پاسداران پس از مشاهده کاستی ها بلافاصله موضوع را به مسئولان ذیربط اعم از فرماندار، مسئولان هلال احمر، وزارت نیرو، وزرات جهاد کشاورزی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت و سایر دستگاههای امدادی بیان کرده و در صورت تشخیص عدم توانایی در حل مشکل در منطقه آن را به سازمان مدیریت بحران کشور منتقل می کردند…

نگرانی از اعتراض های مردمی؛ جلسه ویژه کنترل شرایط با حضور خامنه ای

به گزارش اقتصادآنلاین: جلسه ویژه بررسی آخرین وضعیت مناطق آسیب‌دیده از سیل و اقدامات انجام‌شده برای امداد به سیل‌زدگان و همچنین روند کنترل شرایط روزهای آینده در حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای برگزار شد.

… خامنه‌ای، در جلسه‌ای ویژه با حضور معاون اول رئیس جمهور و تعدادی از اعضای دولت، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان کل ارتش و سپاه، فرماندهان نیروهای زمینی، دریایی، نیروی انتظامی و بسیج، مسئولان ستاد مدیریت بحران و دستگاه‌های امدادی و کمک‌رسان، ضمن دریافت گزارش از مسئولان اجرایی و نظامی در خصوص آخرین وضعیت مناطق آسیب دیده از سیل و اقدامات انجام شده برای اسکان سیل‌زدگان، رسیدگی به مشکلات مردم و تصمیم‌های اتخاذ شده به منظور جبران خسارات در بخش‌های مسکن، کشاورزی، دامداری، زیرساخت‌ها و همچنین روند کنترل شرایط روزهای آینده، در برخی استان‌ها گفتند: خدمات رسانی، هماهنگی بخش‌های مختلف، و شور و شوق کمک رسانی و روحیه بسیج شوندگی مردم در حادثه اخیر سیل در چند استان بسیار برجسته بود اما باید همه تصمیم‌ها و اقدامات لازم، به‌صورت جدی پیگیری شود و تا رفع مشکلات و آلام مردم آسیب دیده ادامه یابد….

رهبر انقلاب اسلامی ضمن قدردانی از گزارش‌های ارائه شده در این جلسه افزودند: خدمات انجام گرفته و هماهنگی میان دستگاه‌ها و حضور مسئولان رده بالا و فرماندهان نظامی در دل حادثه و در مناطق آسیب دیده، از نکات قابل توجه این حادثه بود…

خسارات سیل چه زمانی پرداخت می‌شود؟

فرماندار پلدختر گفت: پرداخت خسارات سیل یک پروسه زمان‌بر است.نعمت‌الله دستیاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به سیل اخیر و خساراتی که به این شهرستان وارد شد، اظهار کرد: آذر امسال در شهرستان پلدختر سیل رخ داد و به همه بخش‌ها خساراتی وارد شد…

دستیاری افزود: چون پرداخت خسارات سیل یک پروسه زمان‌بر بوده، هنوز مبلغی پرداخت نشده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا