اخبار

فاجعه در مناطق سیل زده ؛ نیازهای ضروری مردم تامین نشده است!

در حالیکه ویرانی‌های گسترده در مناطق سیل‌زده وضعیت بحرانی پدید آورده و امداد و کمک رسانی در شرایط نامطلوبی قرار دارد .سران حکومت با فریبکاری می کوشند افکار عمومی را منحرف و بی کفایتی نظام در مدیریت بحران را پنهان نمایند.

نیاز سیل‌زدگان به غذا ، سرپناه و دارو تامین نشده است

شهرستان‌ها و روستاهای سیل زده استان لرستان در وضعیت بحرانی به سر می‌برند. تمامی راه‌های ارتباطی جنوب استان همچنان مسدود است و امدادرسانی به مردم سیل زده در شهرها بسیار ضعیف و در روستاها تاکنون صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مردم سیل زده جنوب استان لرستان از دو روز گذشته تاکنون در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند و تمامی راه های دسترسی به شهرستان پلدختر و روستاهای اطراف کاملا مسدود است.

میزان تخریب خانه ها و مغازه ها در شهرستان پلدختر بسیار وسیع بوده و حدود ۴۰۰۰ خانه در این شهرستان دچار آسیب جدی شده و مردم سیل زده حتی لباس برای پوشیدن ندارند…مردم دهستان مورانی از زمان وقوع سیل تمامی راه های ارتباطی اش قطع شده در حالی که این روستا پرجمعیت ترین روستای شهرستان پلدختر است و بخش عمده این روستا به زیر آب فرو رفته و مردم در سختی بدون هیچگونه آذوقه و پوشاکی به سر می برند.

روستاهای سرنجه زیودار و لیتبر، طاق عباسعلی، زیر انبار، زورانتل، بن لار، کلات و… که تقریبا ۴۰۰۰ نفر جمعیت دارند بدون آب و برق و در شرایط بحرانی قرار دارند و تاکنون هیچگونه امدادرسانی به آنها صورت نگرفته است. بسیاری از اهالی سیل زده این روستاها از خانواده های‌شان بی‌خبرند.

یک منبع آگاه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: بسیاری از کودکان به دلیل استفاده از آب آلوده دچار اسهال خونی شده اند و مدام به مراکز درمانی خرم آباد اعزام می شوند.

همچنین نماینده ویژه استاندار در معمولان با بیان اینکه اقلام غذایی و ضروری به منطقه معمولان ارسال شده اما تنها یک سوم از نیاز منطقه را تامین کرده است، گفت: وضعیت منطقه معمولان زرد است و شرایط عادی ندارد.

به گزارش ایسنا، قدرت‌الله ولدی با بیان اینکه در شهر معمولان دلیل قطع ارتباط زمینی همچنان نتوانستیم اقلام امدادی را با سرعت بیشتری به این منطقه منتقل کنیم، گفت: با پیگیری استانداری امروز تا این لحظه از طریق امداد هوایی ۱۲ سورتی پرواز به این منطقه انجام شده است، اما این تعداد تنها یک سوم از امکانات مورد نیاز مردم منطقه به مواد غذایی را تأمین کرده است.

وی با بیان اینکه تأمین مواد غذایی برای منطقه معمولان ضروری است، توضیح داد: با کمک نیروهای امدادی آب، مواد غذایی به منطقه ارسال شده است، اما این منطقه بازهم به این اقلام نیازمند است و منطقه معمولان در وضعیت زرد به سر می‌برد و شرایط عادی ندارد.

سعیدی – سخنگوی سازمان مدیریت بحران نیز با اشاره به اظهارات سلیمی – رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در مورد اینکه هیچ کمبودی در راستای تأمین اقلام مورد نیاز مناطق سیل‌زده نداریم، گفت: به گفته رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ۹۸۰۰ خانوار در منطقه معمولان و پل‌دختر نیازمند دریافت خدمات هستند، این در حالی است که اقلام ضروری برای ۱۵ هزار خانوار فراهم است…

فضای امنیتی در استان های سیل زده؛ برخورد یگان‌های سپاه با مردم محروم

به گزارش ایسنا : سردار شریف با رد شایعات و فضاسازی های رسانه های معاند مبنی بر برخورد یگان های سپاه با مردم و فشار بر آنها برای تخلیه منازل مسکونی درمناطق سیل زده، اعلام کرد: مسئولیت اجرای مصوبات شورای تامین استان ها در شرایط خاص بر عهده نهادهای انتظامی و قضایی است…

بی کفایتی نظام در مدیریت بحران؛ دروغ پردازی برای انحراف افکار عمومی

خامنه ای در دیدار مسئولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از قشرها مختلف مردم اعلام کردند که به مسئولان تأکید کرده‌ام کار اصلی، بازسازی ویرانی‌های سیل است…رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با اشاره به حادثه سیل در برخی از استانهای کشور و مشکلات ناشی از آن و همچنین تلفات و خسارات سیل، افزودند: در این حادثه، تلاش مردم و روحیه همبستگی و بسیج شوندگی در میان آنان، بسیار خوب بود و ملت ایران جانانه وارد میدان شدند و کمک‌کار مسئولان بودند و مسئولان نیز با همین پشتیبانی مردمی و با اتفاق کلمه توانستند اقدامات ابتدایی را انجام دهند…

به گزارش اقتصادآنلاین: رئیس جمهور با بیان اینکه سیلاب اخیر که ۲۴ استان کشور را درگیر کرد در ۱۰۰ سال اخیر بی سابقه بوده است، گفت: مردم ، مسئولان و مدیران کشور، نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی و همچنین نیروهای امدادی با حضور و تلاش های خود درصحنه امداد و کمک رسانی، کار بزرگ و ارزشمندی انجام دادند.

حسن روحانی روز چهارشنبه همزمان با عید سعید مبعث در دیدار جمعی از وزرا، مدیران دستگاه های اجرایی، مسئولان و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مرحله دوم بارشها طی روزهای گذشته، سازمان هواشناسی با پیش بینی ها و هشدارهای خود به آمادگی برای مقابله با سیلاب کمک زیادی کرد، افزود: باید با استفاده از فناوری بالاتر و پیشرفته، پیش بینی های دقیق تری از وضعیت بارش ها انجام داده و دقیق تر درمورد وقوع زمان و مکان بارش و سیلاب اطلاع رسانی شود…

بعلاوه رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان سفرش به لرستان گفت: به مردم خسارات زیادی در زمینه خانه، دام و کشاورزی وارد شده که باید کاری کنیم نگرانی نداشته باشند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در نشست ستاد بحران استان لرستان اظهار کرد: اکنون شرایط مردم لرستان به دلیل سیل اخیر بسیار ویژه است و ارزش دارد مسئولان از جمله معاونان وزرا که اینجا هستند، برنامه‌های ملی خود را چند روز لغو کرده و در استان مستقر شوند. اولین مسأله استان، راه و ارتباطات است که همچنان در برخی مناطق حل نشده و تا این مسأله برطرف نشود، نمی‌توان آب، برق و گاز را وصل کرد…

سود جویی به بهای فلاکت مردم ؛ دلالان به جان سیل‌زدگان افتاده‌اند

سیل در چند روز اخیر ۱۲ استان کشور از جمله استان‌های اصلی تولید دام سبک را گرفتار کرده است. در این بین افرادی با سوء استفاده از شرایط سخت دامداران گرفتار در سیل به سراغ آن‌ها رفته‌اند و دامشان با قیمت پایین می‌خرند.

اقتصادآنلاین – سپیده قاسمی؛ استان لرستان، خوزستان، کرمانشاه، فارس و ایلام از مهمترین قطب‌های تولید دام سبک کشور به شمار می آیند. این سه استان در روزهای اخیر بیشترین آسیب را از سیل دیده اند. شرایط سخت به وجود آمده به ویژه برای دامداران این استان ها موجب شده برخی افراد سودجو به سراغ آن ها بروند تا با خرید دام هایشان به قیمت پایین از آب گل آلوده ماهی خود بگیرند…

گزارش های میدانی اقتصادآنلاین نشان می دهد در حال حاضر برخی افراد سودجو در مناطق سیل زده با سوءاستفاده از شرایط به وجود آمده برای دامداران گرفتار در سیل هر کیلوگرم دام زنده را از آن ها ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان خریداری می کنند، این قیمت که پایین تر از قیمت منطقی هر کیلوگرم دام زنده است زیان آن ها را در پی داشته است. موضوع قابل تامل این است که استان های مذکور با انبوه دام روبه رو بودند و انتظار می رفت در این ایام عرضه خود را آغاز کنند… تامین خوراک دام که در چند روز اخیر از مشکلات اصلی دامدارن سیل زده بود …

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا