زحمتکشان

خسارت ۴۶۰۰ میلیاردی سیل به بخش کشاورزی

بر اساس آخرین برآوردها بر اثر سیل اخیر در استان‌های مختلف کشور بالغ بر ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شد؛ همچنین ۱۵ هزار رأس دام عشایر تلف شدند.
به گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس آخرین آمار وزارت جهاد کشاورزی، سیل اخیر تا تاریخ سیزدهم فروردین ماه بیش از ۴۶ هزار و ۶۲۱ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی ۱۶ استان کشور وارد کرده که این خسارت ۷۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و ۹۰ هزار هکتار اراضی باغی را مورد تهدید جدی قرار داده است.

بر همین اساس سید محمد موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده توسط وزاتخانه و میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی گفت: این خسارت ۳۴ درصد به استان گلستان ،۱۳ درصد خوزستان ،۱۲ درصد مازندران ،۱۱ درصد لرستان ،۶ درصد فارس و ۲۴ درصد باقیمانده به ۱۱ استان کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، همدان، خراسان شمالی، سمنان، سیستان و بلوچستان، ایلام، کردستان و تهران وارد شده است.

موسوی گفت: خسارت سیل اخیر ۴۹ درصد به زیربخش زراعت ،۲۲ درصد به زیربخش آب، خاک و امورزیربنایی، ۱۶ درصد به زیربخش باغبانی و ۱۳ درصد به زیربخش دام و طیور و آبزیان وارد شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، با اشاره به فعال سازی کلیه بخش‌های سازمانی وزارت جهاد کشاورزی در سطح کشور جهت مشارکت فعال با نظام مدیریت بحران سیل و همچنین اطلاع رسانی و هشدار به جامعه هدف، اظهار کرد: ظرفیت‌های سخت افزاری وزارت جهاد کشاورزی شامل ۷۶۲ دستگاه ماشین آلات عمرانی سنگین، سبک، تجهیزات لجستیکی برای مقابله با سیل اخیر به کار گرفته شد.

وی به بسیج و اعزام ۱۴۰۰ نفر نیروی کارشناسی، ترویجی و خدماتی سازمان‌های جهاد کشاورزی جهت کمک به اجرای برنامه‌های ستاد مدیریت بحران شهرستان‌ها و استان‌ها اشاره کرد و افزود: ۲۰۰ کیلومتر از رودخانه‌ها و انهار لایروبی و لجنکشی شد و انسداد خروجی ۴۰ دهنه زهکش و ۳۰۰ مورد مزارع آبزی پروری و کانال‌های آبرسانی کشاورزی رفع شد.

موسوی اضافه کرد: در این مدت، ۱۶۰ کیلومتر سیل بند ،۵۰۰ کیلومتر جاده بین مزارع و ۱۰ کیلومتر شبکه برق چاه‌های کشاورزی مرمت شد.

وی بازکردن دو دهانه پل، ترمیم ۶ دهانه انهار و لوله گذاری جهت خروج آب از اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی را از دیگر اقدامات مقابله با سیل برشمرد و اظهار داشت: در سیل اخیر، ۳۰ هزار تن نهاده‌های دامی، ۱۰ تن بذر، ۱۰ هزار کیلوگرم گوشت ،۳۲۰ هزار کیلوگرم آرد، ۳ هزار کیلوگرم تخم مرغ، ۶ هزار پرس غذای گرم، ۱۵۰ تخته چادر استقرار دام و ۷ دستگاه نانوایی سیّاّر تأمین و توزیع شده است.

موسوی با اشاره به جابجایی خانوارهای عشایری در معرض خطر سیل و تجهیز انبارها و مهمانسراها به منظور اسکان مسافران سیل زده، یادآور شد: ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در سطح ۱۰۵ روستا و مناطق عشایری جابجا شده و اسکان موقت یافتند.

وی گفت: ۲۸۰۰ رأس دام و ۵۰۰ هزار قطعه طیور تلف شده بر اثر سیل اخیر دفن بهداشتی شده است.

موسوی بازدید، ارزیابی و ایمن سازی چاه‌ها، قنوات، سیل بندها، تأسیسات آبی، دریچه‌های تنظیم آب، کانال‌های آبیاری و سدهای خاکی را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای با مقابله سیل اخیر عنوان کرد.

۱۵ هزار رأس دام عشایر تلف شد

همچنین کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: سیل در لرستان خسارت‌های زیادی به زیرساخت‌های مناطق عشایری استان از جمله راه‌های عشایری وارد کرده است که عمده آن در مناطق عشایری شهرستان پلدختر است.

وی با اشاره به نشست روز گذشته ستاد بحران سیل سازمان امور عشایر به منظور بررسی وضعیت سیلاب در مناطق عشایری و خسارات وارده به عشایر و اتخاذ تصمیمات لازم برای امداد رسانی به عشایر آسیب دیده، اظهار داشت: حجم سیل و خسارت‌های آن در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان، گلستان و کرمانشاه بیشتر از مناطق دیگر است.

کرمعلی قندالی گفت: سیل در لرستان خسارت‌های زیادی به زیرساخت‌های مناطق عشایری استان از جمله راه‌های عشایری وارد کرده است که عمده آن در مناطق عشایری شهرستان پلدختر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیاز اصلی عشایر لرستان به مواد غذایی، پوشاک، پتو، چادر و پلاستیک و نایلون است.

قندالی با بیان اینکه خوشبختانه در خوزستان در حوزه عشایر اتفاق خاصی نیفتاده است، خاطرنشان کرد: در مناطق عشایری با هشدارهایی که داده شد و اطلاع رسانی‌های به موقعی که صورت گرفت، تقریباً همه عشایر آماده مقابله با سیل بودند و به ارتفاعات رفتند و خوشبختانه هیچ‌گونه تلفات جانی تا کنون گزارش نشده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به بازدید از مناطق عشایری سیل زده گلستان، گفت: در گلستان به دام، سرپناه و اتراقگاه‌ها و زیرساخت‌های مناطق عشایری خسارتی وارد شده بود که بخشی از آن غفلت خود مردم و بخشی نیز غفلت برخی از دستگاه‌ها است که تمهیدات لازم را انجام نداده بودند.

وی اضافه کرد: در مجموع حدود ۱۵ هزار رأس دام عشایر در سیلاب‌های اخیر در سراسر کشور تلف شدند که عمده آن مربوط به استان گلستان است.

قندالی با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال با توجه به بارندگی‌ها وضعیت مراتع کشور خوب است، افزود: پیش بینی‌های هواشناسی این است که تا اواخر اردیبهشت ماه بارندگی‌های خوبی خواهیم داشت که البته این بارندگی‌ها تخریبی نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش، هماهنگی با منابع طبیعی استان‌ها برای تنظیم تقویم کوچ و تأخیر در کوچ بهاره عشایر، اعزام ماشین‌های سنگین امور عشایر استان‌های معین به استان‌های سیل زده، پیگیری ایجاد ظرفیت قانونی برای احداث سرپناه مطمئن برای عشایر از طریق فراکسیون عشایری مجلس، و اعزام سه اکیپ به لرستان، ایلام و خوزستان برای بررسی وضعیت سیل در مناطق عشایری و برآورد خسارت‌ها و نحوه خدمات رسانی به عشایر، از مصوبات این نشست بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا