اخبار

آیا سیل بزرگ اقتصادی در راه است؟

وقتی کارشناسان اقتصادی به کرات در باره بحران معیشت در سال۹۸ هشدار دادند، هیچ کس تصور نمی‌کرد این پیش‌بینی درست در آغازین روزهای سال ۹۸ با خسارت ۱۲ هزار میلیارد تومانی سیل در ۲۳ استان کشور محقق شود.

سیل بحران در اقتصاد ۹۸

همدلی؛ گروه اقتصادی: چند ماه مانده به پایان سال ۹۷، وقتی کارشناسان اقتصادی به کرات در باره بحران معیشت در سال ۹۸ به واسطه بی تدبیری در مدیریت حواشی تحریم‌های اقتصادی، رشد لجام گسیخته قیمت دلار و نگرانی در خصوص صادرات نفت هشدار دادند، هیچ کس تصور نمی‌کرد این پیش‌بینی درست در آغازین روزهای سال ۹۸ با خسارت ۱۲ هزار میلیارد تومانی سیل در ۲۳ استان کشور محقق شود.

اتفاقی که بیش از هر مساله دیگر، بیانگر بی‌تدبیری مسئولان طی ادوار گذشته تا به امروز در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز، حیف و میل منابع مالی و اجرای پروژهایی بدون توجیه اقتصادی و کارشناسی بوده است. مصداق این گفته ساخت و ساز غیر مجاز در دو طرف دروازه قرآن شیراز است که در واقع مسیری برای گذر سیل بوده اما طی چند سال گذشته در این مکان رستوران و مراکز تفریحی ساخته شده بود. از نگاه کارشناسانه، در هر بحران اقتصادی که به واسطه بلایای طبیعی رخ می‌دهد، پای سودجویی در میان است.

سال‌ها آگاهان اقتصادی در خصوص عواقب زمین خواری و بعضا کوه خواری، هشدار داده بودند، ساخت و سازهای غیر مجاز در مسیل رودخانه‌ها و کوه‌خواری‌ها عاقبت خود را در سیل شیراز نشان داد. به نظر نمی‌رسد حواشی سیل غارتگر در استان‌های شمالی و جنوبی کشور به این آسانی از میان برود. حالا با توجه به خسارت‌های پی در پی اقتصادی، بدون شک امسال یکی از سال‌های سخت برای تامین مواد غذایی و دامی خواهد بود. همچنین که بیکاری بر اثر آسیب دیدن کارگاه‌ها و کارخانه‌ها موجب بیکاری ۳ تا ۵ هزار کارگر بیمه در استان گلستان شده است.

۷۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی آسیب دیدند.
در حوزه محصولات کشاورزی سیل باعث بروز خساراتی جدی شد. در این باره سید محمد موسوی- مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفته است: « سیل اخیر ۷۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و ۹۰ هزار هکتار اراضی باغی را مورد تهدید جدی قرار داده است.»

به گفته او: «این خسارت در استان گلستان ۳۶ درصد، خوزستان ۱۴ درصد، مازندران ۱۳ درصد، لرستان ۱۲ درصد و فارس ۷ درصد بوده و ۱۸ درصد باقیمانده به ۸ استان کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان و سیستان و بلوچستان وارد شده است.»

۱۶۰۰ میلیارد خسارت در بخش راهسازی
در حوزه راه‌سازی هم وزیر راه و شهرسازی از بروز خسارات جدی در حوزه زیرساختی خبر داده و گفته است که مجموعه خسارات برآورد شده ناشی از سیل در سطح زیرساخت‌ها بیش از یک هزارو ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است که این رقم غیر از هزینه ترمیم‌های اساسی و جایگزین است که باید انجام شود و این هزینه‌ها باید برآورد شود.

۵۰ هزار خانه آسیب دیدند
سیل در روزهای بعد مناطق بیشتری از کشور را به خود درگیر کرد. شهرهای پلدختر، معمولان، کوهدشت، نورآباد، درود، الیگودرز و خرم‌آباد از جمله شهرهایی بودند که در استان لرستان دچار آسیب‌هایی جدی از سیلاب نوروزی شدند. علاوه بر استان‌های لرستان، گلستان، شیراز و شرق استان مازندران سیل همچنین باعث تخریب منازل بسیاری از هم وطنانمان در استان‌های سمنان و خراسان شمال شد که در این باره مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن گفت که بر اساس برآوردهای اولیه، سیل تاکنون به ۵۰ هزار خانه خسارت وارد کرده که حدود ۳۵ هزار
واحد دچار خسارت و ۱۵ هزار واحد تخریب شده است.

گفته می‌شود تاکنون برای ۵۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور که از سیل اخیر دچار خسارت شده‌اند ارزیابی صورت گرفته که ۱۲ هزار واحد در استان گلستان، ۶۰۰۰ واحد در مازندران، ۳۰۰۰ واحد در لرستان (به علت شدت باران، ارزیابی متوقف شده است)، ۷۰۰۰ واحد در فارس، ۱۰۰۰ واحد در سمنان و ۲۷۰۰ واحد در خراسان شمالی به دلیل سیل دچار خسارت شده‌اند.

سیلاب بهاره مهمان ناخوانده تعطیلات نوروزی بود که علاوه بر خسارات جبران‌ناپذیر جانی، باعث بروز خسارات سهمگینی بر پیکره اقتصاد کشور شده است. آسیب دیدن زیرساخت‌های ارتباطاتی، ریلی، جاده‌ای و مسکونی تنها بخشی از خسارات سیل در نوروز ۹۸ است. به نظر می‌رسد در سالی که به نام «رونق تولید» نام گرفته است، چنین بحران‌هایی اولین مساله ای را که به حاشیه ببرد تولید است. باید منتظر ماند و دید چه سرنوشتی در انتظار اقتصاد ایران در سال جدید است و مسئولان چه تدبیری برای حل مشکلات پیش رو خواهند اندیشید.

طغیان تورم

جهان صنعت: با آنکه سیاستگذاری‌های اخیر دولت احتمال طغیان سیاست‌های ناکارآمد اقتصادی را از مسیل‌های پیش رو تقویت می‌کند، اما سیاستگذار کماکان در تلاش است سیل‌بند‌های اقتصادی‌اش را برای مقابله با جریان تند فروپاشی اقتصادی به کار ‌گیرد. در این شرایط باید پرسید آیا سیل بزرگ اقتصادی در راه است؟…

رییس کل بانک مرکزی اخیرا از تخصیص چهار هزارمیلیارد تومان «تسهیلات ارزان‌قیمت» جهت تعمیرات و احداث واحد‌های شهری و روستایی و همچنین بازسازی و احیای اراضی کشاورزی و واحدهای تولیدی برای کمک به سیل‌زدگان اخیر کشوری خبر داد. در این شرایط مابه‌التفاوت نرخ تسهیلات تا نرخ مصوب شورای پول و اعتبار توسط دولت پرداخت می‌شود…

وقتی بانک‌ها به طور متوسط‌ سود ١٨ درصدی به سپرده‌گذاران می‌دهند با لحاظ هزینه‌های بانک، قیمت تمام‌شده پول برای بانک حدود ٢٣ درصد می‌شود.بنابر‌این تحمیل تسهیلات تکلیفی به نظام بانکی با هر نرخی کمتر از ٢٣ درصد یعنی کسری و نا ترازی بانک، یعنی اضافه‌برداشت از بانک مرکزی، یعنی افزایش پایه پولی و تورم… چون بسیاری از مردم‌ از بینش اقتصاد کلان برخوردار نیستند احتمالا متوجه نخواهند شد بابت بذل و بخشش مسوولان محترم از کیسه‌ بانک‌ها، چه بلایی سر نظامِ پول- بانکیِ کشور می‌آید و در نهایت آحاد جامعه، تاوان این مساله را می‌پردازند…

سهم اندک بودجه ستاد مدیریت بحران؛در سال ۱۳۹۷، بودجه سازمان مدیریت بحران ۱۰ و هلال‌احمر ۱۴۷ میلیارد تومان بود، این در حالی است که کشور جزو کشورهایی بود که بیشترین احتمال رخدادهای متنوع طبیعی را داشت، با این وجود در بودجه سال ۹۸ نیز نه تنها اهمیت چندانی به بودجه اختصاص داده شده به ستاد مدیریت بحران داده نشده، که سهم حدودا ۱۳ هزار میلیارد تومانی این سازمان در مقایسه با سهم دیگر حوزه‌ها از بی توجهی دولت و سیاستگذار نسبت به مقولاتی از این قبیل دارد…

بحران ادامه دارد؛حرکت تمام سیلاب‌ها به سمت خوزستان است

رویداد ۲۴:مدیرکل هواشناسی استان خوزستان در تبیین پیش‌بینی‌های کوتاه مدت بارندگی اظهار داشت: سامانه بارشی در خوزستان در روز‌های شنبه و یکشنبه فعال می‌شود البته هسته‌های بارش آن نیز غالبا در حوضه‌های دز، کرخه و کارون است…سبزه‌زاری با اشاره به منطقه زاگرس به عنوان پربارش‌ترین و سیلابی‌ترین در ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته، ادامه داد: شکل عوارض زمین و توپوگرافی در منطقه بیانگر حرکت تمام سیلاب‌ها به سمت خوزستان است.

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان در تبیین پیش‌بینی‌های کوتاه مدت بارندگی، اظهار داشت: سامانه بارشی در خوزستان طی روز‌های شنبه و یک‌شنبه فعالیت می‌شود البته هسته‌های بارش آن نیز غالبا در حوضه‌های دز، کرخه و کارون است.

وی ادامه داد: سامانه بارشی در خوزستان طی روز‌های شنبه و یک‌شنبه براساس نظر هواشناسی ضعیف است، اما باتوجه به خیس بودن زمین و ظرفیت تکمیل سد‌ها می‌تواند برای استان ایجاد خطر کند….

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از تخلیه ۱۱۰ روستای در معرض سیل خبر داد. کیامرث حاجی زاده در گفت و گو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: از ابتدای وقوع سیل در خوزستان تاکنون ۱۱۰ روستای در معرض سیل در این استان به صورت کلی و جزئی تخلیه شده اند.

وی افزود: این روستاها به دلیل افزایش دبی حوضه های آبریز دز، کرخه و کارون و به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی تخلیه شده اند. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: همچنین ۴۳ کمپ در نقاط امن برای روستاهای تخلیه شده و در معرض خطر برپا شده است که تاکنون حدود ۲۵ هزار نفر در این کمپ ها اسکان داده شده اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا