گوناگون

شدت تخریب زیرساخت‌ها

جاده ترانزیتی جنوب کامل تخریب شد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: مسیر ۶۰ کیلومتری خرم آباد ـ پلدختر به عنوان بخشی از محور ترانزیتی جنوب به شمال کاملا تخریب شده و امکان بازسازی آن در کوتاه مدت وجود ندارد…
خیرالله خادمی در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت راه‌های تخریب شده در اثر سیلاب اظهار داشت: میزان آسیب دیدگی راه‌ها در استان لرستان به دلیل شدت سیلاب بسیار بالا است؛ با توجه به اینکه گستردگی بارندگی در کل استان بوده، همه راه‌های استان دچار خسارت شده و تخریب در بخش زیرساخت‌ها اعم از جاده‌های اصلی و روستایی به شدت گسترده است.

وی افزود: در سرتاسر محور خرم آباد به معمولان و سپس پلدختر که در حاشیه رودخانه‌های کشکان و سیمره قرار داشته و سال‌ها محور اصلی ترانزیتی جنوب به شمال کشور بود، ده‌ها پل‌ها تخریب کامل یا تقریباً کامل شده و تمام جاده اصلی ترانزیتی حدفاصل خرم آباد تا پلدختر به طول ۶۰ کیلومتر تخریب شده و آثاری از جاده باقی نمانده است؛ همچنین سیلاب جسم جاده، پاشنه جاده و حتی شانه خاکی را تخریب کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازگشایی مسیرهای اصلی و سپس راه‌های فرعی آسیب دیده از سیل لرستان را در دستور کار دادیم، گفت: زیرساخت‌های حمل و نقلی تمام شهرستان‌های این استان به خصوص راه‌های روستایی دچار مشکل و آسیب دیدگی هستند اما بیشترین محور کار در حال حاضر در محدوده شهرستان پلدختر و احیای راه اصلی ترانزیتی این مسیر است.

خادمی ادامه داد: قرار است از طریق آزادراه خرم زال (خرم آباد – پل زال) مسیر دسترسی معمولان و پلدختر ایجاد شود در همین راستا طی دو روز گذشته ابتدا مسیر دسترسی پلدختر به این آزادراه از طریق یک جاده روستایی در این منطقه برقرار و خاکبرداری های آن انجام شد. برای معمولان نیز جاده دسترسی به آزادراه خرم زال با همکاری شرکت ساخت، پیمانکاران راهسازی، بخش خصوصی، سازمان راهداری، ادارات کل راهداری استان‌های معین و قرارگاه خاتم الانبیا ایجاد شده است. برای انجام آن در بخشی از مسیر انفجارهای سنگین انجام شد.

وی درباره بازسازی محور اصلی خرم آباد به پلدختر نیز تصریح کرد: در حال آماده سازی و بازگشایی موقت این محور هستیم تا راه روستاهای مجاور رودخانه کشکان بازگشایی شود؛ این فعالیت از روز چهارشنبه آغاز شد و احتمالاً طی دو سه هفته آینده ادامه می‌یابد. اما طراحی اصلی برای ساخت جاده دائمی نیز آغاز شده و قرار است به زودی شرکت مشاور راهسازی، نقشه برداری و طراحی، ساخت جاده اصلی ترانزیتی جنوب به شمال از سمت خوزستان به پلدختر و لرستان را آغاز کند که یک کار زمان بر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به انتقال ۲۲۰ دستگاه انواع ماشین آلات سنگین و راهسازی از استان‌های معین به لرستان برای بازگشایی محورهای تخریب شده این استان، یادآور شد: قرار است در هفته پیش رو ۵۰ دستگاه ماشین آلات سنگین و کامیون به منطقه آسیب دیده از سیلاب لرستان به خصوص بازگشایی راه‌های روستایی شهرستان‌های پلدختر، خرم آباد، الشتر، نورآباد و … اعزام شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دیگر امکان احیای جاده ترانزیتی سابق در این استان وجود ندارد و سیلاب جسم جاده را شسته و با خود برده و دیگر جاده‌ای وجود ندارد. تنها راه این است که در آینده این جاده به مرور بازسازی شود ولی در کوتاه مدت نمی‌توانیم این کار را بکنیم به خصوص که این جاده یکی از مهم‌ترین جاده‌های کشور در بخش ترانزیت و همچنین جاده دسترسی استان لرستان به ایلام محسوب می‌شود بنابراین جاده مهمی است که باید بار دیگر ساخته شود اما امکان احداث آن در کوتاه مدت وجود ندارد. چون جاده ترانزیتی، نیازمند رعایت استانداردهای مهمی است.

خادمی با بیان اینکه برآورد قبلی خسارات به زیرساخت‌ها ۲۵۰ میلیارد تومان بود که این برآوردها بعد از بازدید مجدد به بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت، گفت: بیشتر خسارات وارده به ابنیه سنگین مانند پل‌ها یا تونل‌ها بوده است. به نظر می‌رسد دو برابر همین میزان تا هزار میلیارد تومان اعتبار جدید برای احداث زیرساخت‌های جدید در استان سیل زده لرستان نیاز داریم. ‌

****
سیل با اقتصاد چه می‌کند؟

از دست دادن زندگی و ثروت، از دست دادن وسایل معاش، کاهش قدرت خرید و تولید، مهاجرت انبوه، آثار روانی، پیامدهای سیاسی، ممانعت از رشد و توسعه اقتصادی؛ آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی است که سیل به بار می‌آورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، پایگاه پژوهشی IFM در حوزه مدیریت سیل، آسیب‌های این بلای طبیعی را چنین دسته‌بندی می‌کند و درباره کاهش قدرت خرید و تولید می‌نویسد:«آسیب به زیرساخت‌ها باعث تأثیرات بلندمدت مانند اختلال دسترسی به آب تمیز و برق، حمل و نقل، ارتباطات، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی می‌شود. از دست دادن معیشت، کاهش قدرت خرید و از دست دادن ارزش زمین در سیل باعث افزایش آسیب‌پذیری اقتصاد جوامع درگیر می‌شود. هزینه‌های اضافی برای توانبخشی، جابه‌جایی مردم و پاک‌سازی مناطق سیل زده باعث می‌شود که سرمایه‌های لازم برای حفظ تولید از بین بروند.» سیلی که از ابتدای سال ۹۸ استان‌های مختلف کشور را درگیر کرد، آسیب‌های زیادی از خود به جا گذاشته و به مرور زمان، ابعاد اقتصادی بیشتری از آن مشخص می‌شود. برخی استان‌های درگیر سیل مانند لرستان و خوزستان هم در دسته استان‌های کمتر توسعه‌یافته جای می‌گیرند و به همین خاطر آسیب‌دیدگی آنها بیشتر بوده است. هنوز برآورد دقیقی از کل آسیب‌های سیل انجام نشده است اما اعدادی که در بخش‌های مختلف اعلام می‌شود، نشان از زیان‌های چند صد میلیاردی دارد. این مسأله‌ای است که تمام جهان هر سال با آن درگیر هستند. برآورد بانک اطلاعات بلایای طبیعی بین‌المللی در دانشگاه لوون بلژیک نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸، بلایای طبیعی نزدیک به ۱۰۸ میلیارد دلار از اقتصاد جهان را از بین برده است. تنها سیل‌ها در این سال، ۱۷.۵ میلیارد دلار به اقتصاد جهان ضربه زده‌اند. زیان سیل برای اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۶، نزدیک به ۵۷.۵ میلیارد دلار بوده است.

مخرب‌ترین سیل‌ها برای اقتصاد در جهان

مرکز تحقیقات اپیدمولوژی بلایای طبیعی، وضعیت سیل‌ در جهان از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ را بررسی کرده و پر آسیب‌ترین آنها را دسته‌بندی کرده است. بر اساس این مطالعه، سیلی که در آگوست ۲۰۱۱ در تایلند رخ داد، بیشترین آسیب‌های اقتصادی را بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۳ با ۴۰ میلیارد دلار به بار آورد. این سیل همچنین باعث مرگ ۴۲ نفر در شمال و شمال شرقی این کشور شد. باران‌های فصلی شدید و طوفان استوایی عامل اصلی این زیان ۴۰ میلیارد دلاری بوده است. طوفان استوایی ناک‌تن در جولای آن سال اولین بار به فیلیپین رسید و ۷۵ نفر را کشت. سپس به چین، ویتنام و لائوس رسید و مردم بیشتری را به کام مرگ کشاند. در کل در سیل ۲۰۱۱ تایلند، ۱.۵ میلیون نفر از جمعیت ۶۸ میلیون نفری این کشور متأثر شدند. تقریباً ۶۵۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند و ۶۲۰۰ هکتار از مزارع برنج و سایر محصولات کشاورزی در آب فرورفت و نابود شد. چین، کشور دیگری است که بیشترین آسیب را از سیل دیده است. در سال ۱۹۹۸، ۲۳۸ میلیون نفر از مردم این کشور تحت تأثیر سیل قرار گرفتند.در سال ۱۹۹۱، ۲۱۰ میلیون نفر از چینی‌ها از سیل متأثر شدند و در یک واقعه تاریخی در سال ۱۹۳۱، ۳.۷ میلیون نفر به خاطر سیل در چین جان باختند. تنها سیل سال ۱۹۹۸، باعث خسارت ۳۰ میلیارد دلاری به اقتصاد این کشور شد. در جدیدترین موارد مربوط به سیل سال ۲۰۱۶ در امریکا، ۱۲.۵ میلیارد دلار خسارت به بار آورد، پیش از آن سال ۲۰۱۴ اقتصاد هندوستان ۱۶ میلیارد دلار از سیل خسارت دید و در سال ۲۰۱۳ هم آلمان، نزدیک ۱۳ میلیارد دلار از اقتصادش را به خاطر سیل از دست داد. IFM، پایگاه بین‌المللی مدیریت سیل درباره ممانعت سیل از رشد و توسعه اقتصادی می‌نویسد:«هزینه‌های هنگفت تسکین و بازسازی ممکن است که بر سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و فعالیت‌های توسعه منطقه‌ای تأثیر بگذارد و در بعضی موارد ممکن است که اقتصاد ضعیف منطقه را فلج کند. سیل مجدد در یک منطقه ممکن است که سرمایه‌گذاری‌های دولت و بخش خصوصی را به طور کامل متوقف کند. فقدان وسایل معیشت همراه با مهاجرت کارگران ماهر و تورم کالاها می‌تواند بر رشد اقتصاد منطقه تأثیر منفی جدی داشته باشد. از دست دادن منابع می‌تواند به هزینه بالای کالاها و خدمات منجر شود و برنامه‌های توسعه را به تأخیر اندازد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا