زحمتکشان

اعتراض های کارگری در آغاز سال جدید

کارگران پیمانکاری پروژه قطار شهری اهواز دراعتراض به عدم دریافت معوقات مزدی تجمع کردند.همزمان کارگران کمباین‌سازی تبریز خواستار رسیدگی به مشکلات خود در سال ۹۸ شدند.

کارگران پروژه قطار شهری اهواز دراعتراض به عدم دریافت معوقات مزدی تجمع کردند

کارگران پروژه قطار شهری اهواز در تماس با خبرنگار ایلنا از حضور در محل کار خود و مقابل ورودی کارگاه خبر دادند.

این کارگران که معوقات مزدی آنها به ۱۲ ماه می‌رسد، از سال‌های ۹۵ و ۹۶ نیز مطالبات مزدی پرداخت نشده داشتند که در سه ماه پایانی سال گذشته، این مطالبات با حمایت مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز پرداخت شد. آنها روز گذشته با تجمع مقابل کارگاه محل کار خود واقع در خیابان فرودگاه شهر اهواز، اعتراض خود را به ادامه مشکلات خود در سال جدید نشان دادند.

این کارگران که تعدادشان به حدود ۲۰۰ نفر می‌رسد، می‌گویند: عیدی سال ۹۷ ما پرداخت نشده و بعد از ماه‌ها بی‌حقوقی، در این شرایط نامناسب اقتصادی، خود و خانواده‌هایمان در وضعیت بد معیشتی قرار داریم.

اعتراض کارگران کمباین‌سازی تبریز

کارگران کمباین‌سازی تبریز خواستار رسیدگی به مشکلات خود در سال ۹۸ هستند.حبیب بنده در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه شرکت کمباین‌سازی سهند تبریز هم‌اکنون تحت نام شرکت گسترش و توسعه صنعت آذربایجان فعالیت دارد، اظهار داشت: این واحد تولیدی در زمانی نه چندان دور با حدود ۷۰۰ نفر اشتغال مستقیم و هزاران نفر اشتغال غیرمستقیم در امر تولید و اشتغال فعالیت مستمر و موثری داشت اما اکنون به علت بی‌توجهی صاحبان و سهامداران خود اکنون تعداد کارگران آن به ۳۵ نفر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت کمباین‌سازی از زمان واگذاری به بخش خصوصی سیر نزولی در فعالیت‌هایش آغاز شده است، گفت: معلوم نیست محصولات تولیدی این واحد صنعتی که کاملا از بازار فروش خود بی‌بهره است چرا در برابر چشم مسئولان رو به انحلال و تعطیلی قرار گرفته است.

بنده با اشاره به اینکه پیگیری‌های صورت گرفته برای فعال کردن این واحد تولیدی به نتیجه‌ای نرسیده است، اظهار داشت: هیچ گونه حمایت عملی از این مجموعه به عمل نمی‌آید و جواب نهایی مسئولان این است که این شرکت خصوصی است و ما توان و اجازه دخالت در امور آن را نداریم…

واقعیت موجود این کارخانه در حال حاضر چیز دیگری است. در حقیقت این واحد تولیدی عملا مال کسی نیست چراکه سهامداران و سرمایه‌گذاران این شرکت حق خود را گرفته‌اند. آنها در قبال هر ریالی که به این مجموعه آورده‌اند، برداشت خود را کرده‌اند اما صاحبان حقیقی کارخانه که کارگران هستند هنوز بخشی از مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند… هستند کارخانه‌هایی که در مقابل چشم مسئولان به تعطیلی کشیده می‌شود. یکی از نمونه‌های بارز این مجموعه‌ها شرکت گسترش و توسعه صنعت آذربایجان یا همان کمباین‌سازی سهند تبریز است.

رییس شورای اسلامی کار شرکت گسترش و توسعه صنعت آذربایجان تأکید کرد: این مسئولان دولتی هستند که بایستی در جهت احقاق حقوق قشر زحمتکش کارگر برآمده و مانع از اقدامات افراد فرصت‌طلب که به خاطر منافع شخصی خود در حال ضربه به اقتصاد، تولید، صنعت و اشتغال کشور هستند، شوند…

حقوق اسفند ماه وبخشی از عیدی کارگران هفت تپه پرداخت نشده است

منابع کارگری از پرداخت نشدن حقوق اسفند ماه و بخش از عیدی بیش از ۲ هزارو ۵۰۰ کارگر دائمی مجتمع نی شکر هفت‌تپه خبر می‌دهند.

کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه به ایلنا گفته‌اند به جز تعویق حقوق اسفند و بخشی از عیدی، حق بیمه آنان نیز از دی ماه پارسال پرداخت نشده است.

بر اساس گزارش این منابع خبری، تمدید نشدن دفترچه های درمانی کارگران باعث شده کارگران برای درمان بیماری خود وسایر اعضای تحت تکفل هزینه های آزاد و سنگینی را متحمل شوند.

به گفته این کارگران؛ درحالی مطالبات مربوط به اسفند و بخش از عیدی خود را از کارفرما دریافت نکرده‌ایم که طبق برنامه ریزی‌های انجام شده از سوی کارفرما قرار بود همه مطالبات مزدی و عیدی کارگران قبل از پایان سال به صورت کامل پرداخت شود. این درحالی است که به دلیل تامین نشدن منابع مالی کارفرما در روز های پایانی سال گذشته با پرداخت بخشی از معوقات مزدی وعیدی، پرداخت مابقی مطالبات معوقه را به سال آینده (به روز پنجم وششم فروردین) موکول کرد…

در حال حاضر همه کارگران دائمی فقط یک میلیون ۳۲۰ هزار تومان بابت عیدی دریافت کرده اند و هر کارگر مبلغی حدودا دو میلیون تومان دیگر بر اساس میزان دریافتی از کارفرما بابت عیدی طلبکار است.به گفته آنها، پرداخت نشدن ۲ ماه از مزایای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در سال ۹۳ به همراه ۸ ماه مزایای حق بن برای کارگران روزمزدی و همچنین پرداخت برخی مزایای عرفی از دیگر مطالبات کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه در سال ۹۸ است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا