بین‌المللی

پناهجویان، قربانی اهداف ترکیه

باری دیگر پناهجویان در ترکیه مورد بی‌مهری و آزار قرار گرفتند. برخوردهای اخیر از طرف پلیس ترکیه در ادیرنه تلنگری شد تا جریان مهاجرت به شیوه پناهجویی زیر ذره‌بین رود. پناهجویانی که در ترکیه دچار بحران پناهندگی شده‌اند اغلب سوری، افغان و ایرانی هستند. این در حالی است که برخوردهای اخیر که از طرف پلیس ترکیه با پناهجویان شد هر سه گروه را در‌بر گرفت. تفاوت برخورد اما بین افغان‌ها و پناهجویان سوری کاملا مشهود بود. البته روشن است این موضوع نیز در راستای اهدافی است که ترکیه دنبال می‌کند. شواهد نشان‌دهنده آن است که ظاهرا ترکیه علاقه‌مند نیست که سوری‌ها را آزرده کند…
به نظر می‌رسد بنا بر شرایط سیاسی، ترکیه حتی در تلاش برای تسهیل در امور پناهجویان سوری است. گویا ترکیه در نظر دارد به پناهجویان تابعیت دهد. از سوی دیگر با توجه به نگاه امنیتی که ترکیه به سوریه دارد درباره دیگر پناهجویان وجود ندارد. اما نکته قابل توجه دیگری که نباید فراموش کرد، استفاده ترکیه در فرصت‌های مناسب از پناهجویان به عنوان اهرم فشار به اروپاست. ترکیه کماکان در تلاش بوده است تا اروپا بودجه‌ای را به منظور مدیریت مشکلات پناهجویان اختصاص داده و همین موضوع راهکاری شود تا مشکلات خود را حل کند.
یکی از دلایل استفاده از پناهجویان به دلیل مشکلات اقتصادی کشور ترکیه و سقوط نرخ لیر است. ترکیه همچنان ثبات لازم به منظور مدیریت و حمایت از پناهجویان را ندارد و به واقع نگران این است که با پناهجویان چه باید کرد.
ترکیه در چند نوبت قبل نیز نسبت به بازگرداندن پناهجویان به کشورهای مبدأ اقدام کرده اما مشکل جدی‌تر آن است که مدیریت روند پناهجویان را اداره مهاجرت ترکیه بر عهده گرفته و این موضوع از زیر چتر سازمان ملل خارج شده است. پیش از این با هماهنگی اداره مهاجرت کارت موقت صادر می‌شد.
پناهجویانی که به اداره مهاجرت مراجعه می‌کنند با برخوردهای نامناسب مواجه می‌شوند و پناهجویان به هیچ عنوان در شرایط خوبی قرار نمی‌گیرند.
اگر بنا باشد به قوانین بین‌المللی توجه کنیم با توجه به قراردادهای بین‌المللی که به مرور زمان و البته در نوبت‌های مختلف تکمیل شده‌اند و حقوق پناهندگان را شرح می‌دهند، پناهجویان باید اجازه کار و زندگی عادی داشته باشند. پناهجویان فقط از حقوق سیاسی مانند شرکت در انتخابات بهره‌مند نیستند و کشور مبدأ باید به وظایف خود عمل کند. بیش از اینکه ترکیه در این چالش نقش داشته باشد، سازمان ملل نقش داشته و باید به حل چالش پیش رو کمک و موضوع را حل و فصل کند.

چهان صنعت – افشار سلیمانی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا