گوناگون

۱۰هزار هکتار زمین کشاورزی دشت آزادگان خوزستان به زیر آب رفت

حدود یکصد متر از سیل بند روستای جلیزی بامداد ۱۴ فروردین با هدف پخش سیلاب و جلوگیری از آبگرفتگی منازل مسکونی شکافته شد. با شکافتن این سیل بند، سیلاب به سمت مزارع کشاورزی جاری شد و آنها را از بین برد. کشاورزان نسبت به این روند به شدت اعتراض کرده و درگیری هایی به وقوع…

قاسم بیت سعید روز یکشنبه در حاشیه بازدید معاون وزیر جهاد کشاورزی از زمین های کشاورزی سیل زده حمیدیه و دشت آزادگان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:پیش بینی می شود تا ۱۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی روستاییان جلیزی به زیر آب برود.

وی درباره آبگرفتگی زمین های کشاورزی این شهرستان در نتیجه شکستن سیل بند روستای جلیزی، افزود: از چهار روز پیش که این سیل بند شکافته شده سیلاب در حال جاری شدن به سمت زمین های بیشتری است و پس از گذر از زمین های حاشیه رودخانه هوفل (از انشعاب های کرخه) هشت هزار هکتار از زمین های کشاورزی را نیز دچار آبگرفتگی می کند.

بیت سعید اضافه کرد: ۲۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی در جنوب و غرب دشت آزادگان از سیل بهمن پارسال نیز دچار خسارت شده بودند.

وی همچنین گفت: تاکنون فقط زمین های مرکز خدمات والفجر با وسعت ۱۰ هزار هکتار، از سیلاب در امان مانده اند و در صورت سالم ماندن، تولیدی در حدود ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار تن گندم خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، حدود یکصد متر از سیل بند روستای جلیزی بامداد ۱۴ فروردین با هدف پخش سیلاب و جلوگیری از آبگرفتگی منازل مسکونی شکافته شد. با شکافتن این سیل بند، سیلاب به سمت مزارع کشاورزی جاری شد و آنها را از بین برد. کشاورزان نسبت به این روند به شدت اعتراض کرده و درگیری هایی به وقوع پیوست.

نیاز به علوفه دام

عضو شورای روستای «صالح صگور» نیز در این بازدید خواستار اختصاص علوفه برای دام روستاهای سیل زده شد.

کریم صگوری افزود: انتقال دام ها از روستاهایی که در معرض سیلاب هستند بسیار سخت است و اهالی نیاز به امدادرسانی در این زمینه دارند.

وی با اشاره به مصوبه دولت برای پرداخت ۲۰ میلیون ریال برای هر هکتار از زمین های سیل زده، بیان کرد:با توجه به اینکه مزارع این منطقه در آستانه برداشت بوده، خسارت بسیاری به آنها وارد شده و این مبلغ، خسارت ها را جبران نمی کند.

عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی و اسفندیاری مجری طرح گندم این وزارتخانه روز یکشنبه از مزارع سیلزده در دشت آزادگان و حمیدیه دیدن کردند.

خروجی سد کرخه امروز به ۲ هزار و ۴۰۰ مترمکعب درثانیه و خروجی سد دز به یک هزار و ۷۱۴ مترمکعب در ثانیه رسیده بود.

در پی طغیان رودخانه های کرخه و دز و افزایش خروجی از سدها، به ساکنان ۱۸۲ روستا و ۶ شهر خوزستان اخطار داده شده که منازل خود را تخلیه کنند.
به گفته رحمانی فضلی وزیر کشور ۴۰۰ هزار نفر در خوزستان در معرض سیل هستند. تاکنون تعدادی از روستاهای شوش، اهواز، شوشتر، دارخوین، کارون و حمیدیه به زیر آب رفته و شهرستان های دشت آزادگان، هویزه و باوی نیز در معرض سیلاب هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا