جوانان

عجز دولت، التماس به ملت

وقوع سیل اخیر که در برخی استان‌های کشور باعث جان باختن و بی خانمان شدن سیل‌زدگان شد، موجی از اندوه اما همدردی میان مردم را به راه انداخت‌. کمک‌رسانی پرشور مردم به حادثه‌دیدگان در سیل اخیر به حدی بود که منجر به دلگرمی مقامات و حتی کنار کشیدن آنها از مسوولیت‌پذیری در عمل شد‌. البته تاریخچه بلایای طبیعی به دیروز و امروز برنمی‌گردد….مردم کشور ما مدت‌هاست که شاهد اتفاقات تلخ هستند‌. در عین حال حلال مشکلات همین مردم شناخته شدند تا با کمک‌هایشان کام آسیب‌دیدگان را شیرین کنند و انصافا نیز در این مورد ملت، گوی سبقت را از مسوولان ربوده‌اند‌.
اما نکته اصلی اینجاست که حالا که دیگر ثابت شده مردم در مشکلات دست‌گیری می‌کنند و در کنار آسیب‌دیدگان هستند و جدا از دین و مذهب و زبان به احساس انسان‌دوستانه خود پاسخ مثبت می‌دهند چرا مسوولان در حوادث طبیعی و مشکلات تنها با سخنان خود، خودنمایی می‌کنند و در آخر هم دست به دامن مردم می‌شوند؟ آیا حضور مردم در لایه‌های مختلف اجتماعی منجر به خواب آسوده مسوولان نمی‌شود؟ آیا خیال راحت مسوولان گره‌گشای مشکلات مردم است؟ باید اذعان داشت که حل این‌گونه مشکلات اول از همه به گردن مسوولان و برنامه‌ریزان است اما متاسفانه کم‌کاری آنان، سرگرمی آنان به مسائل روزمره و کمبود امکانات دولتی مانع حل این مشکلات می‌شود‌. کمک مردم، خیال آسوده مسوولان و حل موقت مشکلات آسیب‌دیدگان نه تنها راه‌حلی برای مدیریت ناصحیح انسان و دخالت‌های غیرتخصصی در طبیعت نیست بلکه احتمال وقوع بلایا را بیش از گذشته می‌کند .
اکنون به زمان شروع وقوع سیل برمی‌گردیم؛ زمانی که رییس‌جمهور برای تعطیلات عید به قشم رفته بود‌. ابتدا بخش‌هایی از استان گلستان و مازندران زیر آب رفت اما روحانی تنها به انتشار پیام و دستور رسیدگی به معاون اول خود اکتفا کرد‌؛ دستوری که تنها منجر به اخراج استاندار گلستان شد که او نیز به هر دلیلی به سفر خارج از کشور رفته بود‌. عدم حضور به موقع روحانی برای در کنار قرار گرفتن مردم نشان از بی‌توجهی و بحران مدیریتی برای کمک به آسیب‌دیدگان داشت‌.
اما انتقادات از مسوولان وقتی بیشتر شد که زمزمه‌هایی از تنگنای مالی دولت و نبود بودجه برای کمک به سیل‌زدگان به گوش مردم رسید‌. در این میان برخی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را پیشنهاد دادند که یکی از آخرین گزینه‌های پشتیبانی‌های مالی کشور است‌. بعد از آن مسوولان به انتظار توجه سازمان‌ها و نهادهای امدادرسان بین‌المللی از جمله صلیب سرخ جهانی نشستند هر چند این انتظار خیلی طول نکشید و دولت اعلام کرد به دلیل تحریم‌های آمریکا، نمی‌تواند از حمایت‌های مالی کشورهای دیگر استفاده کند‌.
اما این پایان ماجرا نبود‌. دیروز مجلس شورای اسلامی نیز موضوع سیل را به صحن علنی کشاند هرچند همان ابتدا مسعود پزشکیان با بیان اینکه «مجلس و دولت به تنهایی از پس خسارت‌های سیل نوروز برنمی‌آیند» در پیشنهادی خواستار تقسیم کار بین گروه‌ها و NGOها، مسوولان دستگاه‌های اجرایی و امدادرسان، دانشگاه‌ها، هیات‌های مذهبی و مدارس شد و تنها از دولتمردان خواست تا بستر این کار بزرگ را به وجود آورد‌. البته طبق اعلام قبلی، مجلس شورای اسلامی قرار بود میزبان وزرای مرتبط با سیل اخیر باشد و بعد از آن نمایندگان حوزه‌های انتخابیه سیل‌دیده صحبت کنند، اما به دلیل بحران در خوزستان و ضرورت حضور وزرا در این استان ما میزبان دولتی‌ها نیستیم و تنها نمایندگان به ارائه توضیحاتی از وضعیت مناطق خود پرداختند‌.
نماینده مینودشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سیل خسارات جدی به استان گلستان وارد کرده است، گفت: شاید اگر مدیریت صحیحی در استان می‌شد شاهد این حجم از خسارت نبودیم‌. دولت باید تدابیر ویژه‌ای را برای حل مشکلات مردم بیندیشد‌.
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا نیز پیشنهاد کرد که کمیته ملی وقوع سیل برای جمع‌بندی گزارشی درباره سیل اخیر نقاط مختلف کشور تشکیل شود‌. نماینده کردکوی، ترکمن و بندرگز هم در صحن علنی مجلس تاکید کرد که اگر حضور گسترده مردم برای مقابله با سیل ویرانگر در استان گلستان وجود نداشت، شاهد خسارات و تلفات جانی و مالی بیشتری ناشی از سیل بودیم‌.
نماینده مردم اهواز نیز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه از بین بردن پوشش‌های گیاهی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی باعث تغییرات اقلیمی شده است، گفت: یکی از دلایل اصلی سیل، تغییرات اقلیمی است‌. ما باید با توجه به تغییرات اقلیمی برای آینده برنامه‌ریزی کنیم‌.
همچنین نماینده مردم اهواز در مجلس با تاکید بر اینکه در استان خوزستان امکانات کافی وجود ندارد بیان کرد: از رییس‌جمهور می‌خواهم نسبت به گسیل امکانات به استان اقدام کند‌. نماینده دهلران در مجلس شورای اسلامی نیز از هیات دولت خواست در مصوبات خود برای رسیدگی به مناطق سیل‌زده به استان ایلام هم توجه کند‌.
در ادامه بررسی سیلاب‌های اخیر کشور در جلسه علنی نماینده پلدختر با بیان اینکه ۳۰ هزار نفر در سیل اخیر لرستان بی‌‌خانمان شده‌اند گفت که سیل‌زدگان پلدختر جز لباس تن‌شان چیزی در بساط ندارند‌. یک عضو مجمع نمایندگان استان لرستان نیز با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو در خصوص پیش‌بینی و مدیریت سیل در استان لرستان گفت: این وزارتخانه باید به عنوان مسبب اصلی سیل‌ها محاکمه شود‌. نماینده مردم بروجرد هم در تذکری گفت: شدت ویرانی‌های سیل در استان‌های سیل‌زده زیاد و کم است اما به برخی شهرستان‌ها مثل پلدختر باید اورژانسی رسیدگی شود‌. اگر گل و لای خشک شود دیگر قابل انتقال نیست‌.
برخی نمایندگان در مجلس هم در پیشنهادی خواستار گرفتن مجوز از مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی و اختصاص به مناطق سیل‌زده شد‌.
اما پایان قصه بررسی سیل در مجلس، بیانیه ۲۵۵ نماینده بود که ضمن تسلیت به خانواده جان‌باختگان آمادگی خود را برای کمک به دولت و تصویب لوایح پیشنهادی جهت حل مشکل سیل‌زدگان در سراسر کشور اعلام کردند‌. اما اینکه این کمک به چه نحوی و از کجا و چه زمانی به سیل‌زدگان می‌رسد مشخص نیست! البته دیروز هیات‌رییسه مجلس اعلام کرد نمایندگان از یک روز تا یک ماه از حقوقشان را به سیل‌زدگان تقدیم کردند‌.
با این دست و دلبازی وکلای ملت به نظر می‌رسد حل مشکلات آسیب‌دیدگان توسط نمایندگان بیشتر به کمک مردمی شباهت دارد. این درحالی است که ارائه راهکار درست و منطقی از مسوولان مربوطه انتظار می‌رود و این نوع کمک تنها پاسخ به وظیفه انسان‌دوستانه است و شاید تشویق بیشتر مردم برای کمک بیشتر به سیل‌زدگان‌. به نظر می‌رسد این راهکار موقتی است و فرار از پاسخگویی مسوولان با توجه به مشکلات اقتصادی که گریبان‌گیر مردم است تنها عمارت بی‌اعتمادی به نظام را هر روز بلندتر می‌کند‌.
سال‌هاست وعده‌های مسوولان درباره ارزانی و محاکمه اختلاسگران و فاسدان اقتصادی نه تنها به نتیجه نرسیده بلکه نتیجه معکوس داده و این زنگ خطری است برای مسوولان که به زودی با جامعه‌ای روبه‌رو شوند که اعتماد را تنها به واژه‌ای نخ‌نما مبدل سازند.
آن وقت مردم به خودشان هم بی‌اعتماد می‌شوند و در صورت بروز مشکلات به یکدیگر رحم نمی‌کنند‌.

جهان صنعت

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا