اجتماعی

جولان گرانی در بازار

ظاهرا دومینوی گرانی محصولات کشاورزی کماکان ادامه دارد و این‌بار بعد از گرانی بی‌سابقه پیاز و سیب‌زمینی نوبت به گوجه‌فرنگی رسیده است. افزایش قیمت پیاز از کیلویی ۲ تا ۴‌هزار تومان به ۱۵‌هزار تومان و افزایش قیمت سیب‌زمینی به حدود ۶‌هزار تومان که در ایام عید رخ داد، برای عموم مردم غیرقابل باور بود تا اینکه انتشار فیلم‌هایی در فضای مجازی که از صادرات پیاز از مرز کرمانشاه خبر می‌دادند به نارضایتی بیشتر آنها دامن زد….

با این‌حال، درستی این اخبار به‌طور کامل از سوی مسئولان امر رد شد. حال، بعد از گرانی‌های افسارگسیخته در بازار این دو محصول، چند روزی است که قیمت گوجه‌فرنگی نیز روند صعودی را طی می‌کند و بررسی قیمت‌ها از افزایش ۸ تا ۱۰هزار تومانی قیمت گوجه‌فرنگی درجه یک و دستچین حکایت دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که با آغاز صادرات گوجه‌فرنگی از ۱۵ فروردین‌ماه، حجم عرضه این محصول در بازارهای داخلی به شدت کاهش یافته و قیمت این محصول در میادین میوه و تره‌بار شهر تهران به ۵۰۰۰ تومان رسیده است که این موضوع در گفت‌وگو با رئیس اتحادیه بارفروشان هم به تایید رسید. به گزارش ایسنا، اکنون بررسی‌های میدانی از واحدهای صنفی میوه و سبزی در منطقه شرق تهران از آن حکایت دارد که قیمت گوجه‌فرنگی در واحدهای صنفی افزایش یافته و فروشندگان دلیل این اتفاق را کمبود گوجه‌فرنگی به واسطه افزایش حجم صادرات بیان می‌کنند. یکی از فروشندگان میوه و سبزی در سطح شهر مدعی است که قیمت گوجه، پیاز و سیب‌زمینی عادلانه نیست که با رشد قیمت یکی از اقلام، قیمت دو محصول دیگر افت می‌کند و این موضوع دقیقا به تصمیمات دولتی مبنی بر ممنوعیت صادرات وابسته شده است. بررسی قیمت‌ها هم نشان می‌دهد که در واحدهای صنفی سطح شهر که خریدار می‌تواند خود میوه و سبزی را دستچین کند، قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی ۵/۷ تا ۱۰‌هزار تومان است و در واحدهایی که فروشنده میوه را انتخاب می‌کند، هر کیلو گوجه‌فرنگی ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان قیمت دارد و در کنار آن واحدهای کوچک میوه و تره‌بار، وابسته به شهرداری تهران، هر کیلو گوجه‌فرنگی درهم و بی‌کیفیت را به قیمت ۳۹۰۰ تومان عرضه می‌کنند.

گرانی گوجه‌ مقطعی است

اسدا… کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در این باره گفت: بیشترین همه عواملی که ممکن است در تغییر قیمت یک محصول اثرگذار باشد، جو روانی حاکم بر بازار و آزاد شدن ناگهانی صادرات است. در مورد گوجه‌فرنگی نیز وضعیت به همین شکل است، چرا که افزایش قیمت نمی‌تواند اینقدر سریع و دفعی اتفاق بیفتد مگر اینکه جو روانی بازار بهم بریزد. او افزود: در موارد دیگر هم شاهد بودیم که به‌عنوان مثال به محض اعلام خبر قطع شدن صادرات یک محصول مانند پیاز قیمت آن تا حدود ۳۰۰۰‌هزار تومان کاهش یافت و این اتفاق برای گوجه‌فرنگی هم رخ داد. اما مردم باید بدانند که این افزایش قیمت‌ها نه فقط برای گوجه‌فرنگی بلکه برای همه محصولات تره‌باری دائمی نبوده و به صورت مقعطی و گذراست و به محض متعادل شدن عرضه و تقاضا مجددا شاهد منطقی شدن وضعیت بازار خواهیم بود. کارگر درباره مناطق تامین‌کننده گوجه‌فرنگی توضیح داد: مسلما سیل و بارندگی‌های اخیر در بازار گوجه فرنگی بی‌تاثیر نیست، اما نمی‌توان همه چیز را به آن ربط داد، چرا که در برخی مناطق کشور بارندگی شدید و سیل داشتیم و استان‌های جنوبی در حال حاضر تامین‌کننده گوجه‌فرنگی بازار هستند و جو روانی و آزاد شدن صادرات تاثیر بیشتر و قابل ملاحظه‌ای بر گرانی آن داشته است.

آرمان

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا