زنان

زنان سودانی در میانه میدان

اعتراضات مردم سودان به حکومت عمر البشیر همچنان در جریان است و روز سه‌شنبه کار این اعتراضات به درگیری‌های خونین هم کشید. آن طور که یورونیوز فارسی گزارش داده است، نیروهای امنیتی سودان برای متفرق‌کردن معترضان در مقابل وزارت دفاع این کشور، به سمت جمعیت شلیک کرده‌اند….
ادامه اعتراضات در سودان با وجود وضعیت فوق العاده؛ ده‌ها معترض بازداشت شدند

به گزارش  یورونیوز ، اعتراض‌ها در سودان از روز شنبه و همزمان با تلاش فعالان اجتماعی و سیاسی برای همراه‌کردن ارتش این کشور برای همراهی مردم در حرکت به سمت محل اقامت عمرالبشیر و مرکز فرماندهی نیروهای امنیتی این کشور، ابعاد وسیع‌تری به خود گرفت. شنبه سالگرد کودتای سال ۱۹۸۵ ارتش سودان علیه حکومت «جعفر نمیری» در همراهی با خواست مردم معترض به سیاست‌های مستبدانه او بود. با این حال، گزارش‌های غیررسمی اعلام کردند که در جریان دفاع روز سه‌شنبه ارتش از مردم در برابر نیروهای امنیتی سودان حداقل دو سرباز ارتش کشته شده‌اند. اعتراض‌ها در سودان از ماه دسامبر گذشته و همزمان با کمبود نان، کالاهای اساسی و سوخت آغاز شد اما به سرعت به جنبشی علیه حکومت عمر‌البشیر بدل شد.
در میان این اعتراضات اما یک نکته توجه برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرده است که آن حضور جدی زنان در میان این اعتراضات است. تصاویر ویدئویی و عکس‌های مختلفی که از تجمع‌های اعتراضی و راهپیمایی‌ها منتشر شده است، زنان را در مرکز و در خط مقدم اعتراضات حاضر نشان می‌دهد.
از میان این تصاویر، یک تصویر به‌سرعت توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی و نیز معترضان سودانی را به خود جلب کرده و حتی دستمایه طراحی پوستر در حمایت از این اعتراضات شد. در این تصویر زنی که «یسرا بخاخ» خبرنگار حوزه خاورمیانه در حساب توییترش او را «آلاء صلاح» معرفی کرده، روی سقف ماشینی قرار گرفته است و در حال سخنرانی و شعار علیه نظام حاکم کشورش است. این عکس توسط «لانا هارون» گرفته شده است. از روی این عکس، عماد حجاج طرحی زده که به عنوان «صدای زن انقلاب» منتشر کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا